برگزیدگان عکاسی سفر نشنال جئوگرافیک 2017

+ آشنایی با عکاس و عکس برنده جایزه بزرگ

0 1,862

در هفته‌ای که گذشت برگزیدگان “عکاسی سفر نشنال جئوگرافیک” معرفی شدند. عکس‌های ارسالی بیش از ۱۵۰۰۰ عکاس از ۳۰ کشور جهان در این رقابت حضور داشت که درنهایت جایزه بزرگ این رقابت نصیب سرخیو تاپیرو ولاسکو از مکزیک شد. عکس او که “قدرت طبیعت” نام داشت هم‌زمان رعدوبرق و فوران یک آتش‌‍فشان را با پس‌زمینه آسمان پرستاره‌ی شب به تصویر کشیده است:

عکس "قدرت طبیعت" نشنال جئوگرافیک
عکس “قدرت طبیعت” از مکزیک، بنده جایزه بزرگ این رقابت بود

این عکاس در سال ۲۰۰۲ عکاسی از آتش‌فشان کولیما را آغاز کرد و از سال ۲۰۱۵ با فعال شدن این آتش‌فشان در پی عکاسی از چنین لحظه‌ای بود. وی برای ثبت این عکس دوربین خود را حدود ۱۳ کیلومتر دورتر از کوه کولیما مستقر کرد و از مدت‌زمان نوردهی ۸ ثانیه‌ای برای ثبت عکس‌های خود استفاده کرد.

سرخیو تاپیرو ولاسکو
سرخیو تاپیرو ولاسکو

دریکی از تلاش‌های ولاسکو برای ثبت عکس ناگهان رعدوبرقی به کوه اصابت کرد. ولاسکو می‌گوید لحظه‌ای که به نمایشگر دوربین نگاه کردم و عکس ثبت‌شده را دیدم، کاری جز خیره شدن نمی‌توانستم انجام دهم! و با خود گفتم این همان چیزی است که در من اشتیاق به زندگی را ایجاد می‌کند و من عاشق این آتش‌فشان هستم . . .

بخش‌های مختلف مسابقه شامل طبیعت، مردم و شهرها بود و شرط پذیرش عکس‌ها در این مسابقه ثبت آن‌ها در دو سال اخیر بود. عکس‌های منتخب این رقابت حقیقتاً خلاقانه هستند اما عکس ولاسکو تصویری است که یک عکاس شاید فقط یک‌بار در عمر خود شانس ثبت آن را به دست آورد.

  • مولی رابرتز سردبیر ارشد عکس نشنال جئوگرافیک گفته است:

این عکس ثبت یک لحظه‌ی تأثیرگذار به شکلی زیباست که با اکثریت آرا دیگر عکس‌ها را پشت سر گذاشت و به مقام اول در بخش طبیعت رسید. سرخیو کسی است که ۱۵ سال لنز دوربین خود را روی این منظره متمرکز کرده است و تجربه‌ی او برای عکاسی از این لحظه در عکس او پیداست.

گرچه حتی ورود به رده‌‌های بالای این رقابت معتبر، می‌تواند یک نقطه عطف در زندگی یک عکاس باشد، اما ولاسکو به‌عنوان برنده جایزه اصلی‌، یک سفر ده‌روزه به جزایر گالاپاگوس و ۲۵۰۰ دلار پول نقد نیز دریافت خواهد کرد.

در ادامه دیگر عکس‌های برگزیده در بخش‌های مختلف این رقابت را خواهید دید:

نشنال جئوگرافیک
عکس برگزیده بخش “مردم”
نشنال جئوگرافیک
عکس برگزیده بخش “شهر”

نشنال جئوگرافیک

نشنال جئوگرافیک

نشنال جئوگرافیک
عکس برگزیده بخش “طبیعت”

نشنال جئوگرافیک

نشنال جئوگرافیک
یکی دیگر از عکس‌های بخش “مردم”

نشنال جئوگرافیک

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.