فلاش‌های استودیویی

جستجوی پیشرفته
10,200,000 تومان
حداکثر خروجی ۴۰۰ واتی با دمای رنگ ۵۶۰۰ کلوین لامپ مدلینگ LED زمان بازیابی نور از ۰.۱ تا ۱.۵ ثانیه طول زمان فلاش از ۱/۸۰۰ تا ۱/۲۰۰۰ ثانیه تنظیم قدرت خروجی از ۱/۱۶ تا ۱/۱ حالت‌های استفاده بی‌سیم مختلف امکان...
8,800,000 تومان
حداکثر خروجی ۳۰۰ واتی با دمای رنگ ۵۶۰۰ کلوین لامپ مدلینگ LED زمان بازیابی نور از ۰.۱ تا ۱.۵ ثانیه طول زمان فلاش از ۱/۸۰۰ تا ۱/۲۰۰۰ ثانیه تنظیم قدرت خروجی از ۱/۱۶ تا ۱/۱ حالت‌های استفاده بی‌سیم مختلف امکان...
39,000,000 تومان
فلاش پرتابل با توان ۶۰۰ وات عدد راهنمای ۸۷ متر در حساسیت ایزوی ۱۰۰ مدت‌زمان شارژ مجدد پس از تخلیه از ۰.۱ تا ۲.۵ ثانیه سینک شدن با دوربین در سرعت شاتر‌های بالا تا ۱/۸۰۰۰ ثانیه لامپ مدلینگ LED ‍۱۰ واتی امکان...
30,000,000 تومان
فلاش پرتابل با توان ۶۰۰ وات عدد راهنمای ۸۷ متر در حساسیت ایزوی ۱۰۰ مدت‌زمان شارژ مجدد پس از تخلیه از ۰.۱ تا ۲.۵ ثانیه سینک شدن با دوربین در سرعت شاتر‌های بالا تا ۱/۸۰۰۰ ثانیه لامپ مدلینگ LED ‍۱۰ واتی امکان...
49,500,000 تومان
کیت کامل نور‌پردازی استودیویی ۳ فلاش استودیویی ۳۰۰ ژول لامپ مدلینگ ۱۵۰ واتی مجهز به گیرنده داخلی وایرلس امکان تنظیم قدرت فلاش از ۱/۱ تا ۱/۳۲ حداکثر توان مجهز به چشمی اپتیکی و درگاه اتصال کابل سینک دو عدد...
58,500,000 تومان
کیت کامل نور‌پردازی استودیویی ۳ فلاش استودیویی 400 ژول لامپ مدلینگ ۱۵۰ واتی مجهز به گیرنده داخلی وایرلس امکان تنظیم قدرت فلاش از ۱/۱ تا ۱/۳۲ حداکثر توان مجهز به چشمی اپتیکی و درگاه اتصال کابل سینک دو عدد...
6,350,000 تومان
فلاش استودیویی ۳۰۰ وات دمای رنگ نور: ۵۸۰۰ درجه کلوین لامپ مادلینگ با قابلیت تنظیم شدت از ۵ تا ۱۰۰ درصد توان زمان بازیابی نور: ۰.۱ تا ۱.۸ ثانیه مدت زمان نوردهی: ۱/۲۰۰۰ تا ۱/۸۰۰ دامنه قدرت خروجی: از ۱/۳۲ تا ۱/۱...
فلاش پرتابل با توان 400 وات عدد راهنمای 72 متر در حساسیت ایزوی 100 مدت‌زمان شارژ مجدد پس از تخلیه از 0/01 تا 0/9 ثانیه سینک شدن با دوربین در سرعت شاتر‌های بالا تا 1/8000 ثانیه لامپ مدلینگ  LED 30w  امکان تنظیم...

