کوالکام به فکر 5G کردن آیفون‌ ها است

0 484

در سال ۲۰۱۹ اکثر شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های اندرویدی نسخه اول گوشی‌های 5G خود را روانه بازار کردند، اما در این بین اپل از قافله عقب مانده و همچنان در آیفون‌های خود از شبکه 4G LTE استفاده می‌کند. رئیس کوالکام در رویداد سالانه این شرکت اعلام کرد که مجهز کردن نسل بعدی آیفون‌های اپل به فناوری 5G در اولویت‌های این شرکت قرار دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره 5G کردن آیفون ها توسط کوالکام صحبت کنیم.

5G کردن آیفون

آیفون 5G

روز گذشته شرکت کوالکام در رویداد سالانه خود از نسل جدید چیپست های اسنپدراگون 865، 765 و 765G به همراه سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایش 3D Sonic Max رونمایی کرد. اما تنها بخش مهم این رویداد، معرفی فناوری‌های نیمه هادی این شرکت نبود، بلکه رئیس شرکت کوالکام اعلام کرد که این شرکت در حال همکاری با اپل است و قصد دارد تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسخه 5G آیفون را برای عرضه به بازار آماده کنند.

به گفته رئیس کوالکام، ممکن است که برای عرضه سریع آیفون 5G در مودم این گوشی هوشمند از فناوری RF front end استفاده نشود. با توجه به چرخه طولانی توسعه نسل‌های جدید آیفون، حتی اگر این دو شرکت اختلافات خود را در ماه آوریل هم حل و فصل می‌کردند، زمان کافی برای پیاده سازی فناوری RF front end در مودم 5G آیفون وجود نداشت.

RF front end در واقع یک راهکار جامع مودم به آنتن برای مودم‌های 5G دو حالته است که بتوانند با کیفیت بهتری از باندهای  sub-6 GHz و mmWave استفاده کنند. یکی از دلایل اصلی عقب ماندن اپل در استفاده از فناوری 5G، بد قولی و شکست پیاپی اینتل در آماده سازی مودم 5G انحصاری آیفون بود. در نهایت اینتل پروسه ساخت مودم 5G موبایلی خود را متوقف کرد و بخش مودم‌های این شرکت ورشکست شد. پس از مدتی اپل حق مالکیت و ثبت اختراعات مودم‌های اینتل را خریداری کرد.

در حال حاضر اپل مشغول تحقیق و توسعه فناوری 5G اختصاصی خود برای محصولات آینده است، اما بدون شک مودم‌های 5G اختصاصی اپل به این زودی‌ها آماده نخواهند شد و به همین دلیل در حال حاضر اپل برای مجهز کردن گوشی‌های آیفون خود به فناوری 5G، باید با شرکت کوالکام همکاری کند. در حال حاضر تاریخ مشخصی از سوی اپل برای عرضه نسخه اولیه آیفون‌های 5G اعلام نشده است.

منتظر آیفون های 5G هستید؟

منبع: Toranji
نوشته: سینا عطایی

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.