کانن یا نیکون ؟ پاسخی قاطعانه به این پرسش قدیمی در ۱۰۰۰ کلمه

Canon or Nikon

183 34,633

کانن یا نیکون ؟ سؤالی که تمام مبتدیان و کسانی که می‌خواهند یک دوربین DSLR برای پیگیری جدی عکاسی خریداری کنند خواهند پرسید. سؤالی که تجربه حضور در فروشگاه پیکسل بیش‌ازپیش من را با آن مواجه کرده است. معتقدم بدون در نظر گرفتن دو مدل هم‌رده از این دو برند، نمی‌توان به جوابی قطعی و مطلق برای آن رسید.

در ادامه با در نظر گرفتن معیارهای “کیفیت عکس” ، “کیفیت فیلم‌برداری” و “لوازم جانبی” سعی کردیم به جوابی قانع‌کننده برای این سؤال برسیم تا راهنمایی مناسب برای کمک به انتخاب شما باشد.

کیفیت عکس کانن بهتر است یا نیکون ؟

آنچه که تا حد زیادی کیفیت عکس را تعیین می‌کند ابعاد سنسور دوربین و کیفیت لنز مورد استفاده برای آن است!

در مورد اندازه سنسور با دو اندازه سنسور APS-C و فول فریم برای دوربین‌های DSLR های رایج سروکار داریم. که معمولاً برای شروع دوربین‌های فول‌فریم توصیه نمی‌شود.

به‌طورکلی اندازه سنسور ارزان‌ترین DSLR ها هم از اندازه سنسور گرانترین دوربین‌های بدون قابلیت تعویض لنز بزرگ‌تر است. این عاملی مهم در تعیین کیفیت عکس و داشتن جلوه‌ای حرفه‌ای است. اما وقتی در مورد مقایسه DSLR ها با یکدیگر صحبت می‌کنیم، ابعاد سنسور ازرانترین غیر فول فریم، تقریباً هیچ تفاوتی با ابعاد سنسور یک دوربین غیرفول فریم گران‌قیمت ندارد.

این به این معناست که گرچه با قطعیت می‌توان گفت یک DSLR عکس واضح‌تر و باکیفیت‌تری نسبت به یک دوربین خانگی کامپکت ثبت خواهد کرد، اما در شرایط عادی و نور مناسب و استفاده از یک لنز مشابه، تفاوت چشم‌گیری بین عکس یک دوربین  غیرفول‌فریم کانن یا نیکون با یک دوربین غیرفول‌فریم کمی گران‌تر از همان برند نخواهید دید!

screen
تاچ اسکرین و صفحه چرخنده از تفاوت‌های بزرگ DSLR های کمی گران‌تر نسبت به ارزان‌ترین DSLR ها است

ضمن اینکه در هر دو برند کانن و نیکون وقتی ارزان‌ترین DSLRها را فقط با DSLR هایی از یک رده‌بالاتر که قیمت چندان بالاتری از ارزان‌ترین‌ها ندارند مقایسه می‌کنیم ، بیشتر از این‌که به تفاوت در کیفیت عکس برسیم، شاهد تفاوت در راحتی کار با دوربین و تنظیمات دقیق‌تر خواهیم بود.

sensor size

مگر اینکه بازهم یک رده‌بالاتر برویم که در این صورت به گران‌ترین غیرفول‌فریم‌ها می‌رسیم که دارای سنسوری با همان ابعاد هستند، اما در شرایط نوری نامساعد عملکردی بهتر دارند و امکان ویرایش عکس‌های ثبت‌شده‌ی آن‌ها در هر شرایط نوری، بیشتر از دوربین‌های ارزان‌تر خواهد بود. این مورد برای هردو برند کانن و نیکون صدق می‌کند.

هرچند که همچنان عکسی که در نور مساعد یکسان (مثل نور روز) ثبت می‌شود، تفاوت چندانی نمونه عکس‌های یک دوربین ارزان‌تر از همان برند و همان شرایط مساعد نوری ندارد. چه رسد به تفاوت فاحش با عکس ثبت شده از دوربینی هم‌رده از برند رقیب!

پس وقتی تفاوت قیمت دو دوربین از دو برند، آن‌چنان زیاد نیست، به دنبال کیفیت عکسی بهتر نباشید، بلکه دقت خود را صرف بررسی تنظیمات و امکانات جانبی کنید. چون عملاً به کیفیت عکسی بالاتر در شرایط مساعد نخواهید رسید و آنچه که کمی تفاوت قیمت ایجاد می‌کند تنظیمات گسترده‌تر و موارد جانبی مثل صفحه لمسی چرخنده است.

کیفیت فیلم‌برداری کانن بهتر است یا نیکون؟

این جایی ست که کانن درمجموع برنده رقابت است. گرچه هرچه مدل‌های بالاتر از سری‌های گران‌تر را باهم مقایسه می‌کنیم به تشابه بیشتری در کیفیت و تنظیمات فیلم‌برداری کانن و نیکون می‌رسیم، اما درهرحال تنظیمات مربوط به تصویربرداری در دوربین‌های ارزان‌قیمت کانن هم نسبت به دوربین‌های نیکون بیشتر است.

اما این تنظیمات چیزهایی نیستند که برای استفاده روزمره و خانگی مورداستفاده قرار گیرند. برای مثال بسیاری از مدل‌های ارزان‌قیمت‌تر کانن هم دارای امکان تنظیم دستی صدا هستند که این مورد فقط در هنگام نصب میکروفن خارجی برای ضبط صدا کاربرد دارد!

canon
تنظیمات دقیق‌تر در زمان فیلمبرداری از دلایل محبوبیت بیشتر کانن برای فیلمبرداری است

یا اکثر دوربین‌های کانن دارای امکان تنظیم دستی میزان بازشدگی دیافراگم لنز در حین فیلم‌برداری هستند که این مورد نیز در اکثر دوربین‌های نیکون خودکار است. وجود این امکان فقط در زمان تصویربرداری برای ساخت فیلم کاربرد دارد و در غیر این صورت معمولاً در زمان استفاده از دوربین‌های کانن نیز این موارد روی حالت خودکار قرار می‌گیرند!

لوازم جانبی کانن بهتر است یا نیکون؟

برخی از مشتریان پس از خرید دوربین موردنظر خود، به دنبال فیلتر یا حتی کیف ساخته‌شده توسط سازنده دوربین خود هستند!

این در حالی است که تمامی لوازم جانبی دوربین‌های حرفه‌ای یا به‌طور موازی توسط برندهای دیگر ساخته می‌شوند، یا به‌طور کامل برندهایی غیر از برندهای سازنده دوربین دست به تولید آن‌ها می‌زنند. برای مثال لنزهای عکاسی مناسب دوربین‌های ساخته‌شده توسط برندهای نیکون و کانن نیز هم‌زمان توسط بسیاری از برندهای صاحب‌نام مثل تامرون و سیگما تولید می‌شوند و در برخی از موارد لنزهای ساخته‌شده توسط برندهای سازنده لنز غیر از کانن و نیکون انتخاب بسیار منطقی‌تر نسبت به یک لنز ساخته‌شده توسط کانن و نیکون است.

YONGNUO
برخی از برندها به طور تخصصی یک مورد خاص از لوازم جانبی دوربین‌های حرفه‌ای را تولید می‌کنند

نکته مهم در مورد استفاده از لنز یا فلاش ساخته‌شده توسط برندهای غیر از نیکون یا کانن این است که معمولاً تمامی محصولات دیگر برندها در دو سری مناسب برای استفاده توسط دوربین‌های هردوی این برندها ساخته می‌شود و اگر شما تجربه خوبی با یک لنز یا فلاش خاص داشته باشید، پس‌از تعویض دوربین‌تان با دوربینی از برند رقیب، می‌توانید دقیقاً همان لنز یا فلاش را برای دوربین جدید هم تهیه کنید!

اما فلاشی که توسط نیکون ساخته می‌شود فقط مناسب برای دوربین‌های نیکون ساخته می‌شود، یا یک لنز ساخته شده توسط کانن فقط برای دوربین‌های کانن تولید می‌شود و مدل دقیقاً مشابهی که توسط کانن یا نیکون ساخته شده باشد و قابل‌نصب روی دوربین رقیب باشد وجود ندارد!

پس با  توجه به اینکه بخش عمده‌ی لوازم جانبی عکاسی حرفه‌ای توسط برندهایی غیر از کانن و نیکون تولید می‌شود، در این زمینه هیچ یک از این دو بر دیگری برتری ندارد!

نتیجه‌گیری:

وقتی اقدام به خرید دوربین از یک فروشگاه غیرتخصصی و یا یک فروشگاه دوربین کوچک با تعداد مدل‌های محدود از برندهای کانن و نیکون می‌کنید، شنیدن یک جواب قطعی و مطلق در مورد سؤال ” کانن یا نیکون؟ ” دور از انتظار نیست.

درواقع اگر فروشنده‌ای که به شما به‌طور مطلق و بدون در نظر گرفتن یک مدل خاص از هر برند، یکی از دو برند کانن یا نیکون را پیشنهاد داد و بر برتری مطلق آن پافشاری کرد، مطمئن باشید که یا هیچ اطلاعی از عکاسی ندارد و یا انبار فروشگاه خود را از محصولات همان برند پرکرده است!

حتی دو دوربین هم‌رده از یک برند خاص کانن یا نیکون نسبت یکدیگر برتری مطلق ندارد! بلکه برتری هریک نسبت به دیگری در مواردی است که شاید مورداستفاده شما قرار نگیرد. توصیه ما به شما خرید دوربین از فروشگاه‌های تخصصی دوربین و خواستن راهنمایی از کارشناسان و فروشندگانی‌ست که بدون تعصب دوربین مناسب شما را به شما پیشنهاد می‌دهند.

183 نظرات
 1. کوروش می‌گوید

  شما گفتین پاسخ قاطعانه که متاسفانه به همچین چیزی نرسیدین و در آخر هم فقط شد تبلیغ فروشگاه،حداقل تیتراژ رو جوری بزنین که قاطعانه نباشه وگرنه فکر کنم همه میدونن که نمیشه هیچکدوم از این دو برند رو برتر دونست،با تشکر

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   پاسخ قاطعانه من این هست که هرگز نمیشه گفت کانن یا نیکون بر یکدیگر “برتری مطلق” دارند،
   و این در متن هم ذکر شده .
   و اگر کسی به شما گفت یکر برند مطلقاً بر دیگری برتری داره، قطعاً یا اطلاع کافی از عکاسی و دوربین نداره، یا اینکه فروشنده ای هست که میخواد جنس خودش رو به شما بفروشه . . .
   متاسفانه ما در فروشگاه هر روز با این مساله مواجه هستیم و هر روز یک عده میگن اگر فرقی نداره، پس چرا فلان فروشگاه گفته کانن بهتره، یا دیگری گفته نیکون بهتره!!!
   فقط زمانی میشه گفت که یک مدل نیکون یا کانن بر دیگری برتری داره، که اون دو مدل هم رده باشن و شما بدونید که از دوربینتون چه انتظاری دارید. و این نیاز شماست که برتری یک مدل بر دیگری رو مشخص میکنه .
   این همون پاسخ قاطعانه‌ایه که بدون تعارف فروشگاهی در لحظه نوشتن این متن بیش از 50 مدل دوربین کانن و نیکون رو موجود داره میتونه به شما بده .

   1. علی می‌گوید

    قطعا در زمینه عکاسی، سنسورهای نیکون از نظر شارپنس و نداشتن فیلتر AA حتی در مدل‌های رده پایین، برنده داستان هستند.

   2. ماکان می‌گوید

    من برای عکاسی در محیط باز،جنگل و دریا و کلا محیط بیرون از انسان و طبیعت یه دوربین خوب میخوام و البته تازه میخوام عکاسی رو شروع کنم.پیشنهاد شما برای یه دوربین با کیفیت چه مدل و چه برندی هست؟ممنون

    1. رضا گلکار می‌گوید

     سلام و وقت بخیر
     چون تو محیط طبیعت تمایل دارید از دوربینتون استفاده کنید، خرید دوربین و لنزی که در برابر نفوذ آب و سایر تهدیدات مقاومه، اولین فاکتوری باید باشه باید بررسی کنید. بعد از مقاومت دوربین در برابر نفوذ آب‌وهوا، احتمالا وزن و ابعادش هم براتون اهمیت داشته باشه. پیشنهاد می‌کنم اگر تهران هستید، تشریف بیارید فروشگاه پیکسل برای راهنمایی، می‌تونید با شماره ۸۸۶۷۴۸۱۴ ۰۲۱ هم تماس بگیرید.

 2. سعید می‌گوید

  این که در زمینه فیلمبرداری کانن در مجموع بهتر هست درست است. ولی در خصوص عکس معمولا با هزینه مساوی نیکون انتخاب بهتری ارائه میدهد. یعنی مثلا با پولی که برای خرید d3400 یا در رده بالاتر d7200 نیکون هزینه میکنید نمیتوانید کیفیت مشابهی در کانن پیدا کنید بلکه نیاز به هزینه بیشتر خواهید داشت. این موضوع را بنده طبق نتایج مقایسات سایتهای تحلیل کننده مثل dxomark.com میگم.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   طبیعتاً شما طبق نیاز خودتون بررسی رو انجام دادید و به این نتیجه رسیدید که میتونه پاسخ صحیح برای شما باشه اما “مطلق نیست”
   .
   برای مثال یکی از مشتریان ما که از دوربین D810 استفاده می‌کرد، به علت مشکلی که برای گردنش پیش اومد و نمیتونست دوربین سنگین حمل بکنه اومد دوربین دیگه ای خرید،
   دوربینی که ایشون جایگزین D810 کرد، دوربین 80D کانن بود! که برای کارشون هم بسیار مناسب بود.
   یعنی دوربینی که گرچه به فیلمبرداری بسیار خوب معروفه، اما عکس‌های بسیار خوبی هم میگیره و وزنش هم نسبت به D7200 کمتره . . .
   حالا اگه کسی تو همون رده بخواد نجومی کار بکنه (غیرفول فریم بخواد) ما D7200 رو نسبت به 80D ارجح میدونیم براش!
   در نهایت برتری “مطلق” نیست، و نیاز شماست که دوربین مناسب رو تعیین میکنه و همکاران ما در فروشگاه و همچنین کارشناسان ما به‌صورت تلفنی سعی دارن که به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کنن.

   1. سعید می‌گوید

    بنظرم اینکه یکنفر مشکل گردن داشته خیلی حالت خاصی هست! در ثانی وزن d7200 نیکون فقط 25 گرم با 80d اختلاف داره که به هیچ وجه محسوس نیست. ضمنا بر اساس آزمایشات سایت معتبر dxomark در زمینه عکاسی در نور کم، color depth و دینامیک رنج امتیاز بالاتری کسب کرده است. قیمت 7200 هم در فروشگاه ۸۵۰ تومان ارزانتر از 80D هست

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام.
     یک مساله رو نادیده گرفتید!!!
     اونهم تفاوت وزن لنز فول فریم و غیر فول فریم هست!
     درسته که بدنه تفاوت وزن چندانی نداره، اما وقتی صحبت استفاده از لنزهای متنوع و خصوصاً تله زوم میشه، خیلی تفاوت محسوس خواهد بود.
     در هرحال انتخاب اون مشتری برای جایگزین کردن یک غیرفول فریم با D810 مدل 80D کانن بوده .

     1. saman می‌گوید

      سلام خسته نباشید
      یه سوال داشتم خدمتتون به نظر شما دوربین canon d400با لنز ۱۸_۵۵دست دوم در حد نو الان قیمتشون چنده؟؟کیفیتشون چجوره؟؟من بار اولم هست میخوام دوربین دست بگیرم .ولی هیچ شناختی از دوربین ندارم.برا عکاسی در محیط باز و بسته میخوام چیزی میخوام که کیفیتش خوب باشه عکسا واضح باشن.ولی بعضیا گفتن کنون برا محیط باز خوب نیست .ممنون میشم راهنماییم کنید

     2. سعید فرامرزی می‌گوید

      سلام دوست عزیز. در مورد قیمت ها ممنون میشم با فروشگاه تماس بگیرید.
      در مورد کیفیت این دوربین به دلیل اینکه سنسور و پردازنده قدیمی نویز زیادی نسبت به دوربین های امروزی داره.
      در مورد عکاسی در محیط باز هم چنین مطلبی که شنیدید دلیل علمی نداره.

    2. سعید نصیری می‌گوید

     سعید جان، من هم بیش از ده سال روی چارت های سایت هایی نظیر DXO حساب میکردم و بر اساس اون ها تصمیم به خرید دوربین و لنز می گرفتم. ولی متاسفانه بهم ثابت شد که اختلافی که اون تست هادر لابراتوار نشون میدن در دنیای واقعی و عکاسی کاربردی دیده نمیشه یا به اون شدت محسوس نیست! من آماده تعویض برند دوربین و سوییچ کامل شده بودم بخاطر یک چارت خاص! در آخرین روز، دوستی دوربین خودش رو به من قرض داد و من تونستم با صرف وقت مناسب و چیدمان در استودیوی خودم، طی سه روز، تست های گوناگون درنورها و آیزوهای مختلف رو انجام بدم که ببینم آیا اون طور که اون سایت گفته، کیفیت دوربین X که می خوام جایگزین دوربینY کنم واقعا دو استاپ کامل در ایزو ١٠٠-۴٠٠ بهتره و shadow بیشتری ثبت می کنه یا خیر! و بالعکس آیا دوربینY، در ایزو بالا بهتره ازX !
     نتیجه تست های انجام شده منو قانع کرد که در عکاسی روزمره من بعنوان عکاس حرفه ای تبلیغاتی و معماری ، چه داخل استودیو خودم و چه در عکاسی مکان، اون تفاوت ذکر شده مشاهده نمیشه و اون تعویض دوربین تاثیری روی کیفیت کار من نداره! شاید برای عکاسی خاص مثل نجوم تفاوت محسوس داشته باشه ولی در بسیاری از موارد، اون اختلاف ها، محدود به تست لابراتوار با شرایط ویژه خودش میشه و به دنیای واقعی عکاسی نمی‌رسه!
     به این ترتیب من از فروش یک دوربین با ضرر و خرید دوربین دیگه با هزینه بیشتر نجات پیدا کردم ولی دیگه هیچوقت بهDXO توجه جدی نشون ندادم.
     بعقیده من، بجای آمار و اعداد عرضه شده سایت DXO، بهترین نمودار مقایسه ای که شبیه کاربرد دنیای واقعی می تونه باشه، چارت های dpreview هست. ولی باز نهایتا، نتیجه تست لابراتواری لزوما بازتاب عکاسی روزمره نخواهد داشت. پاینده و سلامت باشید ??

   2. امیر حسینی می‌گوید

    گزینه متنوعی مناسب کار شما در قیمت‌های متفاوت هستش. دوربین‌هایی از 5D Mark IV گرفته تا سونی A7r III می‌تونن ایده‌آل باشن ولی خوب قیمت زیادی دارند. اگر لطف کنید بگید قصد دارید تا چه مقدار قصد دارید هزینه کنید، بهتر می‌تونم کمکتون کنم.

  2. امیرعلی می‌گوید

   سعید من نیز تا حدودی با نظرت موافق هستم. تو برخی از دوربین های هم رده و با امکانات نزدیک، معمولا نیکون کمی ارزان است. ولی عوضشو تو لنز در می آره. معمولا لنزهای مشابه نیکون کمی گرانتر از کنن است.

 3. بختیار می‌گوید

  با درود به شما و همه ی دوستان علاقمند ، یا بهتر است بگویم ؛ عاشقان نگارگری ( عکاسی ) . نخستین دوربین نگارگری که دردستهای کوچک من جای گرفت ، یک دوربین آگفای شش گوش مستطیل شکل بود که هیچگاه باآن عکسی نگرفتم . آن هنگام تنها پنج سال سن داشتم . پنجاه و نه سال پیش . ( دوربین متعلق به پدرم بود . ) …. ونخستین دوربینی که مادرم به عنوان جایزه برایم خرید و با آن نگار گری کردم ، یازده سال سن داشتم . یک دوربین ارزان قیمت پلاستیکی به نام BEDFORDFELEX ساخت هنگ کنگ . اندازه نگاتیو این دوربین 127 بود . چیزی کوچکتر از نگاتیو 120 . پس از آن با دوربین ( LOBITEL ) ساخت شوروی سابق آشنا شدم . دوربین یاد شده ساختاری دو آبژکتیو داشت و اندازه ی نگاتیوش 120 بود . سالهای پس از آن دوربین های گوناگونی را آزمایش کردم . مثلا یک دوربین چینی دو آبژکتیو همسان دوربین رولیفلکس آلمانی که کیفیت نگاره هایش بسیار عالی بودند و همچنین دوربین ( کی یف ) ساخت اوکراین دوربینی همسان هسلبلاد سویدی . و آخرین دوربینی که اندازه ی نگاتیوش 120 بود با نام ( MAMIYA RB67 ) را سال 58 خریدم . دوربینی گرانقیمت ! خب از اینها که بگذریم ، و از دوربین اولیمپوس نیز دور شویم ، میرسیم به اصل حرف حسابمان پیرامون دو مارک معتبر ی که سرور نازنین ( سجاد آینه چی ) به آنها پرداخته اند . کانن و نیکون . این دو مارک هر کدام برای خودشان دوستداران متعصبی دارند . من اگر بخواهم در این گفتار داوری کنم ، و دادگرانه هم باشد ، باید به پیشگاه عزیزانم بگویم که ؛ هر دو خوب هستند ، اما من کوچکترین نیز که هر دوی آنها را دارم ، به شما درس پس می دهم و باید نخست از قیمت آغاز کنیم ؛ قیمت های نیکون ارزانتر هستند . کیفیت فیلمبرداری کانن بهتر است . کیفیت شارپنس نگاره ها ی نیکون اندکی از کانن بهتر است . کیفیت رنگ در کانن بهتر است . به نظر من ساختار فیزیکی کانن بهتر است ( یعنی ظرایف مینیاتوری آن ) . یک تازه کار برای تنظیم تصویر نیز با کانن بهتر میتواند خود را هماهنگ کند. عمر باطری ها معمولاً در نیکون بیشتر است . لنز های هر دو مارک در مجموع باهم برابرند . ( لنز های معمول هر دو مد نظر است . ) در پایان باید بگویم هر دو مارک عالی هستند و باهم در یک جایگاه جای دارند . من اگر بخواهم به تازه کارها مشورت دهم ، میگویم ؛ آن ها را در دست بگیرید و ببینید با کدام بهتر و راحت تر هستید و روانتر میتوانید کار کنید .

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   درود بر شما!
   ممنون از لطف شما نسبت به بنده . . .
   قطعاً برتری “مطلق” وجود ندارد و اگر کسی هیچ معیاری هم برای انتخاب دوربین نداشته باشد، بهترین کار همین لمس کردن دوربین و گرفتن اونها در دست هست که انتخاب رو خیلی راحت خواهد کرد.

 4. رضا خدابنده لو می‌گوید

  به نظر من مهم این هست که ببینیم نیازمون چی هست و بیاییم چند تا مدل نزدیک به هم رو از نظر فنی بررسی کنیم و سایت های زیادی هستن که مدل هارو مقایسه می کنن و نقاط قوت و ضعف هر کدوم رو بررسی می کنن تا بتونیم بر اساس نیازمون بهترین گزینه رو انتخاب کنیم. من بین چند تا دوربین مختلف کنان و نیکون که بررسی کردم متوجه شدم برای نیاز خودم Nikon D7100 از همه چی بهتره. البته نیکون D7200 هم بود که چند تا برتری نسبت به 7100 داشت یکی اینکه جی پی اس و و وای فای داشت و کمی کیفیت شارپنسش از 7100 بیشتر بود و حافظه بافرش هم کمی بیشتر بود ولی دیدم زیاد به این امکانات نیاز ندارم و برام مهم بود با بودجم ارزونترین ولی بهترین مدل رو توی اون رنج قیمت خریداری بکنم. و این شد که تصمیم گرفتم 7100 رو بخرم و اصلاً هم پشیمون نیستم. به نظرم بهترین انتخابم بود تا اینکه بعداً که حرفه ای تر شدم بتونم مستقیم برم سراغ یک دوربین فول فریم

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   درسته!
   خیلی وقت‌ها واقعاً دوربینی حتی تا چند میلیون تومن ارزون‌تر از اونچیزی که مشتری خودش فکر میکنه و بهش پیشنهاد داده شده، مناسبش هست.

   1. عیسی می‌گوید

    به نظر بنده حقیر که سالها با دوربین‌های مختلف کار کردم و بعد در زمان جنگ عکاس بودم اینه که چارتها و سایتها را حتی اگر نفر اول عکاسی در زمینه کاری خودتون هستید بگذارید کنار. شما بسته به نوع کار نهایتا یک بادی و اگر خیلی سختگیر باشید سه لنز کفایت میکند. چون شما لنز تخصصی خودتون رو دارید و اگر بنا به نیاز به لنز خاصی محتاج شدید به راحتی اجاره کرده و تصویر میگیرید و پس میدید. افرادی مثل من شاید خیلی کم باشند که مجبور باشند مدیریت پنج تا هشت دوربین عکاسی رو همزمان داشته باشند. پس اگر حرفه‌ای هست یک بادی خوب بگیرید که باهاش راحت باشید، زیباییها و به قول برخی امکانات براق واقعا در عکاسی بعد از دو روز دیده نمیشن و این عکس هست که به شما حرف میزنه. پس امکانات ظاهری عجیب دیدید خیلی جذبش نشید چون کاربردش در کارحرفه‌ای کمه و یه حرفه‌ای تو سال ۲۰۲۰ باید چهارتا تریم نرم‌افزاری بلد باشه که با دوربین ارزانتر مشکلش رو حل کنه. اما نظر خودم در مورد دوربینهای دیجیتال. اولا بحث فیلمبرداری بهتره وسط میاد چون این بدنه‌ها برای بیس عکاسی ساخته شدند و اگر صرفا قصد فیلمبرداری دارید انتخاب درستی نیست از بادی عکاسی بهره گرفتن. بنده خودم کنون مارک چهار پنج دی دارم ولی در یک جاهایی مارک یک رو بیشتر میپسندم. بعد دوتا دوربین میرورلس گرفتم که پس دادم و خارج از ایرادات فقط سایز کوچک‌تری از بدنه داشت بخاطر حذف آینه. دوربین دی۸۵۰ نیکون خریداری کردم اما ابدا نتونستم با این مدل متحرک نمایشگر کنار بیام و از طریق در عکاسی صنعتی تفاوتی با دی۸۱۰ ندیدم. همه نوع حالتی رو هم بین این دو مدل از نیکون تست کردم و هیچ تفاوتی ندیدم. و در چند حالت حتی خروجی ۸۱۰ بهتر بود. نکته بعدی با تاچ بودن صفحه کلا مخالفم زیرا یک تناقض در دوربین های حرفه‌ای هست. چون من مکانیکی بودن رو کاملا ترجیح میدم و در کار زیاد بارها ناچار به ارسال دوربین به تعمیرگاه برای تعمیر تاچ کنون صرفا به خاطر کار زیاد و حرارت ایجاد شده بودیم. نکته مهم دیگر برای گرفتن یک تصویر خوب اینه که شما فقط فکر لنز و دوربین نباشید، گاهی یک سری تجهیزات خوب و حرفه‌ای مثل یک پایه خوب، یه سیستم نور خوب، فلاش مناسب به شما کمک می‌کنه یک عکس فوق العاده با یک دوربین کراپ قیمت پایین داشته باشید و نیازی هم به هزینه گزاف نباشه. من خودم همیشه استودیو باکس ساخت خودم رو استفاده میکردم تا ماه پیش که شاگردم یه فوتوباکس یک میلیون تومنی آورد و اول اندکی بهم برخورد ولی وقتی همین فوتو باکس خروجی به من داد دیدم الکی داشتم غیرت خرج میکردم. و همون فرداش رفتم از همون مارک یک فوتواستودیو دیمر دار نسبتا خوب خریدم و از اون موقع باور کنید هم سفارش های مربوط به باکس استودیو با کیفیت بهتر انجام میشه هم بخاطر نصب سریع سرعت شاتینگ بالا می‌ره و ویرایشش هم برای مثلا درآوردن لایه‌ها برای یک عکس مناسب سایت. و در آخر تجربه خودم، من زمانی که ایتالیا و فرانسه و آمریکا کار میکردم تعریف همه از دوربین حرفه‌ای نیکون بود ولی تو ایران همه میگن قطعات و لوازم نداره و به نظرم این دلایل چه در ایران و چه کشورهای نامبرده به سیاست های مالی و بیزینسی مربوط میشه. اگر پول دارید به نظر حقیر از کیت استفاده نکنید و دستتون رو برای خرید لنزاصلی و انتخابش باز بگذارید. خودتون در درگیر نام نکنید، راحتی مهمترین چیره چون عکاس به دوربینش حساس تر از مسواکشه. من خودم با داشتن ده بادی فول فریم یکی از باطریهام ببینم داره یکی جابجا می‌بره و گاها اصل رو می‌بره و های کپی رو میگذاره روی هوا متوجه میشم. مسأله دوم نگهداری هست. دوربین‌های جدید همگی محافظ یووی دارند اما حتما روی تک تک لنزها محافظ بگذارید. نظافت های دوره‌ای رو علی‌الخصوص در تهران حتما انجام بدین و خودتون یاد بگیرید و هزینه عملیاتیتون رو کم کنید. گفتم دنبال چیزهای عجیب نباشید اما فکر کنید فرزندتونه بند استاندارد با رنگ و لعاب مورد علاقتون استفاده کنید. وجود لوازمی مانند فیلتر پلاریزه که خیلی قیمت بالایی ندارند مثلا برای لنز ماکرو در صورتیکه دارید لازمه اماسراغ خیلی چیزها میشه نرفت، مثلا من با یک اتاق صدمتری پر از لوازم و دوربین و بیش از هشتاد لنز حتی یک فلاش هم ندارم چون به کارم سالی یکبار میاد اون هم یا قرض میکنم یا اجاره و اینجوری اتفاقا نوع مناسب فلاش رو اجاره میکنم که مطمئن هستم جناب آینه چی در زمینه محل مناسب برای اجاره توضیحات بهتر از من بهتون خواهد داد. بازهم میگم دوربین شما مثل فرزندتونه اگر کیف یا کوله‌ای شما رو دلبر خودش کرد حتما بخرید چون باعث میشه حس بهتری نسبت به فرزند داشته باشید و یادتون نره فرزندتان رو به کسی امانت ندید حتی اگر کمترین قیمت بابتش دادید و اگر هم با کسی تبادل دوربین و لنز دارید که من ابدا پیشنهاد نمیکنم در انتخاب فرد دقت کنید. الکی به فکر آپگرید دوربین نباشید. شاگردم برای مشاوره آمده بود و قصد خرید یک فول فریم بدون آینه داشت و اگر شما بهش دوربین ضعیفتر هم بهش می‌دادید نمی‌فهمید. پس بدون نیاز و فقط بخاطر آپگرید و متاسفانه چیز زیادی که من دیدم پز دادن داشتن دوربین مدل بالاتر خودتون رو عذاب ندید چون بچه آدم برای پز دادن نیست پز فرزند در کیفیت و حاصل تربیت شماست نه عدد ذکر شده کنار دوربین. البته جناب آینه چی بزرگوار خودشون استاد هستند و نیازی نبود بنده پرگویی کنم. فقط خواستم ۶۰و اندی سالتجربه کار با انواع دوربینها رو نکاتی بگم که بیشتر میبینم رو راجعش توضیح بدم. حرف آخر اینکه اگر قاطعانه و مطلق مثلا نیکون بهتر از کنون بود و بالعکس بازهم پشیزی ارزش نداره چون اونکه از همه بهتر باید باشه رو باید برید تو آینه ببینیدش که قراره خلق کنه. از چیپست های هنری که خدا بهتون داده بیشترین بهره رو ببرید. یا خق‌

    1. حسین عیوضی می‌گوید

     سلام امکانش هست ایمیل یا شماره یا اینستاگرام شما رو داشته باشم؟ یه مشورت باهاتون دارم راجع به خرید لنز و دوربین

     1. گروه نویسندگان می‌گوید

      سلام و وقت بخیر
      بله حتما، ۸۸۶۷۴۸۱۴ ۰۲۱

 5. حسن می‌گوید

  مقاله ای بود بسیار خام و نسنجیده و از خواندن آن فقط وقت خود را هدر دادیم !
  یعنی شما با این مقاله، کل سایت های تخصصی دوربین و عکاسی و تصویربرداری رو زیر سوال بردید و عملا گفتید “هر چقدر پول بدهید، آش میخورید” آن هم مهم نیست آش کی ! فقط مهمه که از پیکسل خرید کنید و بس !
  من خودم مشتری بیش از ده ساله ی پیکسل هستم، ول اینگونه نوشتن از دو برند رقیب اصلا روا نیست. هر دوی این برندها سالهاست دارند خودشون رو به آب و آتش میزنند تا تکامل یافته و بر دیگری برتری یابند و به طرز واضحی میشه با ملاک های مختلفی، برتری آنها را در زمینه های مختلف به همدیگر و حتی در رده های مختلف از دوربین نیز مشخص کرد .

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   البته مطمئن نیستم مطلب رو تا انتها خونده باشید.
   .
   اما حقیقت همینه، و به‌ هیچ عنوان کانن و نیکون “خودشون رو به آب و آتش نمیزنند تا تکامل یافته و بر دیگری برتری یابند”
   این رو تجربه چندین ساله‌ی تعقیب اخبار و مشخصات فنی محصولات اونها میگه . . .
   .
   بلکه این دو برند با هماهنگی و به صورت موازی محصولات خودشون رو روانه بازار میکنن تا با همکاری یکدیگر مجالی برای حضور به “دیگر برندها” در بازار DSLR ها ندن!
   یا بقول شما “خودشون رو به آب و آتش میزنن” تا دیگران رو از صحنه رقابت در بازار DSLR حذف کنن، و نه یکدیگر رو!
   .
   برای مثال در پایین رده ترین دوربین‌ها “کانن” بجای بالابردن مگاپیکسل، سعی میکنه امکانات ارتباطی مثل وای فای رو ارتقاء بده.
   در حالی که “نیکون” وای فای رو به این رده اضافه نکرده و در عوض مگاپیکسل بصورت پیاپی رو بالا برده . . .
   (توجه داشته باشید که نیکون شرکتی هست که اولین دوربین دارای وای فای رو روانه بازار کرد)
   .
   در همین رده، نیکون سعی داره کوچک‌ترین دوربین‌های خودش رو روانه بازار بکنه، اما کوچکترین دوربین‌های کانن از پایین‌ترین رده نیستند و مربوط به رده بالاتر میشن.
   .
   اگر چند رده بالاتر هم بریم باز هم این سیاست موازی تولید رو میبینیم.
   برای مثال همچنان 5D برخلاف رده‌های پایین‌تر کانن صفحه چرخنده نداره!!!
   اما D850 صفحه چرخنده داره . . .
   و گرچه هر دو در فیلمبرداری بسیار عالی هستند اما هنوز سایز عکس کانن 16 مگاپیکسل از نیکون کوچکتره و همه میدونیم که سنسور با مگاپیکسل پایین‌تر برای فیلمبرداری مناسب تره!
   ضمن اینکه سرعت عکاسی پیاپی D850 نیکون باوجود مگاپیکسل بسیار بالاترش، از کانن 5D mk IV بالاتره . . .
   .
   حتی این دور برند پرچمداران خودشون رو در یک سال روانه بازار نمیکنن.
   برای مثال مدل‌های اخیر 5D در سال‌های 2012 و 2016 وارد بازار شدن، و مدلهای سری 8 نیکون در سال‌های 2014 و 2017 به بازار اومدن!!!
   که اینها همه نشان از موازی بودن محصولات و سیاست‌های اقتصادی این دو برند داره.

   1. حسن می‌گوید

    با سلام مجدد
    حتما مقاله رو تا انتها مطالعه کرده ام که از بابت اتلاف وقتم اعتراض داشته ام !
    ضمنا بالاتر بودن نرخ فریم عکاسی نیکون و یا هر مساله ی دیگری صرفا برمی گردد به اینکه عموم کاربران هر برند را چه دسته از عکاسان تشکیل می دهند و اینها سیاست فروش نیست. برای مثال، اساسا عکاسان خبرنگاری از نیکون استفاده می کنند (بنا به دلایل متعدد از جمله عمر باتری، ارگونومی و . . . ) و این امر نیکون را بر این می دارد که دوربین هایش را با تعداد فریم عکاسی بیشتری تولید کند، البته این فقط برای مثال بود و شاید برای D850 صدق نکند. ولی اگر بحث تکامل نبود، هیچ گاه نیکون دوربینی چون D850 که هم در عکاسی و هم در فیلمبرداری حرفی برای گفتن داشته باشد را عرضه نمی کرد و همچنان بخش فیلمبرداری را این چنین روی دوربین جدیدش توسعه نمی داد. حتی توالی سال های انتشار نسخه های جدید هم به نظرم گواهی بر این مدعاست که برند رقیب صبر کرده تا دیگری محصول خود را عرضه کند تا چیز جدیدی از چنته بیرون آورده و دوربین خود را تکامل یافته تر عرضه کند. خودم هم شخصا هیچ تعصبی روی هیچ کدام از این دو برند ندارم و شخصا عقیده ی من این است که باید عکاس نوع مصرفش را برای انتخاب دوربین ملاک قرار دهد .

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام،
     فکر میکنم همه این موارد مثال نقض هم داشته باشن.
     برای مثال ارزون‌ترین دوربین با قابلیت عکاسی با تعداد فریم بالا رو کانن روانه بازار کرده : Canon 7D Mark II
     که قطعاً مناسب‌ترین دوربین برای عکاسان ورزشی در رده قیمتی خودش هست . . .

   2. سجاد آینه‌چی می‌گوید

    سلام
    درسته. حق با شماست. اصلاح شد.
    در حال حاضر به این شکل مورد بررسی قرار میده،
    البته مورادی که قادر به ثبت فرمت raw نیستند همچنان فرمت JPG مورد بررسی قرار میگیره، مثل تمام گوشی‌های تلفن همراه.
    اما بازهم اونچیزی که در عمل اتفاق میفته رو نمیشه با چنین امتیازاتی سنجید.
    برای مثال دوربینهای سری A7 سونی از لحاظ ایزو و امتیاز در سطح بالاتری از 6D قرار میگیرن، اما در عمل 6D برای عکاسی نجومی بهتره،
    چون رفتار نویزی قابل قبول تری در ایزوهای بالا داره، در حالی که برخی مدلهای سونی در عکاسی نجومی ستارگان و نقاط نورانی واقعی رو به جای نویز حذف میکنن!

 6. رضا افشاری می‌گوید

  سلام
  سونی چی شد؟؟؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   نتیجه‌گیری رو می‌تونید به سونی و هر برند دیگه‌ای تعمیم بدید!
   البته سونی در حال حاضر تمرکز خودش رو روی میرورلس گذاشته . . .

 7. متین می‌گوید

  سلام. من یک علاقمند تقریبا بی تحربه هستم. قصد دارم یک دوربین کراپ ۲ الی ۴ ملیونی بخرم. فیلمبرداری هم اصلا برام مهم نیست، و همین طور به امکانات جانبی هم زیاد اهمیتی نمیدم. فقط مهمه که توی نور کم عکس های واضحی بگیرم و سرعتش هم خوب باشه. شما چه دوربینی به من پیشنهاد میدید؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   با توجه به اینکه ظاهراً اولین دوربینتون هست و فیلمبرداری حرفه‌ای هم نمیخواین انجام بدین،
   نیکون D5600 انتخاب مناسبی برای شماست که هم کیفیت عکس مناسبی داره و هم تاچ اسکرین داره!
   این دوربین با لنز کیت 18-140 هفت برابر زوم هم خواهد داشت که بسیار مناسب و کاربردی هست.
   نیکون D5600 با این لنز و لوازم جانبی مورد نیاز مثل کارت حافظه و دیگر موارد (حتی سه پایه) کمتر از 4 تومن خواهد بود.

 8. عماد می‌گوید

  با سلام
  من دو سال پیش دوربین نیکون D 5500 گرفتم. الان برام جای سوال شده چرا این مدل دیگه تولید نمی شه و بجاش D 5600 اومده در حالیکه D 5300 همچنان تولید می شه؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   نیکون D5300 تولید نمیشه، بلکه از اونجایی که یکی از محبوب ترین دوربین های DSLR بود، تولیدش هم بسیار بالا بود و به همین علت هنوز توی بازار هست.
   این دوربین اولین DSLR دنیا با قابلیت Wi-Fi بود! قابلیتی که هنوز هم خیلی از دوربین‌ها ندارن . . .

   1. مرضی می‌گوید

    من سال ۹۳ دوربین نیکون دی ۵۳۰۰ خریدم. تقریبا من تا دو سال از همه چی اش راضی بودم مخصوصا فوکوس و عمق میدان و عکس ها تار نمی شدن. اما در حال حاضر راضی نیستم. فکر می کنم باید اپدیت کنم دوربین ام رو. دوربین فول فریم کانن 6 دی مارک دو با لنز 24 تا 105 را در نظر دارم و همنوز در تردیدم. البته من بیشت ر می خواهم از طبیعت و پرتره و تبلیغاتی عکاسی کنم با اینکه می دونم لنز ها کاربرد های متفاوتی دارن. نظر و پیشنهاد شما چیه> ترجیح می دم ارزانتر از 26 میلیون بخرم اما اگه کیفیت عکس هاو امکانات بهتری داشته باشن می تونم دو ملییون شو اضافه بخرم.

 9. شهاب می‌گوید

  مقاله کامل نبود . ایکاش تو نتیجه گیری اضافه میکردین که کانن و نیکون تنها سازنده های دوربین نیستند. دست مردم رو با این فرم فکتور دوران شاه و سیستم سنگین آینه دار نبندین . برای افزایش اطلاعات مردم درباره دوربین ها تلاش کنید نه برای افزایش فروش دو برند که چندسال هست هیچ نوآوری ای از خودشون نشون نمیدن چون خیالشون جمع هست. کسی که گردنش درد میکنه بهترین انتخاب براش میرورلس بود نه باز هم dslr !!! کسی که فیلم میگیره الان سمت کنون هم نمیره حتی . سال ۲۰۱۷ هستیم کمی آپدیت باشید این سوال و جوابش هردو مربوط به اوایل قرن ۲۱ هستن نه امروز

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام،
   کل هدف این مقاله همین بود که بگه “برتری مطلق” وجود نداره!
   .
   بله . . . ما میرورلس سونی هم پیشنهاد دادیم. اتفاقاً نزدیک ترین گزینه به D810 نیکون، سونی a7RII هست.
   اما وقتی هنوز خریداران به این باور نرسیدن که میرورلس چیزی از DSLR کم نداره ، باید چه کرد؟؟؟
   .
   ما همیشه یا تک تک میرورلس‌های محبوب موجود در بازار رو داریم، یا در کمتر از 24 ساعت میتونیم برای مشتریان تهیه کنیم!
   و برای کسی که میخواد فول فریم جهت کار فیلمبرداری بخره، اولین گزینه پیشنهادی‌مون در کنار کانن 5D Mark IV ، میرورلس سونی a7S II هست که شاهکار تصویربرداری در نور کمه!
   اما وقتی خریدار دید خوبی نسبت به میرورلس نداره، ما باید چه کنیم؟؟؟
   .
   حق باشماست
   اوایل قرن 21 هست
   و سه غول ژاپنی کانن، نیکون و سونی با همکاری همدیگر بخش اعظم بازار دوربین عکاسی حرفه‌ای رو تصاحب کردن
   و یک عده با تعصب روی برند محبوبشون نمیخوان قبول کنن که هیچ برتری مطلقی بین این برندها وجود نداره

 10. پویا می‌گوید

  هر کسی نسبت به تعصبش روی دوربینی که داره نظر میده. منم نیکون دارم و لی جدا از تعصب بخوام بگم واقعا نیکون با وجود اختلاف جزیی توی قیمتش خیلی سر تر از کنون هست. مثلا اگر بخوایم 6D و D750 رو یه رده بدونیم از همه لحاظ مثل کیفیت، مگا پیکسل ( جدا از بحث مهم نبودن مگاپیکسل )، حتی فلش روی دوربین و این که باطریش تعویض نمیشه توی کنون و حتی در نیکون 50 هزار تا شات بیشتر عمر میکنه. حتی D810 با 5D Mark IV بازم نیکون سر تر هست و فقط کیفیت فیلم برداری کنون هست که گرونش کرده. حداقل امکان یه دوربین که ممکنه فلشش باشه هر چند فلش مستقیم برای عکس خوب نیست باز توی خیلی از زمینه ها بهتر از هیچی هست و حتی توی عکس و خروجی حداقل 10% بهتر از مدل های مشابهش هست
  نتیجه گیری کلی ای که میشه گرفت اول سونی بعد نیکون و در آخر کنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   شما در ابتدا نظر ما درباره عدم برتری مطلق برندها رو تعیین کردید،
   اما در انتها نتیجه گرفتید که برندها به همدیگه برتری مطلق دارن ?
   .
   برای مثال در مورد مقایسه نیکون D750 و 6D من یه جاهایی رو اصلاً متوجه نشدم!!!
   متوجه نشدم “باتریش عوض نمیشه” یعنی چی؟
   یا اینکه “نیکون ۵۰ هزار تا شات بیشتر عمر میکنه” رو برای اولین بار دارم میشنوم!
   چون اونچیزی که به عنوان عمر مفید شاتر اعلام میشه، عمر مفید قطعه‌‌ی قابل تعویضی به نام شاتر هست و با یک هزینه جزئی قابل تعویضه و اون آماری هم که سازنده ها میدن به این معنا نیست که شاتر مثلاً با ده هزارمین شاتی که میزنید از کار میفته!!!!
   بلکه اون تعدادی که شرکت اعلام میکنه به این معناست که شاتر قطعاً تا اون تعداد شات عملکرد دقیق خواهد داشت و با توجه به نگهداری شما حتی شاید دوربین تا 10 برابر اون تعداد شات رو بزنه و نیازی به تعویض شاتر نداشته باشه . . .
   و این هیچ ربطی به کیفیت عکس نداره.
   .
   و من به طور قطع میگم اگر کسی بخواد نجومی کار بکنه 6D حتی در مقابل دوربین‌های گرونتر از D750 هم برتری داره و نتیجه کارش فوق العاده ست.
   هر مدل از دوربین‌های سون و کانن و نیکون یک قابلیت و کارایی دارن و در مقایسه باهم و باتوجه به نیاز کاربر میشه گفت که کدوم بهتره براش . . .

   1. مانا می‌گوید

    سلام
    من هیچ اطلاعی در مورد دوربین ندارم
    می خواستم بدونم برای عکاسی پرتره کانن بهتره یا نیکون کدوم مدلش ؟!
    و برای عکاسی رئال این قضیه فرق می کنه؟!
    ببخشید اگه سوالم ابتدایی

 11. علی می‌گوید

  بنظرم جناب بختیار بهترین نظر رو دادن و شما متاسفانه متعصبانه از انتخاب خودتون دفاع کردید که بنده مطمئن هستم شما هیچوقت از کانن و سونی استفاده نکردید و فقط به شنیده ها و تعصب خودتون بسنده کردید.
  بنظرم مقایسه بین کانن و نیکون مثل مقایسه بین بنز و بی ام دابلیو هست فقط علایق به یک برند خاص میتونه تو خرید تاثیر گذار باشه
  و در آخر به جای صرف وقت برای خرید و مقایسه یک دوربین از هر برندی بهتره به هنر ترکیب بندی و نورپردازی در عکاسی بها بدید که باعث خلق یک اثر هنری ممتاز خواهد شد

  1. علی می‌گوید

   این نظر شما نیست که این دو شبیه بنز و بی ام و هستند، بلکه این مثال خیلی باب هم شده است و همه میگن. منظور این نیست که کنون دوربین بی کیفیت تولید می کنه، بلکه منظور این است که کنون نگاه تجاری داره به عکاسی و اپشنهای مختلف در لون جای کیفیت عکس رو گرفته. اگر از کنون بخواهید استفاده کنید سه چهار سال باید صبر کنید تا از نظر تیوری به کیفیتی برسید که نیکون چهار سال قبل ارایه می کرد، هر چند از نظر عملی دوباره کنون بازنده است. برای مثال در همان پایین رده، در حالیکه نیکون d3300 در ۲۰۱۴ قابلیتهایی را گنجونده که در هم رده 1300d در ۲۰۱۶ چنین چیزی رو در هیچ قابلیتی مشاهده نمی کنید. در سال ۲۰۱۷ کنون برای رقابت 200d رو ارایه کرد تا بتواند تقلیدی از نیکون داشته باشد، و ویژگیهای روی کاغذ جنس سه سال پیش نیکون رو ارایه کرد و با کلی تبلیغ از سبک وزن ترین دوربین کنون رونمایی کرد، در حالیکه نیکون قبلا این رو ارایه کرده. هر چند در ازمایشات عملی دی اکس او دوباره به طور اشکاری تمام این قابلیتها در برابر کیفیت عکس این نیکون قدیمی بازنده است. مقایسه این دو برند به نظر من خیلی بیشتر شبیه مقایسه مسی و رونالدو هست. مسی خیلی چیزها به فوتبال اضافه کرده و از نظر فنی جنبه اموزشی داره مثل نیکون، در حالیکه رونالدو هر چند تعداد گل خوبی بزنه و جایزه های خوبی هم بگیره، ولی تفاوتی با سایر بازیکنان نداره از نظر فنی. ولی از تظر مدل مو، حاشیه، مدل شادی گل ، استایل کاشته زدن و.. بسیار متفاوت با سایرین هست، هر چند ربطی به فوتبال نداره. مثل کنون دوست داشتنی شما. سونی داستان جداگانه ای دارد و یک رقیب کاملا قابل احترام، که فعلا روی بدون اینه تمرکز کرده و قیمتهای تمام شده بالایی داره یرای سطح مبتدی.

 12. علی می‌گوید

  سلام.دوربینی برای عکاسی نجومی و در کل عکاسی شب چه برند و مدلی رو پیشنهاد میدین؟با لنز مناسب برای(عکاسی نجمومی و در کل عکاسی شب) 14.000.000ت.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   برای نجومی قطعاً 6D کانن رو پیشنهاد میدیم که از دوربین‌های گرونتر از خودش عملکرد بهتری در این زمینه داره!
   برای لنز هم پیشنهادمون 30-15 تامرون هست که لنز بسیار خوبیه،
   البته برای این کار یک سه پایه قوی هم لازم دارید . . .
   .
   لنز: Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD

   1. علی می‌گوید

    سلام.ممنونم از راهنمایی تون.لنز 200 mmبرای عکاسی از ماه مناسب تره یا لنزی که معرفی کردید؟

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام
     منظور از عکاسی نجومی عکاسی از پهنه‌ی آسمان هست.
     اما برای عکاسی از ماه قطعاً لنزهای تله زوم بهتر هستن و 200 میلیمتر مناسب تره…

  2. علی می‌گوید

   سلام.ممنونم از راهنمایی تون.مطالب مفیدی بود.

 13. آرش می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  سایتهای زیادی رو مطالعه کردم اما بازم سوالم جواب راره نشد.

  من تابحال دوربین DSLR نداشتم و میخوام یکی بخرم. بودجه من حدود 2 تا 2.5 میلیون تومان هست و مورد استفاده من از دوربین در سفر بیشتر است. مثلا عکاسی از منظره از موزه ها ساختمان ها آبشارها و… جاذبه های مقصد!
  میخواستم بپرسم به نظر شما چه دوربینهایی میتونن بهترین پاسخ به نیاز من باشن؟‌ ضمن اینکه چندین سال هم بتونم ازش استفاده کنم و نیاز به ارتقاع کیت نباشه (حالا ارتقاع لنز طبیعی هستش)
  و اینکه علاوه بر قیمت خرید دوربین حدودا چقدر خرج جانبی دیگه مثل تهیه مموری؛ کیف و… داره؟

  ممنون میشم اگه شما به سوال من جواب بدید.
  موفق باشید

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   تا این سقفی که شما تعیین کردید واقعاً تفاوت کیفیت عکس بین DSLR ها آنچنان زیاد نیست که یکی بر دیگری اولویت داشته باشه، چیزی که در مطلب بالا هم بهش اشاره شده!
   از طرف دیگه DSLR ها گرونتر هم در مواردی از دوربینهای رده قیمتی پایین‌تر برتر هستن که در کاربردهایی که شما نام بردید و ازش انتظار دارید زیاد دیده نمیشن . . .
   .
   انتخابهایی که شما دارید بین سری 3 و 5 نیکون و یا سری سه رقمی و چهار رقمی کانن هست.
   من فکر میکنم D3400 نیکون هم میتونه شما را تا چند سال راضی نگه داره . . .
   ضمن اینکه با خرید این دوربین نسبتاً ارزون دستتون برای خرید لوازم جانبی بازتر خواهد بود.
   لوازم جانبی مورد نیازتون تا حدود 300 تومن ممکنه هزینه داشته باشه که این مورد در صورت انتخاب کیف بزرگتر یا سه پایه (که این مورد خیلی برای شما کاربردی خواهد بود) بیشتر خواهد شد.

 14. مهدی احمدی می‌گوید

  به نظرم مثل استقلالی و پرسپولیسی بودنه.هر دو برند قدرتمندی هستند

 15. حسین بختیاری می‌گوید

  سلام. من بین انتخاب در مدل 6D mark II کنون و D750 نیکون واقعن موندم..سایتها اغلب از نیکون طرفداری میکنن ولی اساتید من بیشتر روی برند کنون. با توجه به اینکه بنده فیلمسازی هم میکنم( کوتاه ) و همچنین ممکنه در اینده دوربین های حرفه ای تر فیلمبرداری بگیرم که اغلب مونتشون EF هم هست و میشه از لنزهای گران قیمت کنون ، با اون دوربین هم استفاده کرد، شما کدون رو پیشنهاد میدید؟ اختلاف کیفیت عکاسی دو دوربینی که ذکر کردم خیلی زیاده؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر اولین DSLR شما هست قطعا تفاوتی بینشون نمیبینید و 6D با توجه به توضیحاتتون بهترین انتخابه!
   وقتی نقدهای منفی در مورد دوربین قوی مثل 6D میبینید، به این معنی نیست که این دوربین از رده پایین‌تر خودش هم ضعیف تره، بلکه این به این معناست که در حد انتظارات نبوده و آنچنان تفاوت کیفیتی که انتظار میرفت با نسخه قبلی 6D نداره . . .
   برای مثال انتظار میرفت این دوربین امکان ثبت فیلم با رزولوشن 4K داشته باشه، اما نداره . . .
   یا حداقل سرعت شاترش برابر 1/8000 بشه که نشده!
   اما همه اینها در حالیه که سرعت عکاسی و فوکوسش بسیار بیشتر شده،
   عملکرد باتری قوی تر شده و از همه مهمتر اینکه صفحه لمسی چرخنده ای داره که نمونه رو هیچ فول فریمی نداره!

   1. حسین بختیاری می‌گوید

    واقعن از توضیحات کاملتون سپاسگذارم..خیر اول دوربین من نیس.. بنده در ابتدای دوران دانشویی 600D داشتم که با توجه به کوچک بودن سنسور و البته آموزش های کافی آن را فروختم و قصد ورود به دنیای فول فریم و کار حرفه ای را دارم. بازم ممنونم از توضیحات خوبتون. نقد های منفی که منظورم بود امتیاز های سایت هایی نظیر دیپروویو ، دی ایکس او مارک و غیره بود. که تو اغلب این گونه سایتها کنون با نقدها و امتیازهای کمتری روبرو شده تا دوربین های نیکون.

 16. علی می‌گوید

  با سلام… من اولین دوربین رو میخوام برای شروع عکاسی بخرم.. نهایتا بودجه ام 2 ملیون است… خلیا 1300 کانن رو پیشنهاد کردن و میگن بین دوربین های این حول و حوش تا سه تومن آن چنان اختلافی وجود نداره؟ نظر شما چیه و چیو پیشنهاد میدین

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   حقیقت اینه که تا حدود 3 تومن بزرگترین تفاوت در راحتی عکاسی و سرعت فوکوس هست تا تفاوت کیفیت عکس!
   کانن 1300 گزینه مناسبیه که 18 مگاپیکسل هست و وای فای هم داره،
   که اگر مگاپیکسلش به نظرتون پایینه میتونید دی 3400 نیکون رو هم بخرید که بزرگترین فرقش با 1300 دی 24 مگاپیکسل بودنش و نداشتن وای فای هست.
   اما خروجی هردوی اینها خصوصاً در شرایط عادی با دیگر دوربین‌های تا رنج 3 تومن عملاً تفاوتی نداره…

   1. علي می‌گوید

    ممنونم از راهنماییتون

 17. صادق می‌گوید

  سلام..میشه بنده رو راهنمایی کنید که یه دوربین سوپر زوم خوب با قیمت مناسب چیه؟
  یا به نظرتون dslr بگیرم با یک لنز تله؟
  سپاس و ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر زوم بسیار بالا میخواین،
   قطعاً نیکون P900 بهترین انتخاب خواهد بود با 83 برابر زوم!
   این در حالیه که با حدود این قیمت با یک DSLR نهایتاً میتونید لنزی داشته باشید که 10 برابر زوم به شما بده . . .

 18. شایان می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوربینی میخوام که بتونم از منظره و طبیعت و از دخترم عکس آتلیه ای بندازم
  بتونم پس زمینه عکس رو محو کنم.
  بتونم لنز رو بعدا عوض کنم و قوی ترش کنم

  بین یک تا دو تومن پول دارم کدام مدل از دو برند نیکون یا کنون بخرم؟
  تشکر

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   قطعاً باید DSLR بگیرید
   بهتره که یک لنز برای پرتره مثل 50 میلیمتر اف 1.8 هم بگیرید.
   قطعاً باید کانن بگیرید (چون هزینه خرید لنز لنز 50 برای اون کمتر از نیکون هست).
   و کانن 1300 دی رو پیشنهاد میدم . . .
   مجموع هزینه تون هم حدود 2 تومن میشه!

 19. Yosef می‌گوید

  سلام. کدوم رو بخرم ؟ کانن کامپک ۷۳۰sx یا نیکون آ ۹۰۰. بعد از اون کانن دوربین کامپکی داره که ۴ کی داشته باشه؟ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   عدم وجود فیلمبرداری 4K در دوربینهای کانن من رو یاد عدم وجود صفحه لمسی در دوربینهای نیکون تا چند سال پیش میندازه!
   این موارد قطعاً یکی از توافقات نانوشته ی این دو برند برای تصاحب کامل بازار هست.
   قطعاً اگر 4K برایتون مهمه نیکون بگیرید.
   در بقیه موارد این دو دوربین بشدت شبیه هم هستن و نمیشه گفت برتری خاصی در یکی از اونها وجود داره.

 20. مهدی می‌گوید

  سلام
  لطفا اگه ممکنه راهنمایم کنید
  ی دوربین عکاسی خوب برای عکس در طبیعت با هزینه 4میلیونی

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   قطعاً دوربین DSLR بخرید.
   در ابتدا با لنز همراه دوربین شروع به عکاسی کنید، بعد از مدتی علاقه و سبک خودتون در عکاسی رو پیدا خواهید کرد و براحتی میتونید با خرید لوازم جانبی و لنزهای مناسب دقیقاً همون عکسهایی رو ثبت کنید که در ذهن دارید . . .
   پیشنهاد مقرون به صرفه من برای شروع، دوربین نیکون D5300 هست، البته قطعاً توصیه میکنم با لنز 18-140 بگیرید!
   اگر هم تاچ اسکرین براتون مهمه نیکون D5600 رو میتونید انتخاب کنید که نتنها تاچ اسکرین داره، بلکه بسیار خوشدست تر هم هست و مصرف باتری در اون بهینه شده.
   این دوربین رو هم با لنز کیت 18-140 برای کار شما عالیه . . .
   اما میشه گفت که خروجی و کیفیت عکس این دو دوربین یکیه!
   خرید سه پایه رو هم براتون ضروری میدونم.

 21. رضا می‌گوید

  سلام برروی بدنه7d لنز 24 105سری l جواب میدهد..یا همون 18 135 بگیرم ،

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   روی بدنه 7D لنز 18-135 سری USM از 24-105 هم بهتر جواب میده!
   و نسبت به هزینه بهترین انتخابه . . .
   مگر اینکه اف 4 ثابت بخواین

 22. حسین می‌گوید

  با سلام
  برای کسی که عاشق عکاسیه و میخاد بصورت حرفه ای یاد بگیره و از صفر میخاد شروع کنه و کانن هم بخاد بگیره و برای شروع بین ۳ تا ۴ م بخاد هزینه بکنه ،چه مدلی را پیشنهاد میدین و توضیح کامل بدین لطفا
  ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر کانن میخواین بگیرین،
   کانن 750D بهترین گزینه شماست.
   خصوصاً با لنز 18-135 که هفت برابر زوم هم به شما میده و خیلی میتونه کاربردی باشه . . .
   اگر هم فکر میکنید زوم زیاد به کارتون نمیاد، در کنار لنز 18-55 یک لنز فیکس 50 میلیمتری اف 1.8 بگیرید تا لذت واقعی عکاسی با یک DSLR رو درک کنید.
   کانن 750D در حال حاضر از نظر قیمت و امکانات بهترین و مقرون به صرفه ترین دوربین این رده ست.