فلاش‌های استودیویی

در عکاسی نوریعنی همه چیز، مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر روی تصاویر نور است و نورپردازی مناسب، لازمه داشتن یک عکس حرفه‌ای و باکیفیت است. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارها برای این کار، فلاش‌های استودیویی هستند. درست است که نام این محصولات واژه «استودیویی» را به همراه دارد اما کاربرد آن‌ها محدود به فضای استودیو نبوده و بسیاری از انواع این فلاش‌ها قابلیت استفاده پرتابل نیز دارند و در محیط‌های باز نیز با استفاده از باتری و یا منبع تغذیه  می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. فلاش‌های استودیویی به علت قدرت بالا و کنترلی که برای کاربر برای تابیدن نور به سوژه فراهم می‌کنند و همچنین امکان استفاده از تجهیزات مختلف به همراه آن‌ها مثل چتر و سافت باکس، از بهترین ابزار نوردهی هستند.

انواع فلاش استودیویی

انواع فلاش استودیویی حرفه ای

فلاش‌های استودیویی در دو نوع برقی و باتری خور تولید می‌شوند. انواع باتری دار می‌توانند انرژی خود را از باتری‌هایی که یا به‌صورت داخلی و یا به‌صورت جداگانه همراه محصول عرضه می‌شوند تأمین کرده و به‌این‌ترتیب، می‌توانید بدون نیاز به برق شهری به کار با این فلاش های استودیویی بپردازید.

توان فلاش‌های استودیویی

برای معرفی این محصولات، از اعدادی استفاده می‌شود که معمولاً نمایانگر توان خروجی این فلاش‌ها می‌باشد. واحد سنجش توان فلاش‌های استودیویی وات/ثانیه است که به آن ژول هم گفته می‌شود. هرچه عدد اعلام‌شده برای توان فلاش بزرگ‌تر باشد، قدرت خروجی محصول نیز بیشتر است.

برای استودیو‌های عکاسی کوچک و یا استودیوهای خانگی فلاش‌های استودیویی با توان 200Ws قدرت کافی را خواهند داشت ولی اگر استودیو شما فضای بزرگی دارد ممکن است این مقدار توان برای محیط شما کافی نباشد.

فلاش‌های استودیویی با توان 200ws هم برای حرفه‌ای‌ها و هم برای تازه‌کارها در فضاهای کوچک و استودیوهای خانگی عملکرد خوبی دارند. این نوع فلاش‌های استودیویی برای عکاسی از کودکان و نوزادان و همچنین عکاسی پرتره، عکس‌هایی که دو نفر در آن‌ها حضور دارند و عکاسی از محصولات کوچک کاملاً مناسب هستند.

فلاش‌های استودیویی با توان 400ws نیز برای استودیوهای با فضای بزرگ‌تر کاملاً مناسب است ولی در فضاهای کوچک استفاده از حداکثر توان این فلاش‌ها ممکن است کمی زیاد از حد باشد. فلاش‌های با این توان برای عکاسی پرتره،‌ عکاسی از گروه‌ها تا شش نفر و همچنین عکس‌برداری از محصولاتی که اندازه بزرگی دارند، مناسب است. 

فلاش‌های استودیوی با توان 600Ws برای فضاهای بزرگ با سقف‌های بلند مناسب هستند و همچنین برای عکس‌برداری از ماشین آلات بزرگ و وسایل نقلیه مناسب هستند. فلاش‌های استودیویی با این توان، برای عکاسی در فضاهای بیرونی و باز و همچنین عکاسی از افراد در گروه‌های پرجمعیت ۲۰ نفری نیز مناسب هستند.

فلاش‌هایی با توان بالاتر از 600Ws فلاش‌های استودیویی بسیار حرفه‌ای محسوب می‌شوند. با این فلاش‌ها می‌توانید از سوژه‌های بسیار بزرگ نیز عکس‌برداری کنید و توان خروجی آن‌ها در محیط‌های باز بسیار کارآمد است. از آنجا که این‌گونه فلاش‌ها معمولاً دامنه گسترده‌ای برای تنظیم قدرت خروجی را در اختیار کاربر می‌گذارند، نگران نور بسیار بالای آن‌ها نباشید به علت اینکه می‌توانید نور خروجی آن‌ها را تا درصد بسیار پایین‌تری از حداکثر قدرت آن‌ها کم کنید.

لازم به ذکر است که دسته بندی فلاش‌ها بر اساس توانشان و پیشنهاد برای استفاده‌ای که می‌کنید یک راهنمای کلی است و بنا به سلیقه شخصی و سبک عکاسی هر هنرمند ممکن است که است انتخاب توان متفاوت باشد. همچنین میزان نور محیط عکاسی یا استودیو شما نیز می‌‌تواند یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب توان فلاشتان باشد.

