چگونه یک کارت حافظه SD مناسب انتخاب کنیم؟

راهنمای علائم کارت‌های حافظه SD

2 3,314

در این مطلب قصد داریم که به معرفی کارت‌های حافظه SD بپردازیم،  عدد‌ها و نوشته‌های روی این کارت‌های حافظه را توضیح دهیم و به بررسی طبقه‌بندی کلاس‌های سرعت این نوع کارت‌های حافظه بپردازیم.

یکی از انواع کارت‌های حافظه رایج ، کارت‌های حافظه SD هستند. SD معادل Secure Digital می‌باشد که به معنای امنیت بالای فایل‌های دیجیتال است. این کارت‌های حافظه به دلیل ظرفیت‌های بالا و سرعت‌ مناسبی که دارند با استقبال بسیار زیادی مواجه شدند و در دیوایس‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند که در ابتدا ظرفیت این حافظه‌ها از 128 مگابایت شروع و نهایتا به 2 گیگابایت ختم می‌شد. در حالی که پروتکل این حافظه‌ها به SDHC و SDXC تغییر پیدا کرده، استقبال و در نتیجه تولید کارت‌های SD استاندارد نیز روز به روز در حال افزایش است.

اما چه تفاوتی بین SDHC و SDXC وجود دارد؟ این‌ها فقط نشان دهنده ظرفیت کارت SD هستند. SD High Capacity یا همان SDHC به معنای کارت‌های SD با ظرفیت بالاست. ظرفیت حافظه‌های SDHC بین 2 تا 32 گیگابایت است. SD Extended Capacity یا همان SDXC نیز به کارت‌های حافظه با ظرفیت بیشتر از 32 گیگابایت می‌گویند؛ مثلا 64 یا 128 گیگابایت. (و برای کارت‌های حافظه تا ظرفیت۲ ترا بایت از عنوان SDXC استفاده می شود.) این دسته یندس صرفا نشان دهنده حداکثر ظرفیت کارت‌های مختلف و الگوریتمی است که فرمت می‌شوند و ارتباطی با سرعت کارت حافظه ندارد. به طور مثال یک کارت حافظه SDHC می‌تواند سرعت ذخیره‌سازی بیشتری به نسبت یک کارت حافظه SDXC داشته باشد.

512gbsandisk-100429437-orig

فرمت این کارت‌های حافظه SD برخلاف حافظه‌های CF یا CompactFlash می‌تواند NTFS باشد. اما اگر مشتاقید بدانید تفاوت میان فرمت FAT32 و NTFS چیست، باید اشاره کنیم که روی فرمت FAT32 فقط فایل‌هایی با حداکثر حجم 4 گیگابایت را می‌توان انتقال داد. همچنین این فرمت به دلیل اینکه گزارش دقیقی از مراحل ذخیره‌سازی اطلاعات را روی کارت حافظه ایجاد نمی‌کند، امکان آسیب دیدن و از دست رفتن اطلاعات افزایش پیدا می‌کند. اما در کل مهم‌ترین اشکالی که کارت‌های حافظه با فرمت FAT32 دارند، عدم پشتیبانی آن‌ها از فایل‌هایی با حجم بیشتر از چهار گیگابایت است.

بر عکس فرمت FAT32، فرمت NTFS امکان جابجایی فایل‌هایی با حجم بیشتر را میسر می‌کند. از آنجایی که ضبط فیلم‌های HD طولانی مدت به ظرفیتی بیشتر از چهار گیگابایت نیاز دارد، پس واضح است که فرمت NTFS گزینه مناسب‌تری برای این منظور به‌شمار می‌رود. البته امنیت اطلاعات ذخیره‌شده با این فرمت نیز به مراتب بیشتر است. ضمنا فراموش نکنید که از کارت‌های SDHC و SDXC فقط می‌توان در دستگاه‌هایی استفاده کرد که دارای درگاه این نوع کارت‌های SD باشند. درگاه‌های کارت‌های SD قدیمی از کارت‌های SDHC و SDXC پشتیبانی نمی‌کنند.

