کارگاه عکاسی مادون قرمز و فرابنفش با رامین کاکاوند

0 1,456

کارگاهی برای کسانی که همیشه به دنبال خلاقیت هستند.

آنچه در این کارگاه آموزشی رایگان به آن پرداخته می‌شود:

اصول عکاسی مادون قرمز (IR)

نورپردازی فرابنفش (UV)

نمادشناسی در عکاسی مادون قرمز

رونمایی از شماره 9 نشریه تخصصی آموزش عکاسی نور رویایی

زمان برگزاری: جمعه 5 آبان ماه از ساعت 15 الی 19

کارگاه یک روزه آموزشی رایگان اصول عکاسی مادون قرمز و نورپردازی فرابنفش و به همراه رونمایی از شماره 9 نشریه تخصصی آموزش عکاسی نور رویایی

عکاسی مادون قرمز علاوه بر زیبایی مسحور کننده اش ، تحیر، تعجب و تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد. به عقیده بسیاری، عکاسی مادون قرمز نوعی از هنر سورئال است که نه تنها متکی به مهارت های عکاسی نیست، بلکه به عناصر طبیعی و محیطی بی شماری است.
در این نوع عکاسی، نور مرئی به وسیله فیلتر مادون قرمز مسدود می‌شود و حسگر یا فیلم دوربین تنها با طیف مادون قرمز نوردهی می‌کند، در واقع برای عکاسی با نور مادون قرمز باید در دوربین به وسیله فیلتر تغییرات بوجود آورد. نور مادون قرمز با چشم قابل رویت نیست از این رو عکسی که با این تکنیک ثبت می شود با واقیعت بسیار متفاوت است.

متاسفانه عکاسی فرابنفش در میان عکاسان ایرانی مهجور واقع شده اما در کارهای اساتید و عکاسان حرفه ای بین المللی به وفور شاهد شاهکارهای عکاسی UV در نمونه آثارشان هستیم.

تابش فرابنفش یا Ultraviolet موجی است در گستره امواج الکترو مغناطیس با طول موجی کوتاه تر از نور مرئی، ولی بلند تر از اشعه ایکس. به عبارت دیگر انرژی آن کمتر از اشعه ایکس، ولی بیشتر از نور مرئی است.

به طور کلی اتم‌های هر چیزی که محتوی رنگ فلورسنت باشد، زیر نور UV برانگیخنه شده و می‌درخشند. همچنین ماژیک های‌لایت، سنگ یاقوت، گچ و رنگ اکریلیک فسفری، رنگ مو و برخی لوازم آرایش، در پرتو UV درخشندگی دارند. علاوه بر موارد گفته شده، آب تونیک و نوشیدنی‌های بدون الکل که محتوی Quinine هستند نیز در نور فرابنفش می‌درخشند. فوتون‌های UV توسط مولکول های Quinine جذب شده و الکترون‌های موجود در مولکول‌های آن تحت انرژی زیاد برانگیخته می‌شود. سپس شروع به از دست دادن انرژی می‌کنند. این تحلیل انرژی به صورت بصری نور را پس می‌دهد.؛ به طوری که هم زمان نور UV را جذب و به صورت نور مرئی بازتاب می‌دهند.

زمان برگزاری: جمعه 5 آبان ماه از ساعت 15 الی 19

محل برگزاری کارگاه: فرهنگسرای رسانه

آدرس: پاسداران، خیابان شهید گل نبی، خیابان شهید ناطق نوری، میدان قبا

ثبت نام رایگان فقط از طریق وب سایت http://www.DreamLight.ir

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.