دامنه تنظیم قدرت خروجی فلاش استودیویی

هرچقدر که فلاش استودیویی شما امکان تنظیم و کم کردن قدرت خروجی را در اختیارتان بگذارد بهتر است. فلاش‌های استودیویی ارزان قیمت قابلیت کم کردن قدرت خروجی تا یک هشتم را در اختیار کاربرمی‌گذارند که این محدودیت باعث محدودیت در تنظیم گشودگی دیافراگم نیز می‌شود؛ کم کردن قدرت فلاش به شما امکان استفاده از دیافراگم بازتر و آزادی عمل بیشتری را می‌دهد و اگر فلاش قدرتمندی دارید و امکان کم کردن قدرت خروجی نیز تا کسر بالایی در فلاش استودیویی شما موجود است، در محیط‌های کوچک نیز دیگر نیاز به استفاده از فلاشی با توان کمتر نخواهید داشت.

مدت زمان تابش نور فلاش استودیویی

فلاش‌هایی که قابلیت شلیک نور در زمان کمتری را دارند، قابلیت فریز کردن سوژه‌های در حال حرکت را به کاربر می‌دهند. اگر شما از سوژه‌های ایستا و ثابت عکاسی می‌کنید و یا می‌خواهید عکاسی پرتره کنید،‌ قابلیت کم بودن مدت زمان شلیک نور در فلاش استودیویی نکته مهمی برای شما نخواهد بود. اما اگر می‌خواهید در رشته‌هایی عکاسی کنید که در این رشته‌های سوژه‌ها در حال حرکت هستند مثل عکاسی ورزشی، عکاسی از اتومبیل‌های در حال حرکت،‌ عکاسی از کودکان،‌ عکاسی از قطرات آب باران و یا بسیاری از سوژه‌های دیگر، برای فریز کردن حرکت سریع این نوع سوژه‌ها به فلاش استودیویی نیاز خواهید داشت که قابلیت شلیک نور در کسری بسیار کوتاه از ثانیه را داشته باشد و هرچقدر زمان تابش نور فلاش شما کمتر باشد قابلیت فریز کردن سوژ‌ه‌هایی که سرعت بیشتری دارند را خواهید داشت.

مدت زمان بازیابی

در فلاش‌ها زمانی برای بازیابی نور فلاش برای شلیک نور مجدد در مشخصات آن‌ها ذکر شده است. زمان بازیابی شلیک نور در اوقاتی که می‌خواهید چندین عکس را پشت سر هم ثبت کنید و یا عکاسی پی‌در‌پی کنید بسیار مهم است. هرچقدر زمان بازیابی فلاش استودیویی شما کمتر باشد،‌ فلاش مورد نظر برای عکاسی‌های پی‌در‌پی مناسب‌تر است و عکس‌هایی با نوردهی یکدست بیشتری می‌توانید در این حالت ثبت کنید. 

نوع مانت تجهیزات فلاش استودیویی

نوع مانت به کار رفته برای نصب تجهیزات و لوازم جانبی مثل رفلکتور و سافت باکس یکی دیگر از مشخصاتی است که در خرید فلاش‌ استودیویی باید به آن دقت شود. پرکاربردترین از انواع مانت‌های مختلف برای وصل کردن این لوازم جانبی مانت بوئنزاست و مجهز بودن فلاش استودیویی شما به این نوع مانت به معنای این است که بسیاری از لوازم جانبی فلاش‌های در بازار با فلاش شما سازگاری دارند.

لامپ مدلینگ

لامپ مدلینگ در فلاش‌های استودیویی در میان تیوب اصلی فلاش قرار می‌گیرد و نور ثابتی را در اختیار کاربر می‌گذارد. این لامپ برای دادن ایده کلی از تأثیر نور فلاش مثل چگونگی تابش نور روی سوژه، شدت و جهت سایه‌ها هنگامی که نور شلیک می‌شود، بر روی فلاش‌ها قرار گرفته شده است. در بعضی از فلاش‌های استودیویی قدرت خروجی لامپ مدلینگ نیز با کم و زیاد کردن قدرت فلاش تغییر می‌کند که این قابلیت نیز به شما امکان تنظیم قدرت ایده‌آل فلاش در کمترین زمان و با کمترین آزمون و خطا را در شرایط مختلف می‌دهد.

قابلیت اسلیو اپتیکال

اگر فلاش استودیویی شما قابلیت اسلیو اپتیکال را دارا باشد با پرتاب نور(پیش فلاش) از فلاش دوربین یا یک اسپید لایت و یا فلاش استودیویی دیگر قابلیت فعال سازی را دارد و همچنین با این روش می‌توانید چند فلاش را با هم سینک کنید. اما استفاده از این ورش معایبی نیز دارد و از معایب استفاده از این روش می‌توان به موارد مختلفی مثل: ۱) برای فعالسازی فلاش ها با روش اپتیکال اسلیو باید میان آن‌ها مسیر مستقیمی باشد تا بتوانند نور دریافتی پیش فلاش را برای فعال سازی دریافت کنند. ۲) فاصله میان آن‌ها نیز باید مقدار محدودی می‌تواند باشد. ۳) در عکاسی در فضاهای باز در روزهای آفتابی ممکن است فلاش شما نتواند نور پیش فلاش را به خوبی دریافت کند.

قابلیت همگام سازی فلاش استودیویی توسط امواج رادیویی

استفاده از امواج رادیویی را می‌توان به‌عنوان پیشرفته‌ترین و شاید بهترین راه برای سینک کردن دوربین و فلاش و یا حتی چند فلاش استودیویی و اسپید لایت معرفی کرد. این روش محدودیت‌هایی مثل قرار گیری فلاش‌ها و دوربین در یک مسیر مستقیم، محدودیت مسافت بین فلاش‌ها و دوربین و دیگر معایب استفاده از روش اپتیکال را ندارد و به راحتی و بدون نیاز به شلیک نور پیش فلاش می‌توانید فلاش استودیویی و سایر فلاش‌ها و دوربین‌تان را با استفاده از یک تریگر امواج رادیویی سینک کنید.

داشتن چه تعداد فلاش استودیویی ایده‌آل است؟

برای شروع داشتن یک فلاش استودیویی به همراه رفلکتور کافی است. اما برای استفاده‌های حرفه‎ای تر اکثر افراد به بیش از یک فلاش‌ نیازمندند و در اغلب مواقع داشتن چهار فلاش برای استودیوهای حرفه‌ای کافی است. برای نورپردازی دقیق و حرفه‌ای هرکدام از این چهار فلاش وظیفه مجزایی را در اختیار خواهند داشت. پرنورترین ‌آن‌ها و یا فلاشی را که بر روی توان خروجی بیشتری تنظیم کرده‌اید را به عنوان نور اصلی قرار می‌دهید. فلاش دیگری به‌عنوان نور پر کننده فضا وظیفه کم کردن شدت سایه‌هایی که توسط نور اصلی به وجود آمده را بر عهده دارد. یک فلاش دیگر بر روی بالای سر سوژه تنظیم می‌شود و فلاشی نیز وظیفه تابش نور به پس‌زمینه تصویر شما را خواهد داشت. اما می‌توان فلاشی که روی سر سوژه تنظیم می‌شود و فلاشی که به پس زمینه نور می‌تاباند یک فلاش باشد و در زاویه‌ای بین بالای سر سوژه و پس زمینه تنظیم شود.

