اپیزود 05: ساختن پیش نمایش‌ها در لایتروم

0 503

پیش نمایش‌ها در لایتروم به انواع مختلف حالت‌های نمایش عکس گفته می‌شود که باآنها می‌توانید عکس‌های مختلف موجود در یک پوشه یا یک مجموعه عکس را مشاهده یا با هم مقایسه کنید. در اغلب برنامه‌های مدیریت عکس، پیش‌نمایش عکس‌ها به دو حالت Thumbnail یا بند انگشتی (همان حالتی که به صورت شطرنجی کنار هم چیده می‌شوند) و یک حالت تمام صفحه یا Full Screen محدود می‌شود. اما در لایتروم روش‌های مختلفی برای پیش نمایش عکس‌ها وجود دارد. در این ویدئو به شما می‌گویم که چطور می‌توانید از این حالت‌های پیش نمایش استفاده کنید.

حالت‌های پیش نمایش چه کاربردی دارند؟ چه دلیلی دارد که اینهمه حالت‌های پیش نمایش مختلف در لایتروم داشته باشیم؟ یا چرا اصولا حالت پیش نمایش 1:1 در ماژول Develop بلا استفاده است؟ در این ویدئو درباره این موضوع صحبت می‌کنم.

آموزش لابتروم

تفاوت‌های این روش‌های پیش نمایش، چیزی هستند که بیشتر از توضیحات این ویدئوی آموزش لایتروم بودند و برای همین هم آنها را در قالب یک مقاله برایتان توضیح می‌دهم. اگر می‌خواهید که برنامه لایتروم با بالاترین کارآیی خودش برایتان کار کند، باید این روش‌های پیش نمایش را به خوبی بشناسید و بدانید که هر کدام در چه جایی کاربرد دارند؟

 

چرا لایتروم پیش نمایش‌ها را می‌سازد؟

یک اشتباهی که خیلی از کاربران درباره لایتروم می‌کنند این است که عملکرد‌های آن را با برنامه‌ حرفه‌ای ویرایش عکس فتوشاپ اشتباه می‌گیرند. به عنوان مثال وقتی شما در داخل فتوشاپ، یک عکسی را باز می‌کنید، پیش نمایش یا Preview آن را نمی‌بینید، بلکه در این حالت، شما در حال نگاه کردن به “خود آن عکس” هستید. تفاوت مهمی که اینجا وجود دارد، دقیقا به عملکرد این دو برنامه برمی‌گردد. این دو برنامه، از دو روش ویرایشی کاملا متفاوت برای کار روی عکس‌ها استفاده می‌کنند.

پیش نمایش لایتروم

فتوشاپ، یک برنامه ویرایش پیکسل‌های عکس است. هر کاری روی یک عکس انجام می‌دهیم، در واقع در حال تغییر پیکسل‌های آن عکس هستید و تمامی این پیکسل های تغییر کرده، نهایتا روی خود همان عکس، یا در قالب یک عکس جدید، ذخیره می‌شوند. اما لایتروم یک برنامه “پارامتریک” است. در واقع، لایتروم هیچ تغییری روی عکس اصلی شما ایجاد نمی‌کند. در عوض، تمامی تغییراتی که روی عکس می‌دهید را در جایی به نام کاتالوگ ضبط می‌کند و هر زمان عکس را باز می‌کنید، پیش نمایشی از آن تغییرات را روی آن عکس به شما نشان می‌دهد. حالا این پیش نمایش تغییرات که از روی کاتالوگ خوانده می‌شود، روی چه چیزی به شما نشان داده می‌شود. روی همان Preview تصویر! بنابراین لایت روم ، به این Previewها یا پیش نمایش‌های عکس نیاز دارد، تا نتیجه تغییراتی که انجام دادید را روی آنها به شما نشان دهد (بدون اینکه فایل اصلی را باز کند).

منبع: بلاگ دیج ایمیج

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.