کاربرد و قابلیت‌های Do Not Disturb در آیفون

0 624

بیشتر کاربران با حالت Silent آشنایی دارند و از این حالت برای جلسات رسمی، سالن سینما، تئاتر و … استفاده می‌کنند. این حالت صداهای مربوط به تماس تلفنی، پیام کوتاه، بازی‌ها و… را قطع می‌کند، ولی هر بار که تماس تلفنی یا پیام کوتاه دریافت می‌کنید گوشی می‌لرزد و صفحه‌نمایش نیز روشن می‌شود.

برای خاموش کردن لرزش می‌توانید به مسیر Settings>Sounds بروید و Vibrate on Silent را خاموش کنید ولی هیچ راهی برای جلوگیری از روشن شدن صفحه‌نمایش ندارید. در اینجا است که قابلیت Do Not Disturb به کار می‌آید. با انتخاب حالت Do Not Disturb صفحه‌نمایش خاموش باقی می‌ماند و هیچ نوتیفیکیشنی را نیز نمایش نمی‌دهد. صدا و لرزشی نیز ایجاد نمی‌کند. البته استثناء هم دارد و می‌توان آن را بر اساس نیازها برنامه‌ریزی نیز کرد.

دو راه کلی برای استفاده از Do Not Distub وجود دارد، اولی حالت دستی و دیگری حالت برنامه‌ریزی‌شده است. برای برنامه‌ریزی می‌توانید به مسیر Settings>Do Not Disturb بروید و از قسمت Scheduled ساعت‌های خاصی را برنامه‌ریزی کنید. به‌این‌ترتیب گوشی به‌صورت خودکار در این ساعت‌ها وارد حالت Do Not Disturb می‌شود.

برای روشن کردن دستی این قابلیت نیز می‌توانید از Control Center استفاده کنید. در این قسمت دکمه‌ای به شکل هلال ماه وجود دارد که با لمس آن گوشی وارد حالت Do Not Disturb می‌شود.

وقتی Do Not Disturb روشن باشد یک علامت هلال ماه در بالای صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود.

اگر می‌خواهید تماس‌های برخی از افراد مانند اعضای خانواده همچنان به شما اطلاع داده شوند می‌توانید در مسیر Settings>Do Not Disturb گزینه‌ی Allow Calls From را انتخاب کنید و افراد مورد نظر را مستثنی کنید. به‌طور مثال می‌توانید تمام دفترچه تلفن یا favorites را مستثنی کنید یا گروه‌هایی را تشکیل دهید و اجازه دهید تماس‌های آن‌ها نمایش داده شوند.

ممکن است بخواهید تماس کسی که چندین بار تماس گرفته است به شما اطلاع داده شود، شاید کار اضطراری داشته باشد. برای این کار می‌توانید در بخش تنظیمات Do Not Disturb گزینه‌ی Repeated Calls را روشن کنید.

یک قابلیت جالب دیگر نیز در Do Not Disturb جای داده شده است که در بخش SILENCE در دسترس قرار دارد. در این قسمت می‌توانید تعیین کنید که گوشی تنها در حالت قفل صدایی تولید نکند یا در تمام اوقات. به‌طور مثال اگر می‌خواهید بازی کنید و دوست ندارید نوتیفیکیشن‌های ایمیل، پیام کوتاه و … مزاحم شوند می‌توانید حالت Always را انتخاب کنید. ولی اگر می‌خواهید تنها وقتی گوشی قفل است هیچ پیغامی دریافت نکنید گزینه‌ی Only While iPhone is locked را انتخاب بنمایید.

البته توجه داشته باشید که زنگ ساعت همچنان در زمانی که تنظیمش کرده‌اید به صدا در می‌آید. همچنین برخی از پیغام‌های اضطراری که ممکن است توسط دستگاه‌های دولتی یا اپراتورها ارسال شوند گوشی را به صدا در می‌آورند.

لینک این مطلب در مجله آیفونچی

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.