فراخوان یازدهمین جشن تصویر سال

0 1,310

تصویر سال

ده جایزه یک میلیون تومانی برای بخش ویژه انتخابات + جوایز همیشگی جوانان زیر ۲۵ سال

با همراهی و حضور زیبای ده ساله‌ی شما تصویری‌ها در آستانه یازدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر قرار گرفته‌ایم و همان مقدمه‌ی سال گذشته حرف امروزمان در این دوره نیز هست با این توضیح که ورودیه‌های دریافت شده در دهمین دوره فقط نقش مسکنی همراه کننده داشت و هرگز گره‌گشای مخارج برگزاری و هزینه چاپ آثار راه‌یافته به نمایشگاه نشد. (یک مثال ساده: هزینه‌ی چاپ هر اثر ارایه شده در نمایشگاه، با دستگاه اپسون، بیش از یک‌صد هزار تومان است!) پس با در نظر نگرفتن تورم غیرطبیعی همه چیز، ولی قطعاً با در نظر گرفتن امکانات مالی تصویری‌های قدیم و جدید، عین مقدمه‌ی سال گذشته تکرار و اعمال می‌شود:

ده سال تمام، سعی کردیم «صورت» نزارِ اقتصادِ جشن تصویر سال را با «سیلی» بهانه‌های بی‌دلیل و با دلیل فرهنگی و عاطفی-خانوادگی «سرخ» نگه داریم. حالا با چه درصدی از سرخی… بماند!

خلاصه اینکه ادامه کار، در آغاز دهه دوم برگزاری جشن تصویر سال «فعلاً» فقط با روی آوردن به روشی امکان پذیر است که بخشی از هزینه‌های اجرایی از طریق دریافت «ورودیه» تأمین شود. فکری که در مسیر عبور از ذهن به زبان، قلب و جانمان را به شدت آزرد؛ هر چند در بسیاری از رویداد‌های مستقل آن سوی مرز سال‌های سال است که شرکت کنندگان با پرداخت ورودیه آثار خود را به نمایشگاه ارسال می‌کنند.

برای رسیدن به مبلغ پیشنهادی برای ورودیه، با هر دارا و ندار، دانشجو و فارغ‌التحصیل، فرهنگی و بازاری، و هر ترکیب متضادی که تصور کنید، شُور کردیم که آش مربوطه شور نشود؛ بالاخره رسیدیم به مبلغ پانزده هزار تومان برای بخش‌های گرافیک (پوستر) و کاریکاتور و بیست هزار تومان برای بخش‌های عکس و فیلم که شرکت کنندگان پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توانند آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.

یازدهمین دوره‌ی «جشن تصویر سال» و «جشنواره فیلم تصویر» از اول تا بیستم اسفندماه سال جاری همچون دوره‌های گذشته، با در اختیار داشتن کلیه‌ی نگارخانه‌ها و تالارهای خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

بخش عکس

بخش عکس در رشته‌های خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه)، شامل آثاری که در سال ۱۳۹۲ گرفته شده باشند، برگزار خواهد شد.

آثار ارسالی در بخش عکاسی، برای هر رشته‌: خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه)، حداکثر پنج تک عکس و یک مجموعه (دو تا پنج عکس) در نظر گرفته شده است که ارایه آثار می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به صورت آپلود در حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و نیز ارسال سی‌دی در اندازه ۳۰ در ۴۵ سانتی‌متر با ۳۰۰ دی پی آی صورت گیرد.

بخش ویژه عکس:

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران

برای این بخش عکس‌های مراحل مختلف برگزاری یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۹۲ (ثبت نام نامزد‌ها، تبلیغات شهری و روستایی، فعالیت ستادهای تبلیغاتی، رای گیری، جشن‌های خیابانی پس از انتخابات و…) به تعداد حداکثر ۱۰ تک عکس و یک مجموعه عکس (حداکثر پنج عکس) در نظر گرفته شده است.

