۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

0 525

در این آموزش که توسط Emil Pakarklis (سازنده سایت iPhone Photography School) فراهم شده، همه آن چیزی که برای عکاسی از انعکاس لازم است را یاد خواهید گرفت تا بتوانید با استفاده از این نکات عکس های فوق العاده ای از انعکاس توسط موبایل خود بگیرید.

عکس از Emil Pakarklis

۱- سطحی پیدا کنید که روی آن انعکاس وجود داشته باشد

قدم اول ساده است، سطحی که روی آن انعکاس وجود دارد پیدا کنید! وقتی چشمان خود را برای پیدا کردن انعکاس آموزش دهید، خواهید دید که سطوحی که روی آن ها انعکاسی ایجاد شده باشد همه جا وجود دارند. معمولاً زیباترین انعکاس ها بر روی سطح آب ایجاد می شوند. هر مقداری از آب، حتی یک تالاب کوچک آب هم برای عکاسی از انعکاس کافی و عالی است.

علاوه بر سطح آب، بر روی سطوح شیشه ای هم می توانید انعکاس های زیبایی پیدا کنید، همچنین اتومبیل های تمیز و براق، سنگ فرش های خیس، سطح یخ و یا حتی عینک آفتابی خودتان.

عکس از Emil Pakarklis

۲- سوژه ای خاص پیدا کنید

انسان ها سوژه های فوق العاده ای برای عکاسی از انعکاس هستند، مخصوصاً اگر انعکاس را به شکل سیلوئت (ضد نور) ثبت کنید. البته، می توانید از حیوانات هم استفاده کنید، همچنین ساختمان ها و یا سوژه های بی جان دیگر. در حقیقت، شما می توانید از هر چیزی به عنوان سوژه اصلی عکس استفاده کنید، تا زمانی که از چیزی استفاده کنید که به عکس شما جلوه بیشتری دهد و عکس شما را جذاب کند.

۳- واقعیت را با انعکاس تلفیق کنید

وقتی شروع به عکاسی از انعکاس می کنید، خیلی وسوسه کننده است که فقط بر روی انعکاس فوکوس کنید و هیچ چیز دیگری را در کادر نیاورید. اما، عکس های انعکاس شما باید همیشه تلفیق درستی از انعکاس و واقعیت را نشان دهند.

لازم نیست انعکاس در عکس حتماً خیلی بزرگ باشد. حتی یک انعکاس کوچک می تواند جذابیت بالایی به عکس شما بدهد.

عکس از Emil Pakarklis

۴- عناصر مزاحم را از بین ببرید

بهترین راه برای ساده کردن عکس انعکاس این است که هر عنصر مزاحمی را از عکس حذف کنید و فقط قسمت های مهم (سوژه اصلی و انعکاس آن) را در عکس بیاورید.

با از بین بردن همه چیز به غیر از سوژه اصلی و انعکاس آن در کادر، خلوصی رویایی به عکس داده اید. این کار را در ساحل ساده تر می توان انجام داد یا در نزدیکی سطح بزرگی از آب، این نکته را دفعه بعد که به ساحل رفتید به یاد داشته باشید.

عکس از Emil Pakarklis

۵- به سطح انعکاس نزدیک شوید

یکی از بهترین کار هایی که می توانید بکنید تا عکس انعکاس شما جلوه بالایی داشته باشد (و کاری که معمولاً با دوربین های DSLR نمی توان انجام داد) این است که خیلی به سطح انعکاس نزدیک شوید. در بسیاری از عکس هایی که من از انعکاس گرفته ام، فاصله من تا سطح انعکاس کمتر از یک اینچ بوده است.

این کار به شما امکان می دهد تا تنها سوژه و آسمان را در پشت آن به عنوان پس زمینه در کادر داشته باشید، با این کار تأکید بیشتری بر روی انعکاس می شود و تقارن بین واقعیت و انعکاس در یک خط افقی امتداد پیدا می کند.

عکس از Emil Pakarklis

۶- برای نا هموار کردن سطح انعکاس موج ایجاد کنید

لازم نیست انعکاس شما مانند آینه صاف و بی نقص باشد. در حقیقت، زمانی که انعکاس تحت تأثیر امواج قرار گیرد و سطح نا صافی داشته باشد خیلی جذاب تر می شود.

اگر موج در سطح آب وجود ندارد، خودتان به آن موج دهید. اگر نمی خواهید با قرار دادن دست خود در آب این کار را انجام دهید، می توانید با گذاشتن پای خود در داخل آب امواجی بر روی آن ایجاد کنید، یا می توانید از پرتاب جسم کوچکی داخل آن این امواج را ایجاد کنید.

عکس از Emil Pakarklis

۷- از سطوح نا صاف عکس بگیرید

با وجود اینکه انعکاس تمیز و صاف مانند آینه زیبایی خاص خودش را دارد، انعکاس در سطوح نا صاف هم می تواند عکس انعکاس جذابی ایجاد کند. علاوه بر امواج، می توانید از انعکاس داخل سطوح نا صاف عکس بگیرید تا ظاهر خاصی به عکس خود بدهید. با این کار بُعدی در عکس ایجاد می کنید که نه تنها پس زمینه بلکه پیش زمینه را هم جذاب تر جلوه می دهد.

عکس از Emil Pakarklis

۸- بر تقارن تأکید کنید

تقارن یکی از قوی ترین ابزار عکس های انعکاس است. همه عکس های انعکاس درجه ای از تقارن را نشان می دهند، و شما می توانید با تأکید بر این تقارن جلوه بیشتری به عکس بدهید و افکت جذابی در عکس ایجاد کنید.

عکس از Emil Pakarklis

۹- با نوردهی طولانی عکس بگیرید

وقتی آب در حال حرکت است اما سوژه شما ثابت است، می توانید عکس های فوق العاده ای با نوردهی طولانی بگیرید. برای این کار شما به سه پایه و برنامه ای با نام Slow Shutter Cam نیاز دارید، که باید در تنظیمات این برنامه گزینه Blur Mode را انتخاب کنید. در داخل این برنامه می توانید قابلیت های دیگری را هم انتخاب کنید و آنها را امتحان کنید.

عکاسی با نوردهی طولانی به شما این امکان را می دهد تا انعکاسی محو و رویایی در سطح آب ایجاد کنید، به شرط آنکه آب در حال حرکت باشد.

عکس از Emil Pakarklis

۱۰- صد ها عکس بگیرید

گرفتن عکس های زیاد می تواند تغییر بسیار زیادی در عکس های انعکاس شما ایجاد کند. منظور من از تعداد زیاد عکس پنج یا ده عکس نیست، منظور من از عکس های بسیار صد ها عکس است. وقتی می خواهید عکس بگیرید تا جایی که می توانید عکس های زیادی بگیرید، معمولاً سوژه شما حداقل برای یک بار که شده در یکی از عکس ها به درستی در کادر قرار گرفته و تقارن زیبایی ایجاد کرده، و این یک فرصت استثنایی است که هیچوقت تکرار نمی شود، پس بهتر است این لحظه را از دست ندهید.

عکس از Emil Pakarklis
عکس از Emil Pakarklis

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.