راه‌کارهایی برای عکاسی از حیوانات خانگی

1 2,123

عکاسی از حیوانات تنها ثبت ظاهر آن‌ها نیست چرا که آن‌ها هم مانند انسان‌ها شخصیت‌های مختلفی دارند و نسبت به یکدیگر از رفتار‌های کاملاً متفاوتی برخوردار هستند؛ بنابراین قبل عکاسی از هر حیوان خانگی، اول باید سعی کرد آن را شناخت. عکاسی از یک بچه گربه فضاسازی کاملاً متفاوتی نسبت به عکاسی از یک سگ گرِیدن باید داشته باشد. در ادامه با بررسی چند نکته در رابطه با عکاسی از حیوانات سعی شده تا به اختصار این ژانر از عکاسی مورد بررسی قرار گیرد.

دوری از تنش و حفظ آرامش

حیوانات خانگی مثل اسفنجی هستند که احساسات صاحبشان بر روی آن‌ها بسیار تأثیر می‌گذارد. زمانی که شما خسته‌اید و یا استرس دارید، آن‌ها نیز این احساس را به خود می‌گیرند و مضطرب می‌شوند. یک سگ یا یک گربه مضطرب گوش‌هایی کاملاً صاف‌شده و چشمانی نگران دارد که در عکس خیلی جذاب به نظر نخواهد رسید. سعی کنید که هنگام عکاسی از حیوانات خانگی با آن‌ها خوش بگذرانید تا بتوانید تصویری جذاب و گرم از آن‌ها خلق کنید.

فوکوس بر روی چشم و چهره

طبق قواعد کلاسیک عکاسی از حیوانات خانگی، چشم مهم‌ترین المان در ترکیب‌بندی به شمار می‌رود؛ بنابراین اگر به دنبال یک تصویر تأثیرگذار از حیوانات هستید باید سعی شود که چشم حیوان کاملاً واضح و فوکوس، در تصویر به ثبت برسد.

دوری از شلوغی

در محیطی که از حیوانات عکاسی می‌کنید، هر شی‌ای می‌تواند تمرکز حیوان را به هم بزند با حتی در کادر عکس قرار گیرد و ترکیب‌بندی جالبی را ارائه ندهد. به همین علت است در عکاسی از حیوانات با ترکیب‌بند‌های ساده و نسبتاً مینیمال مواجه هستیم و تمرکز بیشتر بر روی سوژه است، دقیقاً مانند عکاسی پرتره از صورت انسان.

ثبت تصاویر، با زاویه دیدی هم‌سطح سوژه

عکاسی از بالا نسبت به حیوان معمولاً آن را از دید یک ناظر برتر و بیرونی به تصویر می‌کشد. این زاویه دید معمولاً تصویر جالبی از حیوانات را ارائه نمی‌‌دهد و بهتر است که دوربین را پایین آورد و از زاویه دیدی هم‌سطح با حیوان از آن عکاسی کرد. در این حالت عکس انگار وارد دنیای سوژه شده و آن را به تصویر کشیده است.

چه تنظیمات و چه تجهیزاتی؟

البته که با هر ابزاری می‌توان از حیوانات عکاسی کرد ولی تجهیزات مناسب کاملاً بر نتیجه کار تأثیر می‌گذارد. لنز‌های نرمال و لنز‌های تله برای این ژانر عکاسی کاملاً کارآمد هستند ولی باید توجه داشت که این لنز‌ها از لرزشگیر اپتیکی برخوردار باشند تا بتوان با پایداری بیشتری به خصوص در مورد لنز‌های تله، عکاسی کرد. به علاوه با توجه به اینکه حیوانات معمولاً پرتحرک هستند و یک جا بند نمی‌شوند باید با سرعت‌ شاتر‌های بالا تصویر را به ثبت رساند تا از تار شدن عکس جلوگیری شود.

در عکاسی حیوانات باید انعطاف‌پذیر بود

چون حیوانات معمولاً تحرک زیادی دارند و در ارتفاعی تا حدود یک متری زمین راه می‌روند، برای عکاسی از آن‌ها باید خم شد، چرخید و حرکات زیادی را انجام داد. بنابراین توصیه می‌شود کمی قبل از عکاسی حرکات کششی انجام داد تا با انعطاف‌پذیری بیشتری بتوان از حیوانات عکاسی کرد.

نور مناسب

بهترین نور برای عکاسی از حیوانات مثل هر ژانر دیگری، نور غیرمستقیم روز است. سعی کنید حیوان را در روز به لبه پنجره ببرید تا جالب‌تر از آن‌چه که هستند به نظر برسند. البته در عکاسی استودیویی نیز می‌توان تصاویر خارق‌العاده را از حیوانات به ثبت رساند. نور بخش شده با سافت‌باکس و یا چتر نیز می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

به مدل خود جایزه دهید

حیوانات خانگی در قبال انجام کار‌هایی که ازشان خواسته می‌شود، انتظار جایزه و تشویق دارد. اگر بعد از هر چند فریمی که از سوٰژه گرفتید به او جایزه‌ای بدهید بسیار راحت‌تر می‌توان آن‌ها را تحت کنترل قرار داد.

تمام نکات فوق توصیه‌هایی بودند برای عکاسی از حیوانات، ولی با تمرین و تجربه کردن، باید به سبک شخصی خود دست یافت و ابتکار‌های شخصی خود را در خلق تصاویر به کار گرفت.

در ادامه به نمایش مجموعه آثار عکاس معاصر اسپانیایی Amparo Garrido از سگ‌ها تحت عنوان “I’m You” می‌پردازیم. این هنرمند در پاییز ۹۵ نمایشگاهی گروهی در گالری راه ابریشم با عنوان نگاه‌های هم‌راستا را برگزار کرد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.