سه پایه فیلمبرداری

جستجوی پیشرفته
1,950,000 تومان
طول سه‌پایه در حالت جمع‌شده: ۵۸ سانتی‌متر قابلیت استفاده به‌عنوان تک‌پایه حداکثر ارتفاع: ۱۷۸ سانتی‌متر حداکثر تحمل وزن: ۵ کیلوگرم حداکثر ارتفاع تک‌پایه: ۱۰۴ سانتی‌متر حداقل ارتفاع تک‌پایه: ۴۶ سانتی‌متر
12,500,000 تومان
تحمل وزن تا ۷ کیلوگرم امکان تنظیم ارتفاع تا ۱۷۲ سانتی‌متر طول سه‌پایه در حالت جمع شده: ۶۸.۲۶ سانتی‌متر ساخته‌شده از آلیاژ آلومینیوم وزن: ۲.۴ کیلوگرم به همراه یک هد یا قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه جنس هد: آلیاژ منیزیوم...
7,500,000 تومان
حداکثر تحمل وزن: ۸ کیلوگرم حداکثر ارتفاع سه‌پایه: ۱۶۴ سانتی‌متر حداقل ارتفاع سه‌پایه: ۸۰ سانتی‌متر طول سه‌پایه در حالت جمع‌ شده: ۸۵ سانتی‌متر تعداد پیچ‌های تنظیم: ۳ عدد وزن سه‌پایه: ۴ کیلوگرم
7,000,000 تومان
کیت سه‌پایه و سرپایه JY0508 سر سه‌پایه با وزن ۱.۵ کیلوگرم و تحمل وزن ۵٫۶ کیلوگرم سه‌پایه با وزن ۴.۱ کیلوگرم و تحمل وزن ۶ کیلوگرم حداقل و حداکثر ارتفاع سه‌پایه: ۷۵ و ۱۶۵ سانتی‌متر طول سه‌پایه در حالت جمع‌شده: ۸۱...
6,000,000 تومان
حداکثر تحمل وزن: ۶ کیلوگرم طول سه‌پایه در حالت جمع شده: ۸۶ سانتی‌متر حداکثر ارتفاع: ۱۸۸ سانتی‌متر جنس سه‌پایه: آلومینیوم نوع هد: پن هد
سه‌پایه آلومینیومی هد fluid با قابلیت پن و تیلت همراه با صفحه کشویی سیستم Super Torque تحمل وزن ۸ کیلوگرمی حداکثر ارتفاع ۱۶۶ سانتی‌متر حداقل ارتفاع ۵۶ سانتی‌متر وزن ۵.۵ کیلوگرم
سه‌پایه Allex S با پایه‌های ۳ بخشی پایه‌ها با بخش انتهایی لاستیکی و میخ‌دار حداکثر ارتفاع ۱۶۴ سانتی‌متری سه‌پایه حداقل ارتفاع ۷۵ سانتی‌متری سه‌پایه تحمل وزن ۴ کیلوگرم امکان پنینگ ۳۶۰ درجه دسته با قابلیت...
تحمل وزن ۳ کیلوگرم صفحه کشویی با پیچ ۱/۴ اینچی قابلیت تنظیم ارتفاع بین ۷۱ تا ۱۵۱ سانتی‌متر پایه‌های ۲ مرحله‌ای همراه با کاسه ۶۵ میلی‌متری قفل‌های مستقل پن و تیلت زاویه تیلت +۹۰ تا -۷۰ درجه

انتخاب و خرید سه پایه فیلمبرداری

یک سه پایه فیلم‌برداری خوب جزو مهم‌ترین تجهیزات فیلم‌برداری است. سه‌پایه فیلم‌برداری حتی از تجهیزات نورپردازی نیز می‌تواند اهمیت بیشتری در فیلم‌برداری داشته باشد. متنی که پیش رو دارید با هدف آسان‌تر کردن انتخاب سه‌پایه فیلم‌برداری متناسب با نیازهای شما تنظیم شده است. شرکت‌های متعددی سه‌پایه‌های متنوعی تولید می‌کنند، می‌توان از سه‌پایه‌های مخصوص عکاسی نیز برای فیلم‌برداری استفاده کرد، اما استفاده از سه پایه مخصوص فیلم‌برداری نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت.

