چگونه یک پسورد قوی بسازیم؟

0 534

نکات ساده

ایجاد رمز عبور قوی آسان‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. برای محافظت از خود در فضای مجازی این نکات ساده را رعایت کنید:

•    گذرواژه‌ی خود را طوری ایجاد کنید که هشت کاراکتر یا بیشتر باشد. یک گذرواژه با هشت کاراکتر یا بیشتر و ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها را ایجاد کنید.

•    از یک رمز عبور طولانی استفاده کنید. از گذرواژه‌هایی مانند تیتر یک خبر یا حتی عنوان آخرین کتابی که خوانده‌اید استفاده کنید. سپس برخی اعداد و کاراکترها را به آن اضافه کنید.

•    رمز عبور را طوری انتخاب کنید که حدس زدن آن آسان نباشد. اطلاعات شخصی خود مانند نام یا نام حیوانات خانگی خود را برای انتخاب گذرواژه انتخاب نکنید. حدس و پیدا کردن این اطلاعات برای هکرها اغلب در رسانه‌های اجتماعی آسان است و هک شدن حساب‌های شما برای مجرمان سایبری آسان‌تر است.

•    از به‌کارگیری کلمات متداول در رمز عبور خودداری کنید. در عوض، حروف را با عدد و علائم نقطه‌ای یا نمادها جایگزین کنید. به‌عنوان‌مثال، @ می‌تواند حرف “A” را جایگزین کند و یک علامت تعجب (!) می‌تواند حروف “I” یا “L” را جایگزین کند.

•    خلاق باشید. به‌جای “F” از جایگزین‌های آوایی مانند “PH” استفاده کنید. یا عمداً بعضی کلمات مشخص را اشتباهات وارد کنید، اما آشکار، مانند “enjin” را به‌جای “موتور” مورداستفاده قرار دهید.

•    هرگز گذرواژه خود را در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک نگذارید. گذرواژه‌های خود را به کسی نگویید و مراقب دستبرد هکرها و مجرمین باشید که سعی دارند شمارا از طریق ایمیل یا تماس تلفنی بافاش کردن رمزهای عبور خودفریب دهند.

•    حساب کاربری منحصربه‌فردی برای خود ایجاد کنید. از گذرواژه‌های مختلفی برای حساب‌ها و دستگاه‌های مختلف خود استفاده کنید به‌طوری‌که اگر مهاجمان یک رمز عبور را حدس بزنند، به همه حساب‌های شما دسترسی نداشته باشند.

•    از رمز خوب برای احراز هویت قوی‌تر استفاده کنید. همیشه انتخاب کنید تا رمز عبور قوی‌تری را در دسترس داشته باشید، به‌خصوص برای حساب‌های دارای اطلاعات حساس ازجمله ایمیل یا حساب‌های بانکی. احراز هویت قوی‌تر به تأیید صحت دسترسی کاربر به یک حساب آنلاین کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال ، این می‌تواند یک پین یک‌بار برای یک دستگاه تلفن همراه باشد که یک‌لایه امنیتی اضافه‌تر از رمز عبور و نام کاربری ارائه می‌دهد. 

ترجمه: حسین موالی

منبع: CyberPolice

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.