به چه ظرفیتی از کات حافظه نیاز داریم؟

کاملا به خودتان بستگی دارد. یک کارت‌حافظه SD با ظرفیت چهار گیگابایت می‌تواند تقریبا 200 عکس با فرمت RAW  یا 1500 عکس JPEG با حداکثر کیفیت را در خود جای دهد. یک حافظه SD با ظرفیت 128 گیگابایت نیز به صورت متوسط فضای کافی برای ذخیره‌کردن حدود 9000 عکس با فرمت RAW و تقریبا 48000 عکس JPEG با بالاترین کیفیت را دارد. بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند کارت‌های حافظه با ظرفیت کمتر را انتخاب کنند چرا که مدیریت فایل‌ها و اطلاعات روی آن‌ها راحت‌تر است. اما برای ظرفیت بیشتر ابتدا باید مطمئن شوید که تجهیزات شما از حافظه‌های SDXC پشتیبانی می‌کند یا خیر. این مسئله نکته مهمی است زیرا تمام دستگاه‌ها ترجیحا از SDXC پشتیبانی نمی‌کنند. به این موارد، microSD، microSDHC و microSDXC را هم اضافه کنید که شرایطی مانند بالا دارند. یعنی ابتدا باید مطمئن شد که دستگاه یا تجهیزات مورد نظر با این کارت‌های حافظه سازگار است یا خیر. اگر سازگار بود، حالا شش انتخاب مختلف از انواع کارت‌های حافظه SD دارید.

برای غیر عکاسان، کارت‌های SD اضافی نوعی موهبت بشمار می‌رود، مخصوصا اگر حافظه داخلی تجهیزات آن‌ها کم باشد که اغلب همینطور است. برای مثال بسیاری از تبلت‌ها دارای ظرفیت داخلی پایین هستند که بیشتر همین ظرفیت هم غیر قابل استفاده است (بخاطر سیستم عامل و نرم‌افزار‌های از پیش نصب‌شده). این افراد برای اینکه بتوانند برنامه‌ها و بازی‌های بیشتری روی تبلت خود نصب کنند و یا فیلم‌های HD زیادی را با تبلت خود تماشا کنند، نیاز شدیدی با خرید یک کارت حافظه پیدا می‌کنند. اما بد نیست هنگام خرید به اعداد نوشته شده روی کارت SD هم توجه کنیم.

اعداد و علائم بر روی کارت‌های حافظه به چه معناست؟

SD-Card-New

 1. برند: این نوشته معمولا نام شرکت سازنده و همچنین سری یا مدل کارت حافظه است. در مورد تصویر بالا، کارت حافظه Lexar سری Professional که برای عکاسی و فیلمبرداری مناسب است.
 2. حداکثر سرعت خواندن: این عدد سرعت خواندن اطلاعات از روی کارت حافظه را نشان می‌دهد.
 3. نوع کارت حافظه: SD، SDHC یا SDXC.
 4. همان مورد 2 است ولی بر حسب ۱۵۰ کیلو بایت . این عدد که با X نشان داده می‌شود، معرف سرعت‌عمل کارت حافظه بر حسب ثانیه است. هر واحد X معادل انتقال ۱۵۰ کیلو است در ثانیه است. کارت حافظه‌ای با سرعت 100x، می‌تواند در شرایط ایده‌آل ۱۵ مگابایت بر ثانیه را بخواند. این عدد و عدد شماره دو را Reed Speed یا سرعت خواند اطلاعات می‌نامند.
 5. کلاس کارت حافظه(حداقل سرعت ذخیره‌سازی به صورت پیوسته): کلاس کارت‌حافظه، مشخص‌کننده حداقل میزان سرعت ذخیره کردن کارت حافظه است. کلاس کارت حافظه که می‌تواند ۲،۴٬۶ و ۱۰ مشخص می‌شود، نشان‌دهنده حداقل سرعت تضمین شده ذخیره اطلاعات به صورت پیوسته بر روی کارت است. از آنجایی که سازندگان کارت‌های حافظه معمولا حداکثر سرعت خونش و ذخیره‌سازی اطلاعات را در شاریط ایده‌آل و در حالت عکاسی پی‌در پی بر روی کارت حافظه می‌نویسند، دانستن کلاس کارت حافظه به خصوص برای فیلم برداران بسیار مهم است. کلاس‌های کارت حافظه طبق زیر تعریف می شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که نباید به حداکثر سرعتی که بر روی آن نوشته شده خیلی توجه کرد. چرا که این عدد در حالت عکاسی پی‌در‌پی و به صورت تئوری به دست آمده است. بلکه به جای این عدد بهتر است به کلاس کارت حافظه و استاندارد UHS توجه کرد.

  زمانی که  حافظه‌های SD بر روی دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌کنیم، توجه به مشخصه Speed Class حائز اهمیت است. قالب و تفکیک‌پذیری تصاویر تهیه‌شده بر روی مقدار اطلاعاتی که باید بر روی کارت حافظه ذخیره شود، تأثیر مستقیم دارد. در حقیقت مشخصه‌ی Speed Class ابزاری است که به کمک آن می‌توانید کارت حافظه‌ی مناسب را برای دوربین خود تهیه کنید – بدون آنکه نگران از دست رفتن اطلاعات یا فریم‌ها در حین عکس‌برداری یا فیلم‌برداری باشید.

  در مقایسه با فیلم‌برداری، عکس‌برداری با مقدار مگاپیکسل بالا به‌شدت نیازمند بهره‌گیری از کارت‌های حافظه با Speed Class مناسب است. علت این امر آن است که در حالت فیلم‌برداری، مجرای باریک‌تری برای نقل‌وانتقال اطلاعات مورداستفاده قرار می‌گیرد، درحالی‌که در عکس‌برداری با مقدار مگاپیکسل بالا منجر به انتقال حجم عظیمی از اطلاعات از مجرایی بزرگ به سمت کارت حافظه می‌شود.

  اگر از کارت‌ حافظه با Speed Class نامناسب بر روی دوربین‌های فیلم‌برداری Full HD یا عکاسی DSLR استفاده کنید، به شکل مداوم پیغام خطایی دریافت خواهید کرد یا ثبت اطلاعات و بازخوانی آن‌ها بسیار طولانی خواهد بود. در پیغام خطا به شما اطلاع داده می‌شود که برای ثبت اطلاعات باید از کیفیت‌های نازل‌تر تصویر استفاده کنید.

V90: حداقل سرعت ذخیره‌سازی 90 MB/s

V30: حداقل سرعت ذخیره‌سازی30 MB/s

U3: حداقل سرعت ذخیره‌سازی30 MB/s

V10: حداقل سرعت ذخیره‌سازی10 MB/s

U1: حداقل سرعت ذخیره‌سازی10 MB/s

Class 10: حداقل سرعت ذخیره‌سازی10 MB/s

V6: حداقل سرعت ذخیره‌سازی6 MB/s

Class 6: حداقل سرعت ذخیره‌سازی6 MB/s

Class 4: حداقل سرعت ذخیره‌سازی4 MB/s

۶. کلاس UHS: کلاس UHS و کلاس بسیار به هم مرتبط هستند. این طبقه بندی در سال ۲۰۰۹برای فیلم‌برداری ویدیو تعریف شد. UHS 1 یعنی حداقل سرعت ذخیره‌کردن اطلاعات، 10 مگابایت بر ثانیه است و UHS 3 یعنی اطلاعات با حداقل سرعت 30 مگابایت بر ثانیه روی کارت حافظه ذخیره می‌شوند. برای فیلم برداری‌های 4k باید از کارت‌هایی با کلاس UHS 3 استفاده شود.
توجه کنید که UHS فاکتور مهمی برای فیلمبرداری با کیفیت 4K بشمار می‌رود. به‌طورکلی کارت‌های حافظه با مشخصه UHS دارای پتانسیل بسیار بیش‌تر در ضبط اطلاعات باکیفیت‌های بالا، فیلم‌برداری Full HD در اندازه‌ی بزرگ و تصویر‌برداری با نهایت کیفیت موجود هستند. 

۷. استاندارد UHS: این عدد نشان‌دهنده استاندارد UHS است. در کل سرعت باس در کارت‌های حافظه به چهار دسته تقسیم می‌شود: Non UHS، UHS I و UHS II. این اعداد نشان‌دهنده نوع معماری باس کارت‌های حافظه و حداکثر سرعتی است که کارت می‌تواند اطلاعات را منتقل کند، می‌باشد.

۸. ظرفیت: ظرفیت کارت‌های حافظه SD از دوگیگابایت تا ۲ترایایت در دسترس است.