ارایه آثار این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت به‌صورت آپلود در سایت تصویر حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و نیز ارسال سی‌دی در اندازه ۳۰ در ۴۵ سانتی‌متر با ۳۰۰ دی پی آی صورت گیرد.

عکس‌های موبایلی از یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری نیز در این بخش پذیرفته می‌شوند و به طور مجزا داوری و ارایه خواهند شد. ارسال عکس با کیفیت اصلی روی سی دی الزامی است.

شرکت در این بخش ویژه (انتخابات ریاست جمهوری) برای عموم آزاد است و شرط سنی ندارد.

ورودیه‌ی بخش ویژه عکس (انتخابات ریاست جمهوری) 15 هزار تومان است.

بخش گرافیک و کاریکاتور

دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیأت داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به نمایشگاه راه خواهند یافت.

ارایه آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت به صورت آپلود در سایت تصویر حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و نیز ارسال سی‌دی در اندازه ۳۰ در ۴۵ سانتی‌متر با ۳۰۰ دی پی آی صورت گیرد.

تعداد آثار ارسالی برای هر بخش حداکثر پنج اثر است.

جشنواره فیلم تصویر

به روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، هم‌زمان با نمایشگاه تصویر سال در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. کلیه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در این جشنواره عرضه خواهند شد.

فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران، تالار استاد جلیل شهناز و استاد ناصری، به نمایش در می‌آیند. آثار ارسالی در این بخش می‌بایست به‌صورت DVD Mini DV یا DVCam و فقط با سیستم Pal همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر به دبیرخانه ارایه شوند.

بخش ویژه جشنواره فیلم تصویر:

امسال در جشنواره فیلم تصویر، بخش ویژه‌ای با عنوان «مروری بر آثار برنده منتخب ده دوره جشنواره فیلم تصویر» در نظر گرفته شده است که همه روزه در سانس‌های ویژه به نمایش در می‌آیند.

جایزه ویژه جوانان زیر ۲۵ سال

در یازدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال در ادامه رویکرد ویژه به جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به یاد و نام محسن رسول‌اف – هنرمند جوانی که شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت – در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، ازرق آرای هیأت داوری خاص هر رشته اهدا خواهد شد.

جوایز نقدی و تندیس ویژه در این بخش که به منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌های مختلف هنرهای تصویری در نظر گرفته شده است، همچون دوره‌های گذشته از سوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.

مهلت ارسال آثار

هنرمندان علاقه‌مند به شرکت در دهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر به آدرس و همچنین ارسال سی‌دی و دی‌وی‌دی آثار به دبیرخانه تصویر سال واقع در خیابان قائم مقام فراهانی، میدان شعاع، خیابان گلریز، پلاک ۱۹، طبقه سوم، زنگ چهارم، تا ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۲ اقدام کنند.

شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:

۸۸۳۰۷۰۶۰-۰۲۱

۸۸۳۰۲۹۰۵-۰۲۱

توجه:

  • عنوان و شماره‌ی کلیهٔ آثار ارایه شده در سی‌دی ارسالی می‌بایست مطابق با عنوان و شماره‌های آپلود شده در سایت تصویر باشد.
  • با در نظر گرفتن مدت زمان کوتاه باقی‌مانده تا شروع نمایشگاه، قطعاً امکان تمدید – حتی یک روز بیشتر از مهلت ارسال آثار، میسر نخواهد بود.
  • یک بار پرداخت وجه در هر بخش (فیلم، عکس، پوستر و کاریکاتور) شامل کلیه رشته‌های آن بخش خواهد بود: برای مثال: در بخش عکاسی با یک بار پرداخت می‌توانید آثار خود را در تمامی رشته‌های پنج‌گانه آپلود کنید.
  • ورودیه‌ی بخش ویژه عکس (انتخابات ریاست جمهوری) به طور جداگانه دریافت می‌شود.
نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.