سونی IMX500 و IMX501 حسگر تصویر سونی با هوش مصنوعی سرخود هستند

0 285

چه ترجمه‌ای بهتر از “سرخود” به جای OnBoard ؟! بسیار خوب، این خیلی مهم نیست اما به نظر می رسد سونی می خواهد در بازاری که پادشاه آن است و سامسونگ با رزلوشن‌های حیرت‌انگیز می خواهد آن را تصاحب کند، معنای پیشرفت فناوری را به سمت دیگری ببرد. امروز سونی IMX500 و IMX501 به عنوان حسگر تصویر سونی با هوش مصنوعی سرخود معرفی شده اند که می تواند جذاب باشد.

سونی IMX500

سالهاست که تکامل سنسورهای تصویر در ارایه پیکسل های بیشتر و کاهش اندازه آنها برای قرار گرفتن در دستگاه های کوچکتر بوده است. اکنون، آنها در حال ارتقا هستند. امروز سونی از IMX500 و IMX501 رونمایی کرده که دو سنسور 12.3 مگاپیکسلی با تراشه پردازنده AI (هوش مصنوعی) هستند.

آنها قادر خواهند بود وظایف یادگیری ماشینی “سبک” را انجام دهند، وظایفی مانند تشخیص اینکه سگ ولگرد یا گربه ای وارد حیاط خانه شما شود و این به تنهایی و بدون ارسال هیچ ویدیویی به پردازش ابری یا سیستم دیگری انجام می شود. درعوض، آنها می توانند پینگ “ابرداده ناشناس” را در مورد آنچه دیده اند، به شما هشدار دهند.

سونی IMX500

این ممکن است در ابتدا خیلی مهیج به نظر نرسد، اما همانطور که مارک هانسون مدیر فناوری و نوآوری کسب و کار سونی گفت، این می تواند دوربین ها را به میزان قابل توجهی مفیدتر کند. برای مثال این راهی برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی بهتر است، زیرا سنسورها می توانند کارهای AI را به طور کامل در دستگاه انجام دهند.

این چیزی است که می تواند به ویژه در اروپا مفید باشد، جایی که دستورالعمل های جدید GDPR چگونگی استفاده سازمان ها از فیلم نظارت را به شدت محدود می کند. هرچه اطلاعات نزدیکتر می توانند در دستگاه منبع خود بمانند، بهتر است.

پردازنده هوش مصنوعی سرخود این حسگرهای تصویر سونی همچنین به این معنی است که می توانید اطلاعات را به صورت آنی پردازش کنید. یک دوربین در جلوی یک فروشگاه می تواند تعداد افرادی را که وارد آن می شوند، حساب کند و حتی اگر کسی ماسک صورت را نپوشیده است، به سیستم امنیتی هشدار دهد (خطر عمده ای برای سلامتی ما هنوز با بیماری همه گیر COVID-19 سر و کار داریم). یک دوربین دیگر می تواند از کالاهای موجود در قفسه های فروشگاه ردیابی کند، در حالی که سایرین می توانند جریان ترافیک پا را تعیین کنند تا “نقاط محبوب” خرید را تعیین کنند.

به طور واضح، این سنسورهای تصویر جایگزین کار ابزارهای پیشرفته یادگیری ماشین مبتنی بر پردازش ابری نیستند، که می تواند فراتر از شناخت اشیا باشد. اما آنها گامی به سوی آینده هستند که دوربین ها می توانند بیشتر شبیه رایانه های خودران باشند.

آنها همچنین می توانند به سیستمهای دید رایانه پیچیده تری کمک کنند. به عنوان مثال، در یک فروشگاه بدون صندوقدار مانند فروشگاه آمازون، جایی که تعداد زیادی از داده های ویدیویی توسط دوربین های عکاسی ضبط و پردازش می شود، سنسورهای سونی می توانند دقیقاً مشتریانی را که در آن قرار دارند شناسایی کنند.

هانسون می گوید نمونه هایی برای سونی IMX500 قبلا به شرکای سونی ارسال شده است، در حالی که  سونی IMX501 آماده شده است تا بتواند روی دستگاه هایی مانند تابلوهای هوشمند قرار بگیرد، از ژوئن شروع به ارسال می کند. ما می توانیم انتظار داشته باشیم تا پایان سال و در کل سال 2021 دستگاههایی را که از سخت افزار جدید استفاده می کنند، ببینیم.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این نوآوری سونی چقدر جذاب است؟ به نظر من خیلی.

منبع: Toranji
نوشته: سینا عطایی

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.