تصویر زیر نموداری است که تکامل تدرجی کارت‌های حافظه‌ی SD را نشان می‌دهد. محور عمودی آن سرعت نقل و انتقال داده برحسب مگابایت بر ثانیه و محور افقی آن ظرفیت کارت حافظه برحسب گیگابایت است. از این نمودار می‌توانید در یک نگاه ظرفیت‌های موجود در هر کلاس سرعت و وضعیت مشخصه UHS نسبت به Speed Class را دریابید.

SD-Evolution

 سازگاری سرعت کارت‌های حافظه با تجهیزات

اگر از یک کارت حافظه با مشخصه UHS بر روی دستگاهی استفاده کنید که با این نوع کارت‌ها سازگار نیست، سرعت نقل‌وانتقال داده به‌صورت استاندارد رایج Speed Class صورت می‌گیرد. دستگاه‌های پذیرنده‌ی کارت‌های حافظه‌ی SD حداقل Speed Class سازگار با خود را مشخص می‌کند. برای استفاده بهینه از این تجهیزات نیاز دارید کارت‌ حافظه‌ی SD را متناسب با Speed Class توصیه‌شده تهیه کنید.

برای استفاده بهینه از این کارت‌های حافظه، دستگاه مورداستفاده باید دارای حداقل مشخصات لازم باشد. اگر دستگاه میزبان کارت، نیاز به کارت‌های حافظه با Speed Class 4 دارد، شما می‌توانید بر روی این دستگاه از کارت‌های حافظه در کلاس‌های 4 و 6 و 10 استفاده کنید. اگر دستگاه میزبان کارت، نیاز به کارت‌های حافظه با Speed Class 6 داشته باشد، می‌توانید بر روی این دستگاه از کارت‌های حافظه در کلاس‌های 6 و 10 استفاده کنید.

لازم است به خاطر داشته باشید که Speed Class و UHS Speed Class دو مشخصه سرعت متفاوت برای دستگاه‌ها متفاوت هستند.

کمپانی‌های بسیاری در حال حاضر کارت‌های حافظه SD تولید می‌کنند که از بین آن‌ها می توان به برندهای Sdandisck، SP و Lexar اشاره کرد. این برند‌ها با توج به سابقه‌ای که در تولید این کارت‌ها دارند، جواب خود را پس داده‌اند با اطمینان بیشتری از آن‌ها را به کار گرفت. البته باید کارت‌های حافظه SD را از جایی مطمین تهیه کرد چرا که نمونه‌های مشابه کپی با قیمت کم‌تر نیز در بازار وجود دارد و استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

2 نظرات
 1. مسعودامیری می‌گوید

  سلام من تو بعضی از کارت حافظه ها کلاس A1 هم دیدم لطف در مورد این کلاس توضیح دهید

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   یه استاندارد دیگه هم برای کارت‌های حافظه تعریف می شه به اسم Application Performance که مرتبط به عملکرد کارت حافظه در خوانش و اصلاح اطلاعات درون کارت هستش. دو کلاس A1 و A2 در این طبقه‌بندی برای کارت حافظه وجود داره. کارت‌های حافظه A1 برای ذخیره کردن دیتا، عکس و ویدئو مناسب هستش ولی در صورت استفاده از کارت‌های حافظه کلاس A2 می‌شه مستقیما اطلاعات رو ویرایش هم کرد. مثلا برای یک موبایل، اگر می‌خواید روی کارت حافظه تصاویر ذخیره کنید، کارت‌های SD کلاس a1 مناسب هستش، ولی اگر بخوایید برنامه بر روی کارت حافظه اکسترنال بریزید کارت‌های کلاس A2 گزینه بهتری هستش. از طرف دیگه سرعت متوسط ذخیره اطلاعات بر روی کارت‌های حافظه SD کلاس A2 دو برابر کلاس A1 هستش در حالی که حداقل سرعت ذخیره‌سازی برابره. بنابراین اگر بهصورت 4k یا بالاتر فیلم برداری می‌کنید، استفاده از SDهای کلاس A2 توصیه می‌شه. در کل کارت‌های A2 نسبت به A1 عملکرد یا پرفرمنس بهینه‌تری دارند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.