آموزش فعال و غیرفعال کردن WiFi Assist؛ دستیاری که ممکن است خرج روی دستتان بگذارد

0 1,542

اپل از زمان معرفی iOS 9.0 امکان جدیدی به نام Wi-Fi Assist را در آیفون به کار گرفته است که هدفش ارائه‌ی تجربه‌ای یکدست و سریع‌ در زمان استفاده از وای‌فای است. حتماً برایتان پیش آمده است که سیگنال وای‌فای در قسمتی از خانه یا محل کار ضعیف باشد و موجب تأخیر در باز شدن صفحات یا دانلود شدن ویدیو و موسیقی شود.

Wi-Fi Assist برای چنین مواقعی در نظر گرفته شده است و می‌تواند با به‌کارگیری سرویس دیتا به وای‌فای کمک کند. به‌این‌ترتیب تأخیر در باز شدن صفحات و قطع و وصل شدن سیگنال خاطر شما را آزرده نمی‌کنند. در نگاه اول وجود چنین امکانی بسیار مثبت و کاربردی به نظر می‌رسد و درواقع هم همین‌طور است، ولی Wi-Fi Assist یک روی دیگر هم دارد.

همان‌طور که گفته شد در صورت روشن بودن قابلیت Wi-Fi Assist آیفون به‌صورت خودکار از سرویس دیتا (4G و 3G) برای جبران کمبودهای وای‌فای استفاده می‌کند. به‌طور مثال اگر در حال تماشای یک ویدیوی آنلاین باشید و سیگنال وای‌فای قطع و وصل شود گوشی از سرویس اینترنت شبکه برای جبران این کمبود استفاده خواهد کرد.

این موضوع بسیار خوبی است، ولی درصورتی‌که از عملکرد آن اطلاع نداشته باشید این استفاده‌های گاه و بیگاه از دیتا می‌تواند برایتان دردسرساز شود و نتیجه‌اش قبضی نجومی در انتهای دوره خواهد بود! در بیشتر موارد اگر از سرویس‌های وای‌فای مناسب استفاده کنید حتی متوجه مصرف دیتا نیز نخواهید شد، ولی در بسیاری از موارد نتیجه‌‌ی به‌کارگیری Wi-Fi Assist چندین مگابایت یا گیگابایت استفاده از دیتا خواهد بود.

برای این‌که در انتهای دوره با قبض‌های نجومی مواجه نشوید برایتان دو پیشنهاد داریم. اول این‌که قابلیت Wi-Fi Assist را خاموش کنید. برای این کار وارد Settings شده و گزینه‌ی Cellular را لمس کنید، حالا به پایین‌ترین قسمت این منو بروید تا گزینه‌ی Wi-Fi Assist را مشاهده کنید. در اینجا می‌توانید آن را خاموش کنید.

پیشنهاد دوم این است که Wi-Fi Assist را روشن نگاه دارید ولی حتماً بسته‌های اینترنت را از اپراتور خود خریداری کنید تا هزینه‌ی کمتری را برای دیتا بپردازید.

منبع آیفونچی
نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.