ویژگی‌های سه‌پایه‌های فیلمبرداری

به دلیل اینکه مبحث این متن به‌صورت اختصاصی در مورد سه‌پایه‌های فیلم‌برداری است، بهتر است بهتر دانستیم که به توضیح ویژگی‌های اصلی و فرعی سه‌پایه‌های فیلم‌برداری و این که چه خصوصیاتی از اهمیت بیشتری برخوردارند بپردازیم.

ویژگی‌های اصلی: پایه‌های سه پایه، سر سه پایه

سایر ویژگی‌ها و لوازم جانبی: صفحه آزادسازی سریع، دالی، بازو، کف پایه‌ها و اسپریدر

پایه‌های سه پایه فیلمبرداری

پایه‌ها و سر سه‌پایه از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده سه‌پایه‌ها هستند. کیفیت کلی سه‌پایه فیلم‌برداری ارتباط مستقیمی با این دو قسمت دارد. پایه‌های سه‌پایه‌های فیلم‌برداری می‌توانند ثابت و یا قابل تنظیم در بازه مشخصی باشند. همچنین پایه‌ها از مواد اولیه مختلفی ازجمله فیبر کربن و آلومینیم ساخته می‌شوند. پایه‌های سه‌پایه‌های فیلم‌برداری از میله‌های تکی و یا دوتایی ساخته می‌شوند که نوع دوتایی در سه‌پایه‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای بیشتر دیده می‌شود. لازم به ذکر است که معمولاً پایه‌های دوتایی مقاومت و پایداری بیشتری به همراه دارند و پایه‌هایی تکی وزن سبک‌تری دارند.

پایه‌های سه‌پایه‌های فیلم‌برداری از فیبر کربن، آلومینیم، فولاد ضد زنگ و در بعضی از مواقع نادر از چوب و یا سایر فلزات ساخته می‌شوند. پایه‌های کربنی مقاومت بسیار بالایی در برابر تحمل وزن، فشار و رطوبت دارند و همچنین سبک‌تر از سایر مواد اولیه مذکور هستند. به همین دلیل معمولا سه‌پایه‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای از جنس فیبر کربن هستند. پایه‌های آلومینیمی متداول‌ترین نوع پایه‌ها در تولید سه‌پایه‌های فیلم‌برداری هستند و ازاین‌رو سطح گسترده‌ای از این محصولات دارای پایه‌های آلومینیمی هستند.

سر سه‌پایه فیلمبرداری

هدهای فلوید و یا به‌عبارت‌دیگر هدهای شناور نوعی از سرهای سه‌پایه هستند که توسط بسیاری از فیلم‌برداران در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. این نوع هدها دامنه حرکتی مشابهی با هدهای پن-تیلت دارند، اما به‌واسطه ساختار هیدرولیکی که در طراحی این سرهای سه‌پایه به‌کار رفته با سرعت و دقت منحصربه‌فردی می‌توان دوربین را حرکت داد تا در ویدیوها اثری از لرزش مشاهده نشود و کادر روان و بدون لرزش جابجا شود.

صفحه آزادسازی سریع

اتصال دوربین از طریق شیار قسمت پایینی آن به سه‌پایه با پیچ کار زمان‌بر و دشواری است. به همین دلیل کاربران هنگام مانت دوربین بر روی سه‌پایه از صفحه‌های آزادسازی سریع استفاده می‌کنند. به‌موجب سهولت و سرعت بخشیدن به این عمل تولیدکنندگان سه‌پایه‌های فیلم‌برداری و عکاسی اقدام به ساخت صفحه‌ای کردند که می‌توان آن را زیر دوربین متصل و برای اتصال و جداسازی دوربین از و بر روی سه‌پایه‌ها از آن استفاده کرد. سه‌پایه‌های ارزان قیمت در اکثر مواقع همراه با یک صفحه پلاستیکی عرضه می‌شوند، اما نوع باکیفیت این سیستم جداسازی از جنس فلز است.

لوازم جانبی سه‌پایه‌های فیلمبرداری

بر روی سه‌پایه‌های فیلم‌برداری امکان اتصال لوازم جانبی متنوعی وجود دارد. عمدتاً نصب لوازم جانبی بر روی سه‌پایه‌های فیلم‌برداری در جهت ایمنی و استحکام بیشتر و یا امکان فیلم‌برداری با ثبات، روان و با لرزش کمتر انجام می‌شود. به همراه بعضی از سه‌پایه‌های فیلم‌برداری اسپریدر (Spreader) عرضه می‌شود و یا امکان استفاده از این قطعه بر روی این نوع سه‌پایه‌ها وجود دارد. با نصب اسپریدر می‌توان گشودگی پایه‌های سه پایه را به‌صورت مجزا تنظیم کرد. با این کار امکان پایداری سه‌پایه بر روی سطوح ناهموار نیز در اختیار کاربر خواهد بود.

بازوهای حرکتی متفاوتی نیز برای سه‌پایه‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای ساخته شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان دامنه حرکتی دوربین بر روی سه پایه را افزایش داد و یا حرکت آن را روان‌تر کرد. در سه‌پایه‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای امکان تعویض کف پایه‌ها نیز وجود دارد. در هنگام فیلم‌برداری در محیط‌های مرطوب، یخ‌زده و یا لیز می‌توان در این سه‌‌پایه‌ها از کف پایه‌های لاستیکی که موجب عدم لیز خوردن سه‌پایه روی سطوح لغزنده می‌شود، استفاده کرد. همچنین می‌توان در این سه‌پایه‌ها می‌توان از کف پایه‌های فلزی و یا برای حرکت دادن آسان سه پایه بر روی سطوح مسطح از چرخ استفاده کرد. 

چطور بهترین سه پایه فیلم‌برداری مناسب با نیازهای خود را انتخاب کنیم؟

هر کاربر نیازهای متفاوتی در فیلم‌برداری دارد و برحسب آن‌ نیازها انتظارات متفاوتی نیز از سه‌پایه فیلم‌برداری مناسب برای خود دارد. اما با این حال نکاتی وجود دارند که در انتخاب سه‌پایه‌ها همیشه حائز اهمیت هستند.

حداکثر وزن قابل تحمل سه‌پایه فیلم‌برداری

در توضیحات سه‌پایه‌ها مقدار وزنی که می‌توانند تحمل کنند، درج شده است. پیشنهاد می‌کنیم که دوربین خود را به همراه سنگین‌ترین لنزی که همراه با آن استفاده می‌کنید وزن کنید. وزن قابل تحمل توسط سه‌پایه فیلم‌برداری باید حداقل ۱.۵ و در حالت ایده‌آل ۲ برابر وزن دوربین به همراه سنگین‌ترین لنز شما باشد. در هنگام فیلم‌برداری در بسیاری از مواقع لوازمی مانند میکروفون، نور و گریپ باتری بر روی دوربین مانت خواهند شد که اتصال این نوع لوازم جانبی بر روی دوربین طبیعتا موجب سنگین‌تر شدن تجهیزات شما و درنتیجه اعمال فشار بیشتر بر روی سه پایه خواهد شد. همچنین در هنگام فیلم‌برداری و کار با دوربین در بسیاری از مواقع وزن دستان شما نیز به مجموع وزن تجهیزاتتان اضافه می‌شود. در صورت عدم رعایت این موضوع، ممکن است سه‌پایه نتواند وزن تجهیزات شما را تحمل کند و با خسارات و آسیب جدی به دوربین، لنز و سایر تجهیزات روبرو شوید.

