مقایسه دوربین آیفونX و آیفون ۸ پلاس

2 1,176

آیفون ۸ پلاس و آیفون X آخرین گوشی‌های هوشمند اپل هستند و این دو مدل از آیفون گرچه اختلاف قیمت قابل‌توجهی دارند، اما روی کاغذ دوربین‌هایی نزدیک به هم دارند. سؤال اینجاست که آیا دوربین آیفون X باوجود این اختلاف قیمت عملکرد بهتری ارائه می‌دهد؟

تفاوت دوربین‌ها در چیست؟

هردوی این مدل‌ها دارای دوربین ۱۲ مگاپیکسل هستند، هر دو دارای دو سنسور و لنز هستند و لنز سنسور واید هردو f/1.8 است. اما لنز تله در آیفون X کمی سریع‌تر و دارای f/2.4 در مقابل f/2.8 آیفون۸ پلاس است. ضمن اینکه فقط آیفون X روی لنز تله فوتوی خود دارای تثبیت‌کننده‌ی تصویر است. این مورد در آیفون ۸ پلاس فقط روی عدسی واید قرار دارد. دوربین سلفی هردو نیز یکسان است.

جزئیات مشخصات دوربین این دو مدل را در جدول زیر می‌بینید:

iPhone X vs iPhone 8 Plus

در عمل

در طول این آزمایش و روی صفحات گوشی، عکس‌های ثبت‌شده توسط آیفون X زیباتر به نظر می‌رسیدند! زیرا از صفحه‌نمایش بهتری برخوردار است. اما وقتی روی یک صفحه‌نمایش دیگر عکس‌های گرفته‌شده توسط هر دو گوشی را مقایسه می‌کنید، تفاوت بسیار کم است.

فقط زمانی که وارد جزئیات می‌شوید عکس‌های آیفون هشت پلاس ظاهراً کمی شارپ تر و دارای جزئیات بیشتر به نظر می‌رسند. عکس سمت راست با آیفون X گرفته‌شده:

عکس زیر توسط آیفونX به ثبت رسیده است:

عکس زیر توسط آیفون ۸ پلاس به ثبت رسیده است:

برای ثبت سلفی آیفون X دارای دوربین جالب‌تری است! چون دارای سیستم TrueDepth است که درواقع برای باز کردن قفل گوشی استفاده می‌شود اما همین سیستم می‌تواند به سلفی‌های شما نیز جلوه‌های زیبایی ببخشد که در دیگر مدل‌های آیفون شاهد آن نبودیم.

 

در زوم و استفاده از لنز دوم دوربین‌ها نیز تفاوت خاصی دیده نمی‌شود اما طبیعتاً به دلیل وجود لرزش گیر روی لنز دوم آیفون X این مدل در زمان لرزش دست و یا فیلم‌برداری در حالت زوم بهتر عمل می‌کند.

اما آنچه که تفاوت را به طور واضح نشان می‌دهد، عکاسی در نور کم است. عکس‌های ثبت شده توسط آیفون هشت پلاس به طور واضحی دارای نویز بیشتری هستند که البته در قیاس با دیگر گوشی‌های هوشمند این حد از کیفیت قابل قبول است، اما در مقایسه با آیفونX میتوان گفت که عملکرد آیفونX  حقیقتاً بهتر است.

عکس اول توسط آیفون X و عکس دوم توسط آیفون هشت پلاس ثبت شده:

نتیجه‌گیری

قطعاً آیفون X در موارد خاصی مثل سلفی یا نور کم عملکرد بهتری دارد!

اما حالا سؤال اینجاست که آیا این تفاوت و دیگر تفاوت‌ها ارزش پرداخت حداقل ۲۰۰ دلار هزینه بیشتر را دارد؟

 

مشاهده این مطلب در مجله آیفونچی

2 نظرات
 1. باربد می‌گوید

  به نظر من تمامی عکس‌ها با یک گوشی گرفته شده و قیاس بین این دو اصلا وجود نداره حتی میلیمتری عکس‌ها زاویه ندارن

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   منبع این مطلب سایت بسیار معتبر و شناخته شده‌ی سی نت هست.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.