دردسر‌های یک عکاس دیوانه؛ نگاهی به آثار گریگوری کرودسون

1 7,956

گریگوری کرودسون Gregory Crewdson در سال ۱۹۶۱ در بروکلین متولد شد. او فارغ‌التحصیل دانشگاه هنر Yale در مقطع دکتری است. تجربه کاری کرودسون عمری سی ساله دارد. آثار او در سراسر اروپا و آمریکا در نمایشگاه‌های معتبر به نمایش در آمده است. مکان‌های هنری نظیر موزه‌ هنر‌های مدرن آمریکا MOMA، موزه هنر متروپولیتن، موزه هنری ویتنی و بسیاری از موزه‌ها و نمایشگاه‌های دیگر آثار این هنرمند معاصر را به نمایش گذاشته‌اند.

بیشتر عکس‌های کرودسون گویای یک داستان مستقل و تک فریمی است. او همیشه سعی دارد که با عکس‌هایش یک داستان را روایت کند و سؤال‌های بسیاری را در ذهن مخاطب مطرح کرده و آن‌ها را بی‌جواب رها کند. بیشتر عکس‌های کرودسون روایتگر داستان‌هایی هستند که در یک شهر کوچک و در فضایی دراماتیک و سینمایی اتفاق می‌افتد. کرودسون گاهی عناصر سورئال را نیز وارد کار‌های خود می‌کند تا عکس‌های خود را از این هم پیچیده‌تر نماید. او برای چیدن عناصر تصویر و رسیدن به کادر مورد نظر خود از نور‌پردازی‌هایی بسیار عظیم و پیشرفته استفاده می‌کند. تمام افرادی که کرودسن برای ثبت عکس‌هایش به خدمت می‌گیرد به تکنیک‌های سینمایی آشنا هستند. او زمان و هزینه زیادی را برای گرفتن یک عکس صرف می‌کند، عکسی که می‌تواند خود به یک فیلم سینمایی بدل شود.

نکته مشترک در مورد آثار کرودسون سرگردانی انسان‌ها و فضای تعلیق‌گونه‌‌ای است که بشر امروزی با آن رو‌به‌رو است. او به گفته خود از هنرمندانی مثل ادوارد هاپر و دایان آربس و آلفرد هیچکاک تأثیر زیادی گرفته است. به همین علت در نقاشی‌های هاپر و در فیلم‌های هیچکاک نیز می‌توان عناصری که خلأ و حیرانی انسان را به تصویر می‌کشد، به وفور مشاهده کرد. ‌

با کلیک بر روی هر یک از تصاویر، آن را در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید.

 

1 نظر
  1. مسعود می‌گوید

    چقدر حس این عکس ها قویه !
    به شدت علاقه مند شدم به این سبک و کارهای جناب کرودسن

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.