استفاده پرتابل یا محدودیت استفاده از فلاش با برق شهری؟

احتمالاً یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید فلاش استودیویی ذهنتان را مشغول می‌کند امکان و یا عدم امکان استفاده پرتابل از فلاش است. شاید پاسخ این سؤال به نظرتان دشوار باشد اما با پرسیدن چند سؤال ساده از خودتان می‌توانید این سؤال ساده را رفع کنید. اگر به نورپردازی حرفه‌ای که توسط فلاش‌های استودیویی انجام می‌شود خارج از محیطی که برق شهری در اختیار است، نیاز دارید؛ پرتابل بودن فلاش استودیویی شما یکی از قابلیت‌های مهم در انتخاب و خرید آن خواهد بود. اما اگر در عکس‌برداری‌هایی که در محیط باز انجام می‌دهید به تجهیزات اضافی سنگین و جاگیر نیازی ندارید و ترجیح می‌دهید که ابزار عکاسی شما طوری باشد که به راحتی بتوانید پیاده روی کنید و سوژه‌های مورد نظر خود را ثبت کنید به احتمال بسیار زیاد به فلاش استودیویی پرتابل نیازی نخواهید داشت و استفاده از فلاش رو دوربینی را برای محیط‌های بیرون ترجیح دهید. همچنین لازم به ذکر است که ‌می‌توانید مدل‌هایی از این فلاش‌ها را تهیه کنید که هم با برق شهری و هم توسط باتری قابل استفاده هستند. 

کیت فلاش یا فلاش‌های تکی

به دلایل زیادی نمی‌توان صراحتاً گفت که خرید تکی فلاش‌های استودیویی یا خرید کیت‌های فلاش استودیویی بهتر است. خرید کیت‌های فلاش به علت اینکه چند محصول را به صورت یکجا تهیه‌ می‌کنید از نظر اقتصادی قیمت مقرون به صرفه‌تری را نسبت به خرید تک‌تک محصولات به صورت جدا برای شما خواهد داشت. علاوه بر این با خرید کیت فلاش استودیویی تمام تجهیزات لازم برای نورپردازی حرفه‌ای مثل حداقل سه شاخه نور، پایه‌های قابل تنظیم، شکل دهنده‌های نور برای هرکدام از فلاش‌ها، کابل‌های برق، ژل‌های تغییر رنگ نور، کیف حمل و سایر وسایل مورد نیاز را به صورت یکجا در اختیار خواهید داشت. اما ممکن است که اصلاً نیازی به نورپردازی سه نقطه‌ای و حرفه‌ای استودیویی نداشته باشید و داشتن یک فلاش استودیویی برای نیازتان کافی باشد. همچنین ممکن است که انتخاب چیدمان فلاش‌ها و انواع تجهیزات مرتبط با معیارهای شما کاربردی‌تر و دقیق‌تر به نظر برسد.

برندهای تولید کننده فلاش استودیویی

شرکت‌های بسیاری ازجمله Broncolor، Godox، Fomex، Hensel، Jinbei، Mettle، Mircopro، Profoto، S&S، Visico، Vistar فلاش‌های استودیویی مختلفی را تولید می‌کنند.

شرکت سوئیسی برونکالر بیش از شست سال است که به تولید تجهیزات نورپردازی و مخصوصاً فلاش‌های استودیویی پرداخته است و شعار این شرکت این است که خرید محصولات ما به علت کیفیت ساخت بالای‌ ‌آن‌ها، صرفه جویی در هزینه و پول شما است. محصولات این شرکت بعد از سال‌ها استفاده، کارایی‌ای مانند روز اولشان خواهند داشت.

شرکت چینی گودوکس نیز صاحب یکی دیگر از برندهای محبوب تولید تجهیزات عکاسی مثل نورهای ثابت، فلاش ماکرو، فلاش‌ استودیویی و سایر تجهیزات حرفه‌ای عکاسی است که از سال 1993 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف این کمپانی ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و با قیمت رقابتی و مقرون به صرفه است. این کمپانی با اینکه حضور طولانی مدتی مثل خیلی از شرکت‌ها در این صنعت نداشته است ولی به دلیل کیفیت ساخت بالا و قیمت‌های اقتصادی، محصولات این شرکت سهم بالایی در بازار فروش این‌گونه محصولات را از آن خود کرده است. 

یکی دیگر از نام‌هایی که با سابقه طولانی بیش از نیم قرن به تولید تجهیزات نورپردازی حرفه‌ای برای عکاسی می‌پردازد شرکت آلمانی هنسل است. این کمپانی از آغاز فعالیت خود در سال 1963 تا به حال نوآوری‌ها ابداعات بسیاری داشته است. برند هنسل نیز یکی دیگر از خوش‌نام‌‌ترین‌های این صنعت است و محصولاتی با کنترل بسیار عالی،‌به روز و کیفیت ساخت بالا دارد.

ادامه مطلبShow less

فهرست

مجله

ورود

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم