عکاسی خیابانی: عکس های خیابانی تماشایی اثر رویی پال‌ها

0 1,739

«عکاسی یعنی اکتشاف، یعنی به جریان انداختن و ثبت آنچه قلب ما احساس می کند و در لحظه ای معین می بینیم، عکاسی یعنی بودن در خیابان، تجربه کردن، فهمیدن، یاد گرفتن، و اساسا، تمرین کردن آزادی وجود، زندگی و اندیشه…». در این مطلب به بیوگرافی عکاس خیابانی رویی پال‌ها (Rui Palha) و شماری از عکس های خیابانی این هنرمند نگاهی خواهیم داشت. با ما همراه شوید.

بیوگرافی رویی پال‌ها (Rui Palha): رویی در آوریل سال ۱۹۵۳ در پرتقال متولد شد. وی در لیسبون زندگی می کند. عکاسی از سن ۱۴ سالگی برای وی یک سرگرمی بود، اما تا سال ۲۰۰۱ همراه با وقفه های طولانی، از سال ۲۰۰۱ به بعد وی تقریبا تمام وقتش را به عکاسی خیابانی اختصاص داد.

رویی می گوید: «عکاسی بخش بسیار مهمی از زندگی من است. عکاسی یعنی اکتشاف، یعنی به جریان انداختن و ثبت آنچه قلب ما احساس می کند و در لحظه ای معین می بینیم، عکاسی یعنی بودن در خیابان، تجربه کردن، فهمیدن، یاد گرفتن، و اساسا، تمرین کردن آزادی وجود، زندگی و اندیشه…».

بخش هایی از مصاحبه اریک کیم با رویی پال‌ها:

چه مدت است عکاسی خیابانی انجام می دهید و برخی از مشکلاتی که با آن ها رو به رو شده اید چه هستند؟

«عکاسی برای من از سن ۱۴ سالگی یک سرگرمی بوده و از سال ۲۰۰۱ تمام زمانم را به عکاسی خیابانی اختصاص دادم. اینجا، در پرتقال، عکاس خیابانی بودن خیلی آسان نیست. مکان های ممنوع بسیاری وجود دارند… مثل برخی از مراکز فروش، محله های مشکل دار و… اما شاید این خطر است که به نوعی مرا جذب می کند و آدرنالینم را بالا می برد. گاهی با نیرو های امنیتی یا مردم به مشکل برخورده ام، اما همه چیز می تواند با یک گفتگوی صادقانه حل شود. گاهی با برخی از افراد بسیار پرخاشگر مشکلاتی داشته ام و بعد از کمی صحبت (گاهی گفتگویی طولانی) به نوعی دوست شده ایم. من فکر می کنم… در حقیقت مطمئنم، که خیابان یک مدرسه است، بنابراین درصد بزرگی از من با آنچه در خیابان ها آموختم ساخته شد.

دوست دارید از طریق عکاسی چه چیزی را به مخاطبانتان انتقال دهید؟

نمی دانم، اما فکر می کنم سعی دارم از طریق عکس ها داستان سرایی کنم و به دیگران بگویم هر روز طی «پیاده روی هایم در خیابان» چه چیزی می بینم. دنیای عکاسی من در لیسبون است، ۹۰ درصد عکس هایم را در شهر خودم گرفته ام، جایی که افراد ناشناس بازیگران عکس های مرا تشکیل می دهند. سعی می کنم به کمک اشارات، حرکت ها و… آن ها، بینشی به احساسات و افکارشان پیدا کنم. همیشه سعی می کنم از طریق صحنه های واقعی زندگی روزمره، زیبایی درون افراد ناشناس را نشان دهم، زیبایی نسل انسانی جدا از تفاوت های نژادی و… آن ها. همانطور که می دانید من آماتور هستم و این عنوان را تا آخر زندگیم حفظ خواهم کرد. این تنها راهی است که می توانم کاری که خودم می خواهم را انجام دهم، نه آنچه دیگران می خواهند من انجام دهم. هر شخصی باید در خلق کردن آزاد باشد (و اینطور احساس کند)، تا بتواند آنچه درونش هست را بازتاب دهد.

شماری از عکس های خیابانی رویی پال‌ها:

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.