چرا باید از باتری گریپ استفاده کنیم

0 1,143

باتری گریپ (Battery grip) دوربین چیست و برای عکاسی شما چه مزایایی دارد؟ همه ما دوربین‌های دست‌وپا گیری که با باتری گریپ‌ها بزرگ شده‌اند را دیده‌ایم. با توجه به وزنی که آن‌ها به دوربین اضافه می‌کنند و مدت‌زمانی که باتری شما می‌تواند دوام بیاورد، شما ممکن است تعجب کنید که چرا این گریپ‌ها ضروری هستند، اما همان‌طور که در ادامه این مطلب خواهید خواند، آن‌ها فواید بسیار بیشتری از افزایش عمر باتری دارند.

باتری گریپ‌ها (Battery grips) مانند فلاش‌ها یا لنزهای مختلف نیستند که به شما اجازه دهند رویکرد خلاقانه‌تری نسبت به عکاسی خود اتخاذ کنید: آن‌ها تنها شما را قادر می‌سازند تا برای مدت بیشتری به عکاسی ادامه دهید و قطعاً باعث می‌شوند دوربین را بهتر در دست بگیرید.

ممکن است دور از عقل به نظر برسد، اما با یک گریپ بزرگ‌تر و بدنه سنگین‌تر، دوربین شما، به خصوص در هنگام عکاسی در جهت عمودی یا پرتره، به طور قابل‌توجهی در دست‌هایتان ثابت‌تر حس می‌شود. این یعنی باتری گریپ، دوربین شما را خوش‌دست‌تر خواهد کرد.

این امر به‌ویژه در مورد DSLR های کوچک‌تر و سطح مبتدی صادق است که اغلب برای دست‌های کوچک‌تر طراحی می‌شوند و برای دست‌های بزرگ‌تر خیلی کوچک هستند.

مسلماً، یک گریپ به وزن دوربین شما اضافه خواهد کرد و اگر به طور منظم از سه‌پایه استفاده می‌کنید، این چیزی است که شما باید به خاطر داشته باشید. اگر ترکیب معمول بدنه/لنز شما به آستانه تحمل سه‌پایه شما نزدیک است، با اضافه کردن یک گریپ ممکن است به پایه‌های قوی‌تری نیاز پیدا کنید.

باتری بیشتر برای عکاسی طولانی‌تر

ممکن است به نظر برسد عمر باتری اضافی ارزش صرف پول بیشتر را نداشته باشد، چون در طول روزهای بلند عکاسی شما می‌توانید باتری‌های دوربین خود را تعویض کنید. با این حال، شرایطی وجود دارد که در آن داشتن عمر باتری بیشتر (به کمک گریپ) واقعاً مفید است.

به عنوان مثال هنگام عکاسی از رویدادهای طولانی مانند جشن عروسی، شما نمی‌خواهید وقت خود را با گشتن در کیف دوربین خود به دنبال باتری یدکی تلف کنید. باتری گریپ‌ها همچنین وقتی که شما در حال عکاسی در شب هستید مفید هستند، به خصوص برای نوردهی‌های بسیار طولانی که در آن استفاده یک باتری تنها می‌تواند تمام شود.

گریپ هانل HN-D600 که ما در اینجا از آن استفاده کرده‌ایم، می‌تواند با یک باتری دوربین نیکون EN-EL15، یا با شش باتری استاندارد AA مورد استفاده قرار گیرد، هرچند هنگام خرید هیچ یک از این‌ها را رویش نمی‌گذارند، بنابراین بسته به نوع گریپ، ممکن است لازم باشد که این باتری‌ها را به طور جداگانه خریداری نمایید.

هر نوع بدنه دوربین و گریپی که شما استفاده می‌کنید، در اینجا نحوه به دست آوردن موفق‌ترین ترکیب ارائه شده است…

گام به گام: اتصال گریپ به بدنه دوربین

اتصال گریپ به دوربین

برای وصل کردن باتری گریپ به دوربینتان، کاور (سرپوش) را برای اتصال بردارید که در قسمت زیرین بدنه، در کنار محفظه باتری آن را خواهید یافت. سپس با احتیاط گریپ را به سوکت وصل کنید (تصویر فوق). در نهایت، پیچ آن را در مادگی پیچ سه‌پایه دوربین محکم کنید.

بسیاری از گریپ‌ها گزینه ای برای استفاده از باتری‌های استاندارد AA به جای یک باتری دوربین اختصاصی دارند. به عنوان مثال، گریپ HN-D600 هانل، دو نگه‌دارنده باتری دارد، یکی برای باتری دوربین و دیگری برای شش باتری AA که وقتی شما چندین مایل از نزدیک‌ترین پریز فاصله دارید، می‌تواند مفید باشد.

۴ مزیت استفاده از یک باتری گریپ

عمر طولانی

همان‌طور که انتظار دارید، یکی از دلایلی که یک باتری گریپ می‌تواند برای عکاسی شما مفید باشد، افزایش زمان عکس‌برداری است. تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که باتری‌های D-SLR برای ۸۰۰-۸۵۰ عکس بر روی دوربین‌های دارای منظره‌یاب های اپتیکی دوام خواهند آورد. اضافه کردن یک گریپ، قدرت باتری دوربین شما را دو برابر خواهد کرد.

بخشیدن ابعاد مناسب به دوربین

یکی دیگر از مزایای یک باتری گریپ این است که گریپ موجود (جای دست – قسمتی که دوربین را می‌گیرید) را بسط می‌دهد که می‌تواند عکاسی افقی را راحت‌تر کند. گریپ های روی برخی از DSLR های سطح مبتدی برای دست‌های بزرگ خیلی کوچک هستند – یک باتری گریپ می‌تواند ناحیه زیر انگشتان شما را تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

عکاسی پرتره

بسیاری از باتری گریپ‌ها علاوه بر اینکه فضای بیشتری برای نگه‌داشتن دوربین به شما می‌دهند، دکمه‌های موجود بر روی گریپ اصلی را نیز در بردارند. HN-D600 یک کنترل شاتر و دکمه AF-L، به‌علاوه کلید چرخان برای سرعت شاتر، دیافراگم و انتخاب AF دارد. این بدین معنی است که می‌توانید بدون نیاز به چرخاندن دستی که با آن عکس می‌گیرید، به‌صورت عمودی عکاسی کنید.

برقراری تعادل

هنگام عکاسی با لنزهای بزرگ و سنگین، دوربین‌های کوچک‌تر می‌توانند بسیار نامتعادل به نظر برسند. یک گریپ به وزن بدنه دوربین شما اضافه می‌کند که عکاسی با آن را به مراتب باثبات‌تر می‌کند، به خصوص وقتی که چیزهای اضافی دیگر، مانند فلاش‌ها و لنزهای تله نیز بر روی آن نصب شده باشند.

منبع: لنزک، برگرفته از Digital Camera World

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.