 23. رضا می‌گوید

  سلام..یه بدنه مارک 3 هست که 110000 شات خورده و باهاش تصویربرداری کردن برای ساخت کلیپ..باهاش فیلم زیاد گرفتن…ایاخرید این دوربین درسته؟ چقد میارزه ؟ سنسور دوربین تو تصویربردای زیاد اسیب میبینه ؟و اینکه شاتر عوض شود ،،تاثیر مثبت دارد؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   همونطور که میدونید خود فروشگاه پیکسل هم یک بخش جداگانه برای فروش دوربین و لنز دست دوم داره،
   ما هنگام خرید به هیچ عنوان شاتر رو اندازه نمیگیریم و فقط و فقط سلامت فنی و ظاهری دوربین ملاکه و تعداد شاتر چیزیه که اولاً میشه صفرش کرد، و ثانیاً تاثیر مستقیمی روی کارایی سنسور نداره.
   ممکنه با دوربین 1 دقیقه فیلمبرداری کرده باشید اما نور لیزر رفته باشه توی لنز و پیکسل های سنسور سوخته باشه،
   و از طرفی ممکنه کل مدت زمان استفاده از دوربین ازش به عنوان دوربین فیلمبرداری استفاده شده باشه اما عین روز اول کار بکنه!
   مثال روشن این مساله دوربین Sony A7 SII هستش که هیچکس از اون برای عکاسی استفاده نمیکنه و همه برای فیلمبرداری ازش استفاده میکنن و میبینید که بعد از مدتها اگر درست ازش استفاده بشه عین روز اول فیلم و عکس میگیره .

   1. رضا می‌گوید

    ممنون..برای تست فنی یه مارک 3 چه راههای وجود داره …

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     بگیرید دستتون باهاش عکس بگیرید و در فواصل کانونی مختلف باهاش روی سوژه های مختلف فوکوس کنید
     بعد هم عکسها رو چک کنید ببینید نقطه سیاه روی عکس هیت یا نه
     اگر لنز و فوکوس درست باشه و سروصدای خاصی هم نداشته باشه و درون عکس هم نقطه سیاه نبینید، میشه گفت دوربین احتمالاً هیچ مشکلی نداره!

     1. رضا می‌گوید

      خیلی ممنون از راهنماییاتون.

   2. Afshin می‌گوید

    با سلام
    در مورد صفر کردن شاتر با کمال احترام باید بگم تصور نمیکنم همچین امکانی مگر در نمایندگی های انحصاری کنون وجود داشته باشه، درواقع هر دوربین دیجیتالی نوعی امضای دیجیتال روی عکس قرار میده که قابل برداشتن نیست و برای اطمینان از اون میتونید یک عکس بگیرید و در آدرس زیر کپی کنید تا از عدد شاتر مطمئن بشید.
    https://www.camerashuttercount.com

 24. رضا می‌گوید

  تصویر برداری کدام بهتر است 80d یا 7d mark ii
  بهترین دوربین برای عکاسی در برند کانن در دوربینای کراپ چه دوربینیه ؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   تصویربرداری به عنوان خروجی خام و بدون ادیت، کانن 80 دی گزینه خوبیه،
   ضمن اینکه فوکوس لمسی و بسیار سریعی داره . . .
   اما تصویربرداری در حد فیلمسازی و برای ادیت و یا نصب رکوردر تصویر روی دوربین 7D II بهتر عمل میکنه اما تفاوت خروجی تصویر آنچنان تفاوت چشمگیری نداره!
   و فقط مزیت بزرگش امکان نصب رکوردر هست چون خروجی کابلی مناسبی میده.
   در عکاسی هم به همین صورت هست و معمولاً کسانی که به دنبال عکاسی ورزشی و سرعت بالاتر در عکاسی پیاپی یا بدنه مقاوم تر هستن میان دنبال 7D II
   امکا بازهم خروجی عکس تفاوت چشمگیری با 80دی نداره و این مساله بیشتر خودش رو در ادیت نشون میده، البته این رو هم بگم که مگاپیکسل 7D پایین تره و کلاً سنسورش یک سنسور دیگه ست.

 25. جواد خالیک می‌گوید

  آقای آینه چی شاید فیلم برداری با کانن “راحت” باشه ولی قطعا بهتر نیست و درست نیست مخاطب رو بخاطر تعصب داشتن خودتون به اشتباه بندازین…
  اگر برات مقدرو بود و وقت کردی راجع به نرخ تصور و رنگ فیلم برداری تمومی مدل های نیکون تحقیق کن حتمی روی قضاوت های بعدی شما تاثیر میزاره.
  راجع به عکسم بر کسی پوشیده نیست که کیفیت عکس نیکون در همه حالت ها و مدل ها بهتر هستش.
  راجع به کیفیت ادوات تولید شده توسط نیکون هم هر کسی میدونه چیه و از متریالی استفاده میکنه، برای مثال خود شما هردو لنز ۵۰ میلیمتر نیکون و کانن رو باهم مقایشه کن(کیفیت ساخت و کیفیت تصویر)، اونوقت میفهمی اختلاف قیمت لنز نیکون برای چی هست و حتی نسبت به نیکون لنز کانن رو باید پایین تر از این رقم خریداری کرد.
  در آخر خواهش میکنم تیتر و روتیتر رو بنویسید رپورتاژ آگهی…

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   نمیدونم چرا فکر میکنید که تمام صحبتها و نظراتی که نوشتم کاملاً تئوری هست!!!
   تقریباً میتونم بگم دوربین و لنزی از نیکون و کانن توی بازار نیست که باهاش کار نکرده باشم.
   برای مثال در مورد لنز 50 میلیمتری به نکته جالبی اشاره کردید. میتونم قبول کنم که کیفیت لنز 50 میلیمتری اف 1.8 نیکون (سریG) کمی از 50 میلیمتری اف 1.8 کانن بهتره، اما فقط لنز سری G نیکون این برتری رو داره که اونهم تقریباً دوبرابر لنز مشابه کانن یعنی 50mm STM قیمت داره.
   این دو لنز اصلاً در دو رده قیمتی جدا از هم هستن و طبیعیه که از لحاظ کیفیت هم کمی تفاوت ببینید.
   یعنی تفاوت وجود داره، اما برتری “مطلق” نیست و با درنظر گرفتن فاکتور قیمت میتونید تصمیم بگیرید که کدوم برای شما مناسبتره!
   .
   در مورد فیلمبرداری کانن هم قطعاً میگم کانن برای کار “حرفه ای” و فیلمسازی مناسبتره!
   و دلیل این ادعا هم چیزی بیشتر از فریم ریت و رنگ اولیه فیلم هست.
   شما در تصویربرداری حرفه ای با مسائل دیگری مثل امکان تغییر دیافراگم حین تصویربرداری هم مواجه خواهید شد که کانن در پایین رده ترین دوربینها هم این امکان رو به شما میده!
   اما در نیکون حتماً باید از لنز با دیافراگم دستی استفاده کنید که این قابلیت رو داشته باشید.
   یعنی تفاوت وجود داره، اما برتری “مطلق” نیست و با درنظر گرفتن فاکتور قابلیت فیلمبرداری و نیازخودتون میتونید تصمیم بگیرید که کدوم برای شما مناسبتره!
   .
   البته در مورد فیلمبرداری تفاوت بازهم بیشتر از اینهاست که نیاز به مطالعه و تجربه بیشتر داره،
   اما بهتون اطمینان میدم که پیکسل به عنوان کامل ترین فروشگاه عکاسی، و فروشگاهی که تمامی دوربین ها و لنزهای رایج برندهای برتر (خصوصاً این دو برند) رو همواره موجود داره نیازی به درج آگهی برای تبلیغ برند خاصی نداره.

 26. محمد می‌گوید

  سلام.
  با هزینه حدود ۵-۶ میلیون تصمیم به خرید دوربینی دارم از بین برندهای کنون و نیکون ولی قدرت تصمیم گیری ندارم ولی چند تا الویت دارم اول اینکه عکاسی در نور کم برام مهمه، عکاسی در طبیعت و پرتره به دلیله علاقه ای مه به سفر و طبیعت گردی دارم ، امکانات جانبی خوبی داشته باشه، فیلمبرداری هم خوب باشه تا بتوانم کلیپ بسازم و اینکه حداقل با خرید این دوربین چند سالی منو بی نیاز کنه،
  نکته من قبلن عکاسی نکردم و تصمیم بر این دارم با یه دوربین خوب شروع کنم تا یه دوربین ارزان قیمت که بعدن بخام تغییرش بدهم.
  ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   کانن 80D بخرید.
   قطعاً در هیچ زمینه ای کم نمیاره و تمام نیازهاتون رو برآورده میکنه و خصوصاً در فیلمبرداری حرفه ای یکی از بهترینهاست.

 27. Afshin می‌گوید

  با سلام
  واقعیت این هست که در عالم عکاسی از هر خبره ای سوال کنید به شما میگه اول هنر عکاسه اما بعد لنز – حداقل در شرایط مساوی – خیلی مهمتر از خود بدنه ست. یک لنز عالی روی یک بدنۀ ارزون تر معمولا خروجی بهتری از یک لنز متوسط و یا ارزون قیمت روی بدنه گرون میده اما وقتی حرف از انتخاب برند هست معمولاً هرکس تعصب اون چیزی رو داره که بار اول خریده یا باهاش کار کرده و از کار باهاش لذت برده و غالبا بدون امتحان کردن برند دیگه جانبداری میشه، در مورد پاسخ قطعی میشه گفت مقایسه این دو برند مثل مقایسه بین بنز و بی ام و در بین خودروهاست، واقعا تفاوت چندانی بین دوربین های هم رده وجود نداره و تفاوتها غالبا در نوع رابط کاربری و جزئیات قابل چشم پوشی هست که به سرعت بهش عادت میکنید و هرگز نمیتونید دوربینی بین این دو برند پیدا کنید که قیمت مشابه اما اختلاف فاحش داشته باشن، موضوع مهمتر اینه که اون اختلافات برای کاربر اماتور و نیمه اماتور گاهی حتی قابل لمس یا استفاده نیست.
  به لحاظ قیمت نسبت به امکانات نیکون توی ایران معمولا در حد صد الی دویست تومن از کنون ارزونتره مثلا مقایسه کنید 77dکنون با 7200نیکون، دلیلش شاید اقبال عمومی به سمت برند کنون در ایران هست، اما همین مطلب باعث میشه لنزهای بیشتری برای کنون در دسترس باشه-مخصوصاً در بازار دست دوم- و تنوع گسترده تری هم باشه ضمنا فاصلۀ کانونی سنسور با بدنه در کنون به نحوی هست که با استفاده از تبدیل های بدون اپتیکال بشه از لنزهای قدیمی و پیچی البته بدون دسترسی به خیلی از تنظیم ها استفاده کرد اما برای بدنه نیکون بخاطر فاصله کانونی بیشتر معمولا بدون تبدیلهای اپتیکال که کیفیت رو پایین میاره چنین امکانی وجود نداره و فوکوس بینهایت به شما نمیده. در نتیجه اگر تصمیم دارید یک دوربین با یه لنز همه کاره برای استفاده معمولی بخرید من به شما نیکون رو توصیه میکنم، اما اگر میخوایید بعدا لنزهای بیشتری با قیمت های مناسبتر تهیه کنید کنون توصیه میشه.
  در آخر باید اضافه کنم اگر دوربینی برای استفاده در مجالس و تفریح و مسافرت نیاز دارید هزینه اضافی بابت خرید dslr پرداخت نکنید و با قیمتی خیلی کمتر از اون یک دوربین کامپکت خیلی قدرتمند بگیرید. الان هم نیکون و هم کنون کامپکت های فوق العاده سوپر زومی با شست و هشتاد و سه برابر زوم دارن که قیمت هاشون بسیار مناسبه و کاملا میتونن رضایت شما رو جلب کنن.
  موفق باشید

 28. علی می‌گوید

  بهترین لنز زوم برای دوربین ۱۳۰۰ کانن چه لنزیه
  ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   لنزهای 250-55 و 300-70 گزینه های خیلی خوبی هستن که میشه از اونها به عنوان مکمل لنز 55-18 استفاده کرد!
   اما اگر قصد دارید یکبار هزینه کنید و با یک لنز رنج کاملی از فصله کانونی رو داشته باشید 135-18 گزینه بسیار خوبیه که ارزش قیمتش رو داره . . .

