فیلتر‌های NiSi، ابزاری مناسب برای عکاسی منظره

0 2,109

کمپانی Nisi اگر چه در مقابل رقیبان خود از جمله Cokin در طراحی و تولید فیلتر‌های مختلف تجربه کافی ندارد، ولی به قدرت می‌توان گفت محصولات آن، ‌هم رده بهترین و پیشرفته‌ترین تولیدات بازار است. NiSi به طور اختصاصی بر روی تولید فیلتر‌های حرفه‌ای مربعی و مستطیلی، تمرکز کرده و محصولات و لوازم جانبی فیلتر را در سایز‌های مختلف طراحی می‌کند. در ادامه به فیلتر Nisi و عکس‌هایی که با آن ثبت رسیده خواهیم پرداخت.

NiSi مجموعاً فیلتر‌های مستطیلی را در عرض‌های مختلف ۷۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۱۸۰ میلی‌متر طراحی می‌کند تا بتوان از آن‌ها هنگام کار با دوربین‌های متفاوت، از ویوکمراها گرفته تا دوربین‌های APS-C بهره لازم را برد. تمامی فیلتر‌های NiSi توسط یک لایه نانو مخصوص پوشیده شده تا در برابر خراشیدگی و گردوغبار از مقاومت کافی برخوردار باشد. به ادعای کمپانی NiSi فیلتر‌های مربعی این شرکت، همگی سایه‌های رنگی در تصاویر را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و از کمترین بازتاب نور برخوردار است. تمامی این فیلتر‌ها از متریال باکیفیت اپتیکی ساخته شده است و هر دو سطح آن در برابر رطوبت و آب مقاوم می‌باشند.

عکس گرفته شده با فیلتر NiSi Soft GND8

از مزایای فیلتر‌های مستطیلی نسبت به فیلتر‌های دایره‌ای می‌توان به قابل استفاده بودن آن برای لنز‌های مختلف اشاره کرد. فیلتر‌های دایره‌ای برای لنز‌های با دهانه مشخص طراحی‌ می‌شوند؛ یعنی اگر ما ۳ لنز با دهانه مختلف در اختیار داشته باشیم، باید ۳ فیلتر مختلف برای آن تهیه شود. این در حالی‌ است که با داشتن هولدر متناسب با دهانه لنز می‌توان فیلتر‌های مختلفی را به آن متصل نمود.

فیلتر‌های مختلف NiSi

در عکاسی منظره نیز فیلتر‌های مستطیلی، نسبت به فیلتر‌های دایره‌ای بسیار کارآمد‌تر هستند. فیلتر‌های Gradual یا تدریجی مستطیلی این امکان را به عکاس می‌دهد تا با توجه به محل قرارگیری خط افق در کادر، میان روشنایی آسمان و منظره، تعادل مناسب را ایجاد کند.

عکس گرفته شده با فیلتر NiSi ND64

NiSi فیلتر‌های ND با ضرایب مختلفی نیز طراحی کرده است که با استفاده از آن‌ها می‌توان از ۱۵ تا ۳ استاپ بیشتر نوردهی کرد. به لطف این ویژگی در محیط‌های پرنور و روشن می‌توان با دیافراگم‌های باز به خلق تصاویری پرداخت که دارای پس‌زمینه‌ای محو با پوکه‌هایی نرم و خیره‌کننده باشد. به علاوه هنگام عکاسی در حالت بالب و ثبت تصاویری که سوژه در آن‌ها بر اثر حرکت تار و محو شده نیز، در محیط‌های نسبتاً روشن، این فیلتر‌های می‌توانند کاملاً کارآمد باشند.

عکس ثبت شده با فیلتر NiSi Hard GND8

در ادامه به تماشای ویدئویی از Matt Donovan عکاس اختصاصی NiSi، و مزایای فیلتر‌‌های NiSi می‌نشینیم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.