معرفی فیلتر Brilliance Warmth برنامه Nik Color Efex 2019

0 1,027

فیلتر Brilliance/Warmth یا گرم و درخشان از سری فیلتر‌های برنامه Nik Color Efex از یک روش عجیب برای افزایش غلظت رنگ تصویر استفاده می‌کنه. این فیلتر شامل سه تا اسلایدر می‌شه که دو تای اول تقریبا برامون آشنا هستند. اولی برای تغییر Saturation یا غلظت هست و دومی برای تغییر وایت بالانس. اول دومی رو توضیح می‌دم که چیه، چون درکش خیلی ساده‌ست. وقتی موقع عکاسی، وایت بالانس یک عکس رو تنظیم می‌کنید، در واقع دارین به دوربین می‌گین که فضای عکس رو چقدر سردتر یا چقدر گرم‌تر کنه. توی انگلیسی Warm به معنی گرم و Cool به معنی سرد هست و اینجا، در برنامه Nik Color Efex هم دقیقا همین معنی رو می‌دن و همین کار رو می‌کنن.

وقتی اسلایدر رو به راست می‌برید، فضای کلی عکس رو گرم‌تر و وقتی به چپ می‌برین، سرد‌تر می‌کنه. حالا اینکه چرا این اسلایدر رو اینجا آوردن، دلیلش اینه که برنامه می‌فهمه، شما الان دارین روی چه رنگ‌هایی کار می‌کنین. اگر این مقدار صفر باشه، روی رنگ‌های سرد و گرم، به یه اندازه تاثیر می‌ذاره. اما وقتی با این اسلایدر، رنگ‌ها سرد‌تر یا گرم‌تر می‌کنین، اونوقت، غلظت رنگ همون رنگ‌ها رو بیشتر زیاد می‌کنه.
به بیان ساده، در فیلتر Brilliance/Warmth وقتی عکس رو سرد‌تر می‌کنین و غلظت رو هم بالا می‌برین، می‌فهمه که می‌خواین رنگ‌های سرد‌تر غلیظ‌تر هم بشن. این اسلایدر، خیلی هوشمند‌تر از چیزی هست که فکرش رو می‌کنین. من افزایش غلظت رو با فتوشاپ و با این برنامه، روی یک عکس یکسان تست کردم. اما این وسط Perceptual Saturation چیکاره‌ست؟ این یک روش عجیبی رو ّرای افزایش غلظت استفاده می‌کنه. این برنامه میاد، رنگ‌هایی که اشباعشون بالاست رو پیدا می‌کنه، بعد بدون اینکه به اونها دست بزنه، غلظت رنگ‌های مکمل اطراف اون رو بالا می‌بره. این روش، بدون اینکه باعث بشه رنگ‌ها برش بخورن، یا زیادی غلیظ بشن، یه جورایی چشم رو گول می‌زنه که واقعا اون رنگ غلیظ شده.
خود برنامه، این روش رو اینطوری توصیف می‌کنه. می‌گه چجوری وقتی یک عکس رو روی زمینه سیاه که می‌ذارین، به نظرتون میاد کنتراست اون هم زیاد شده؟ خوب کنتراست اون که واقعا زیاد نشده. در واقع چشم شما به واسطه رنگ تیره اطراف اون، گول می‌خوره دیگه. به این روش می‌گه: Perceptual Contrast.
حالا این تعریف علمی این کاری بود که این فیلتر می‌کنه. اما شما چیکار دارین تعریف علمی اون چی می‌شه. واقعیت اینه که خروجی غلظت رنگ تو این فیلتر، حتی از خروجی فتوشاپ هم بهتره. من خیلی از این خوشم میاد. چون نیاز به جدا کردن و انتخاب کردن نداره و خیلی راحت کار می‌کنه. برای همین هم وقتی می‌خوام غلظت رنگ رو ببرم بالا، میام جای فتوشاپ از این استفاده می‌کنم. راستش رو بخواین، اسلایدر‌های غلظت رنگ فتوشاپ، معمولا خیلی پیچیده کار می‌کنه و برای کار‌های سریع خیلی مناسب نیست. هرچند اون هم امکانات حرفه‌ای فوق‌العاده‌ای داره. روی وب‌سایت دیج ایمیج، یک آموزش پیشرفته فوق‌العاده برای تنظیم رنگ و کار با اسلایدر Hue/Sat گذاشتیم که برای کاربران حرفه‌ای تر اون رو پیشنهاد می‌کنم ببینند. اون رو که ببینید می‌بینید که این قابلیت توی فتوشاپ، چقدر امکانات حرفه‌ای داره. اما برای کارهای ساده و ادیت ساده، می‌بینین که فیلتر Brilliance/Warmth چقدر عالی عمل می‌کنه. خصوصا اگر مثل باقی فیلتر‌های این برنامه، می‌تونین بیایید و این فیلتر رو هم با نقاط کنترل و Stack کردن، با فیلتر‌های دیگه ترکیب کنین و یک ترکیب عالی از اون در بیارین. آموزش کامل این برنامه و تکنیک‌های پیشرفته اون رو می‌تونین در سری آموزش‌های کار با برنامه Nik Color Efex از وب‌سایت دیج ایمیج ببینین.

مشاهده سایر قسمت‌ها

منبع: Digimage

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.