۶ راه برای عکاسی پرتره با نور پنجره

0 473

در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه از نور طبیعی برای عکاسی پرتره استفاده نمایید. در ادامه این آموزش کوتاه با ما همراه شوید.

ما معمولا برای ثبت عکس‌های ساده و جذاب می‌خواهیم که نور ملایم و هدایت شده باشد. چرا ملایم باشد؟ چون خیلی جذابتر از نور شدید است. چرا هدایت شده؟ چون با ایجاد بخشهای تاریک و روشن (سایه و هایلایت‌ها) به چهره‌ی سوژه عمق می‌بخشد.

برای دستیابی به چنین ویژگی‌هایی تنها به یک پنجره نیاز دارید. چون پنجره‌ها سطح بزرگی از نور را دریافت می‌کنند که برای ثبت پرتره‌ها بسیار مناسب است. به همین علت اکثر استودیو های عکاسی پنجره‌های نسبتا بزرگی دارند.

شما باید از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید، پس اگر در نیم کره‌ی شمالی زندگی می‌کنید بهتر است پنجره‌هایتان به سمت شمال باشند (ایران در نیمکره شمالی است)، چون به این صورت دیگر هرگز نور خورشید به صورت مستقیم نخواهد بود. اگر در نیم کره جنوبی زنده می‌کنید پنجره‌هایی که به سمت جنوب هستند مناسبتر خواهند بود.

نور های مصنوعی را خاموش کنید چون این نورهای معمولا دماهای رنگی متفاوتی نسبت به نور روز دارند و اگر رنگ‌هایشان با هم ترکیب شوند نتیجه‌ی جالبی برای عکستان به همراه نخواهند داشت.

با وجود اینکه این بانک زیبای نور پنجره از جهت ثابتی می آید، اما شما می‌توانید خود را به یک جهت از نور محدود نکنید. با حرکت دادن دوربین شما قادر خواهید بود چگونگی تابش نور بر سوژه را کنترل کرده و پرتره‌های متفاوتی را ثبت نمایید. حالا به آموزش اینکار می‌پردازیم.

۱- نرم، نرم

یک طرف سوژه را در مقابل پنجره قرار دهید، زاویه چهره را به صورتی قرار دهید که به سمت نور باشد سپس خود در موازات پنجره قرار بگیرید. نور به نرمی به چهره می‌تابد. یک سمت چهره به خوبی روشن می‌شود و سایه‌ی نرمی در سمت دیگر چهره خواهید داشت.

۲- حذف کردن سایه‌ها

برای حذف کردن سایه‌های سمت مقابل چهره می‌توانید رفلکتوری را در سمت مخالف پنجره قرار دهید تا نور را به چهره بازتاب دهد. رفلکتور عکاسی، یک صفحه مقوای سفید، یک برگ کاغذ، یا تخته‌ای با پوشش فویل همگی می‌توانند اینکار را برایتان انجام دهند.

۳- نور زیاد – high key

سوژه را در مقابل پنجره قرار داده سپس خود نیز رو به پنجره ایستاده و عکس بگیرید. نوردهی را برای سوژه انجام دهید و پس زمینه روشن، نورانی‌تر به نظر می‌رسد. از آنجایی که چهره در سایه قرار دارد، ایزو را تا ۱۶۰۰ یا بیشتر افزایش دهید تا نوردهی دقیقتری داشته باشید، همچنین می‌توانید با رفلکتوری نور را به سمت سوژه بازتاب دهید.

۴- دوگانه اش کنید

برای ثبت پرتره ای غمگین، از سوژه بخواهید تا چهره خود را به نزدیکی شیشه پنجره ببرد تا انعکاسی از چهره‌اش را در آن داشته باشید. برای اینکه انعکاس بهتری داشته باشید، به دنبال زاویه‌ای بگردید که پس زمینه‌ی خارج پنجره در سایه بوده یا اینکه حداقل تاریکتر از سوژه باشد.

۵- سمت تیره

در همان پرتره با نور زیاد (high key)، اگر نوردهی را برای نور خارج پنجره انجام دهید، عکستان تبدیل به یک سیلوئت (ضد نور) می‌شود. به این صورت سوژه در تاریکی قرار می‌گیرد، بنابراین او را برای یک عکس نیم رخ بچرخانید.

۶- نورپردازی کوتاه

از سوژه بخواهید که به اندازه‌ی سه چهارم طول پنجره از آن فاصله بگیرد و سرش را به سمتش زاویه دهد، سپس از سمت تیره‌ی چهره عکس بگیرید تا نورپردازی «کوتاهی» داشته باشید. اینکار سوژه را از پس زمینه متمایز کرده و به پرتره حالت غم انگیزی می‌بخشد. همچنین موجب می‌شود که صورت کم پهنا تر به نظر برسد.

رفلکتور طلایی یا نقره‌ای؟

بسیاری از رفلکتورهای سمتهای طلایی و نقره‌ای نیز دارند. رنگ سفید معمولا طبیعی‌ترین ظاهر را دارد. سمت نقره‌ای انعکاس بیشتری دارد و نور بیشتری را بازتاب می دهد و رنگ‌های ثبت شده در عکس به نسبت رفلکتور سفید سردتر هستند. رفلکتور طلایی رنگهای گرمی را بازتاب می‌دهد که البته در صورت مناسب بودن سوژه می‌تواند خوب باشد، ولی در چیدمانی مثل امروز غیر طبیعی به نظر می‌رسد و جواب نمی دهد.

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.