عکس‌های قدیمی دوران مشروطه در موزه‌ي عکسخانه‌ي شهر

821

از سه شنبه 22 تیر، 50 قطعه از عکس‌های قدیمی مربوط به دوران مشروطه در موزه عکسخانه شهر به مناسبت یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه به نمایش گذاشته خواهند شد.

این عکس‌ها از آرشیو موزه‌ی عکسخانه برگزیده شده‌اند و به نمایش عمومی در خواهند آمد. در سال‌های پیشین نیز موزه عکسخانه به مناسبت مشروطه نمایشگاه‌های  متفاوتی طراحی کرده است. امسال نیز به مناسبت یک‌صدودهمین سالگرد انقلاب مشروطه بخشی از عکس‌های قدیمی این دوران از آرشیو موزه خارج شده‌اند و به نمایش گذاشته خواهند شد.

موزه درباره‌ی این نمایشگاه نوشته است: ”دنیای عکس‌ها می‌خواهد آن‌چه را زیسته و تجربه شده است، در چارچوب عکس به نمایش بگذارد. عکس چارچوبی از زمان است که واقعیتِ گذشته را به حال تبدیل می‌کند. آن‌چه عکس در پی‌آن‌ست، بازنمایی زمان است و حاصلِ زمان، چیزی جز تجربه‌ی زیست-تاریخی نیست. نگاه به گذشته‌ي از بین رفته و سپری شده  به‌سان واقعیت تاریخی، در چارچوب عکس امکان‌پذیر است. محتوای هر عکس، تاریخ است. عکس‌ها، هم‌چون یک سند تاریخی، تصاویری از رخدادها را به ما عرضه می‌کنند که از میان رفته‌اند اما به مدد تلاش عکاس قابلیت کشف مجدد را در گذر زمان به دست آورده‌اند. لذت کشفی که بسیاری از وقایع تاریخی قبل از اختراع دوربين توفیق آن‌ را نداشته‌اند.
جنبش مشروطه‌ی ايران براي نخستين بار به تکثیر ابژه‌هایی پرداخت که در تاریخ‌نگاری رسمی، نادیده انگاشته می‌شدند. خيزش عمومي و سراسري مردم ايران در جنبش مشروطه براي نخستين بار هنر درباري و تشريفاتي عكاسي را به متن جامعه آورد. مجموعه‌ی کنونی روایت‌گر یکی از اضطراری‌ترین لحظه‌های تاریخ معاصر ایران است. عکس‌های این مجموعه در کنار بازنمایی ساختمان‌های مخروبه‌ی پس از نبرد مشروطه‌خواهان با سلطنت‌طلبان، به ثبت چهره‌‌ي افرادي نظير ستارخان، باقرخان، مجاهدین تبریزی و قفقاری می‌پردازد. عكس‌هایی كه مشروطه‌خواهان لباس‌هاي خوب‌شان را پوشیده‌، قطار فشنگ‌هاي‌شان را بسته و دو طرف ستارخان و باقرخان به تعداد مساوي و متقارن نشسته یا منظم ایستاده‌اند. اکنون در یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه، عکس‌ها هم‌چون یک سند تاریخی شاید به این پرسش پاسخ دهندکه: آیا می‌توان از خلال تصاویر، تفسیر تازه‌ای از مشروطه به دست داد؟”

Event_2771_Big
این نمایشگاه در تاریخ سه‌شنبه 22 تیرماه افتتاح خواهد شد و تا سه‌شنبه 19 مرداد ادامه خواهد داشت. زمان بازدید شنبه تا چهارشنبه از 9 تا 13 و 14 تا 18 و پنج شنبه 9 تا 13 خواهد بود.
نشانی موزه عکسخانه شهر؛ میدان هفتم تیر، خیابان بهارشیراز، ضلع جنوب غربی میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز.

منبع: گالری اینفو

نظرات بسته شده است.