ارتفاع سه پایه

ارتفاع سه‌پایه فیلم‌برداری یکی دیگر از فاکتورهای نیازمند به بررسی در هنگام خرید و انتخاب است. ارتفاع سه‌پایه فیلم‌برداری باید طوری باشد که بعد از نصب دوربین بر روی آن بتوان دوربین را در ارتفاعی نزدیک به سطح ارتفاع چشم‌ها تنظیم کرد. در هنگام فیلم‌برداری مدت زیادی را پشت دوربین سپری خواهیم کرد، پس سه‌پایه باید طوری ساخته شده باشد که بتوان بدون خم شدن بر روی آن بتوان دسترسی خوبی به نمایشگر و دکمه‌های دوربین داشت.

وزن و جنس سه پایه

وزن سه‌پایه از دیگر خصوصیت‌های مهم در انتخاب آن است. با توجه به این موضوع که می‌خواهید سه‌پایه فیلم‌برداری را در چه شرایطی استفاده کنید، می‌توان در مورد مقدار وزن آن تصمیم گرفت. اگر می‌خواهید از سه‌پایه فیلم‌برداری در طول سفرها استفاده کنید و یا آن را با خود جابجا کنید، هرچه سه‌پایه وزن کمتری داشته باشد و از مواد سبک‌تری ساخته شده باشد، حمل آن نیز برایتان آسان‌تر خواهد بود. اما در سمت دیگر اگر می‌خواهید از سه‌پایه فیلم‌برداری در خانه، استودیو و یا سایر محیط‌های داخلی استفاده کنید، ممکن است وزن سه‌پایه مسئله مهمی برایتان نباشد. مواد اولیه به‌کاررفته در ساخت سه‌پایه تأثیر مستقیمی بر روی وزن آن دارند. فیبر کربن سبک‌ترین ماده‌ای است که در ساخت سه‌پایه‌های حرفه‌ای از آن استفاده می‌شود که علیرغم سبکی مقاومت بسیار بالایی نیز دارد. اما به دلیل گران بودن هزینه استفاده از فیبر کربن، سه‌پایه‌های کربنی قیمت بالایی دارند و استفاده از آن متداول نیست. آلومینیم پراستفاده‌ترین ماده در ساخت سه‌پایه‌های عکاسی و فیلم‌برداری است. این فلز از فیبر کربن وزن بیشتری دارد، اما مقاوم بالایی دارد. سه‌پایه‌های فیلم‌برداری مورد استفاده در استودیوهای فیلم‌برداری در بعضی مواقع از فلزات سنگین‌تر مانند فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. این نوع سه‌پایه‌ها وزن بسیار بالایی دارند، اما به‌موجب مقاومت بسیار بالای این نوع فلزات می‌توان دوربین‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای بسیار سنگین را به همراه سایر تجهیزات سینمایی بر روی آن‌ها مانت کرد.

برندهای تولید کننده سه‌پایه فیلم‌برداری حرفه‌ای

عوامل مختلفی مانند پایداری کافی، عدم لرزش در شرایط مختلف، مقاومت، به‌کارگیری از مواد اولیه بادوام، وزن سبک، طراحی کامپکت، کاربری آسان، وجود لوازم جانبی، طراحی ماژولار و به‌کارگیری از استانداردها متداول برای مانت لوازم جانبی موجب تمایز یک سه‌پایه و تبدیل شدن آن به یک سه‌پایه حرفه‌ای فیلم‌برداری می‌شود. شرکت‌های متعددی به ساخت سه‌پایه‌های فیلم‌برداری پرداخته‌اند و بسیاری از آن‌ها در خط تولید خود طیف گسترده‌ای از سه‌پایه‌ها از آماتور تا حرفه‌ای را تولید می‌کنند. از معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده سه‌پایه‌های فیلم‌برداری حرفه‌ای می‌توان به ساچلر، مانفروتو و ونگارد اشاره کرد.

ادامه مطلبShow less

فهرست

مجله

ورود

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم