معرفی عکاس: هنری کارتیه برسون

0 3,562

هنری کارتیه برسون، عکاس فرانسوی، در ۲۲ آگوست ۱۹۰۸ به دنیا آمد.

برسون در ابداع و گسترش فوتوژورنالیسم (عکاسی خبری) و همچنین عکاسی خیابانی نقش اساسی داشت. او که ایده‌‌ی ”لحظه‌ی قطعی” را در عکاسی مطرح کرد تقریبا تمام عمر خود را متوجه ثبت تصاویری نمود که این ایده را به خوبی به نمایش می‌گذاشتند. این تصاویر ترکیب‌بندی‌های دقیقی داشتند که در یک لحظه موضوعات متحرک در تصویر دقیقا در جای مناسب قرار می‌گرفتند و این تناسب کاملا بر اساس ترکیب‌بندی تصویر به دست می‌آمد. برسون در زمانی این ایده را مطرح کرد که اولین دوربین دارای منظره‌یاب، یعنی لایکا، را در اختیار داشت. در واقع عکاسان پیش از او به دلیل محدودیت‌های تکنیکی امکان دست‌یابی به چنین تصاویری را نداشتند. اما از نظر برسون صرف داشتن این دوربین کافی نبود؛‌ او می‌گوید ”10000 عکس اول شما بدترین عکس‌های شما هستند!”

برسون با دوربین مشهور لایکای ۳۵ میلیمتری خود به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کرد وبا صبر و تقریباً به صورتی نامحسوس صحنه‌ها را به ثبت می‌رساند. از نظر او ”عکاسی شناخت همزمان چند مسئله است، عکاس باید در کسری از ثانیه، به اهمیت یک رویداد (در میدان تمامی رویدادهای در حال وقوع) پی ببرد”. کار وی و شیوه‌اش یک تاثیر ماندگارداشت: برسون یکی از تاثیرگذارترین افرادی بود که به تک عکس (در تقابل با مجموعه) اعتبار بخشید و این اعتبار هم‌چنان در بسیاری از بسترها (به خصوص عکاسی خیابانی و فتوژورنالیستی) هم‌چنان برقرار است.

برسون هم‌چنین یکی از موسسان آژانس عکس مگنوم بود. این آژانس، هم‌زمان در نیویورک و پاریس فغالیت می‌کند و بسیار از عکاسان آن هم‌چنان وام‌دار این عکاس بزرگ هستند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.