 29. محسن می‌گوید

  سلام دوست عزیز، اسم شرکتی که در ابتدا گفتی در اصل کَنِن هست به معنی توپ جنگی. اما چون بین مردم مصطلح هست میگن کَنُن ولی اینکه بگین کانن کاملا تلفظ غلطیه و تلفظ حرف a اینجا به هیچ عنوان آ نیست. میتونید به دیکشنری مراجعه کنید ببینید. انتظار میره کسایی مثل شما به مردم الگو بدید نه اینکه خودتون هم این اشتباه بد رو متشر کنید.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   به چه چیزایی توجه میکنید!
   توجه کردید به بی ام دبیلو هم میگیم بی ام وِ
   به هایوندای میگیم هیوندا
   و . . .
   .
   به نظر خودم که غلط مصطلح خیلی بهتر از درست غیرمصللح هست.

   1. عیسی می‌گوید

    من در بحث شما دخالت نمیکنم اما چون ایران نبودم خیلی از کشور ها از جمله خود سازنده یعنی آلمان یا Germany به BMW همان بی ام و یا بیمر میگن.

 30. سید حمید می‌گوید

  سلام
  برام جالب بود که بعضی از دوستان بدون اشاره به نکات قوت و ضعف، میان یکجانبه نیکون یا کانن رو برتر میبینن. و اینکه جواب قطعی رو خیلی راحت میشه داد و اون اینکه:
  وقتی صحبت از دوربین میشه، یعنی صرفا قرار نیست عکاسی کنیم، بلکه تصویربرداری هم یکی از بزرگترین و مهمترین مقوله ها هست. اینکه بیایم صرفا در مورد قابلین عکاسی صحبت کنیم، انگار نمیخوایم از دوران دوربینهای غیر دیجیتال بیایم بیرون و هنوز در اون دوران به سر میبریم. نکته قابل توجه هم اینکه اساتید و بزرگان عکاسی جهان شاید اصلا نوع و برند دوربین، مگاپیکسل یا باطری دوربینها براشون مطرح نیست، بلکه این هنر و دید هنری عکاس هست که عکس رو از عکسهای آماتور متمایز میکنه، نه دوربینش. پس در مقوله عکاسی به نظ من اصلا نباید صحبت از دوربین و امکاناتش کرد، بلکه باید صحبت از لنز، نور، زاویه و … نمود.

  اگر این بحث رو یه سال پیش انجام میدادیم و مقوله هزینه رو هم کنار میذاشتیم، قطعا کانن با قول خودش 5D IV پیشتاز بود. قولی که هنوز هم با وجود گذشت بیش از 2 سال از ارائه آن به بازار، هنوز هم حرفی برای گفتن دارد. اخیرا نیکون با ارائه 850D سعی برآن کرد تا از این رقیب خود پیشی بگیرد و گرفت ولی با کدام هزینه? بعد از دو سال? اونم فقط با برتری مگاپیکسل? هر متخصص حرفه ای باشد باز هم برای فیلم برداری و شاید برای عکاسی کانن 5D را ترجیح خواهد داد. بنظر میرسد کانن سردمدار دوربینهای دیجیتال باشد، چرا که نتنها در ضمینه عکاسی، بلکه بصورت حرفه ای روی فیلم برداری هم فعالیت میکند (c100, C200, …) بنظر من این مقوله باعث میشود تا کانن تجربه و تخصص بیشتری نصبت به نیکون داشته باشد. نکته دیگری که حائز اهمیت است، مبحث صفر تا صد مقوله عکاسی است. یعنی از شات اولیه تا چاپ تصویر و ارائه آن. کانن نتنها از سردمداران دوربینهای دیجیتال است بلکه یکی از قولهای تولید دستگاههای چاپ تصویر دنیا هم هست. این یعنی دقت بیشتر روی رنگ پیکسلها، ارائه تصاویر قابل چاپ با کمترین ادیت! آیا نیکون هم این تخصص و تجربه را دارد? یا فقط بر روی تولید دوربیننهای دیجیتال تمرکز کرده است?
  پس بنظرم حتی مقایسه این دو برند باهم کاری عبث و بیهوده مینماید و شاید مقایسه قطار و یک خودرو مانند بنز، بترتیب برای نیکون و کانن خیلی بهتر از بنز و بی ام و باشد. قطار (نیکون) فقط روی ریل و در جهت تعیین شده(عکاسی) حرکت میکند ولی بنز (کانن) در همه جهات(عکاسی، فیلم برداری، چاپ و …)

  1. عیسی می‌گوید

   حرف شما صحیحه اما من در بعضی موارد مشکل دارم. شما مزیت های D810 یا D850 رو هم نسبت به مارک چهار فایو کنون چرا مطرح نمیکنید. علنا این میشه مطلق صحبت کردن مثل اینکه بنده معتقدم لنز ماکرو ۱۰۵ با ۱/۴ نیکون با هیچ یک از مدل های مشابه نه تنها کنون بلکه تامرون و… ندارند. ضمنا اولین بار فکس، کپی، اسکن، پرینت، تلفن به عنوان یک گجت پنج کاره توسط شرکت پاناسونیک ارائه شد. آیا معتقدید چون پاناسونیک در زمینه دریافت فکس تجربه و قدرت بهتری داره در چاپ همون فکس هم قدرتمنده و علاوه بر اون اسکنر و پرینتر پاناسونیک به دلیل کیفیت بالا شرکت اعلام کرده که وارد بازار رقابتی نمیشیم؟ به نظرتون اچ‌پی، ریکو و حتی اپسون در زمینه چاپ سیاه و سفید بهتر نیستند؟ و دلیل اینکه چند منظوره رو محدود در حد دو سه مدل میزنن نشان از ضعف شونه یا فقط به اجبار دو برای رضایت هواداران همین مدل ها هم آنهم به تعداد کم بیرون دادن بخاطر اینه که اعتقادی برای کیفیت ندارن؟ من فقط پرسیدم چون معتقدم اگر عیسی هندونه های خوب و حرفه‌ای میفروشه و چون هندونه برای برش چاقوی قوی میخواد دلیلی هست برای کیفیت خوب چاقوهای ساخت عیسی؟

 31. محمدرضا می‌گوید

  سلام
  من قصد خرید دوربین بدون اینه دارم و بین ٣مدل واقعا گیر کردم sony a6300 و panasonic gh4 و fuji x-t20
  از دوربین فیلمبرداری نمیکنم و فقط کیفیت عکس برام مهمه شما کدوم رو پیشنهاد میکنید؟؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   پیشنهاد میکنم سونی بگیرید
   هم در ایران رایج تره و راحت تر میتونید لوازم جانبیش رو پیدا کنید
   ضمن اینکه سونی سنسورش APSC هست، سرعت فوکوسش از بقیه بالاتره، در ابعاد فول اچ دی فیلم با فریم ریت بالا به شما میده و . . .

 32. محمد می‌گوید

  برای یک مبتدی چه دوربینی پیشنهاد میکنید؟ کانن یا نیکن؟ (خسته شدم از خوندن مقالات مختلف و به نتیجه نرسیدن)

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   هیچ برند خاصی رو پیشنهاد نمیکنم
   برای یک مبتدی هم واقعاً هیچ فرقی نداره کدوم برند رو بخره!
   .
   اگر دنبال یک پاسخ هستید، نظر شخصی من در بین ارزانترین دوربینها D3400 نیکون هست.
   چون هم عکس باکیفیتی میگیره و هم مگاپیکسل مناسبی داره و هم قیمتش بسیار خوبه و هیچ قابلیتی نیست که یک مبتدی (و حتی فراتر از مبتدی) به اون نیاز داشته باشه و این دوربین اون رو نداشته باشه.
   .
   البته کانن 1300D گزینه بسیار خوبیه که قیمت کمتری هم داره، ضمن اینکه فابلیت وای فای هم داره که برای انتقال تصویر و فابل بسیار کاربردیه . . .

 33. محمد رضایی می‌گوید

  سلام
  من یک دوربین بیشتر برای فیلم برداری میخام توی رنج 3 میلیون تومن چی پیشنهاد میدید

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   برای فیلمبرداری قطعاً کانن،
   بهترین پیشنهاد قطعاً کانن 750D خواهد بود.

 34. علیرضا می‌گوید

  سلام
  من رشتم معماریه و برای رشتم باید زیاد عکس بگیرم. واسه همین دنبال یه دوربینم تا بتونم از آثار تاریخی و معماری، نماهای ساختمان و فضاها و طراحی های داخلی عکسای خوبی بگیرم. تا رنج 5 میلیون تومن چه برندی و چه مدلی پیشنهاد میدین؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   قاعدتاً شما باید DSLR بگیرید.
   یعنی دوربینی با قابلیت تعوض لنز.
   در مورد عکاسی معماری هم مهم نیست چه دوربینی از چه برندی بگیرید، چون هردوربین DSLR تا حد زیادی میتونه پاسخگوی کار شما باشه،
   اما مهمه که چه لنزی بگیرید.
   در رنج 5 تومن برای مثال کانن 750دی هم میتونه برای شما مناسب باشه، اما با یک لنز واید مثل لنز 10-18 کانن!
   یا نیکونهای هم رده هم میتونن مناسب باشن با لنز وایدی مثل 10-20 نیکون . . .
   (لنز هست که دوربین رو برای کار شما مناسب میکنه)

 35. مریم سلیمانی می‌گوید

  سلام ،سال نو مبارک
  من قصد دارم دوربین تهیه کنم ،بیشتر هدفم هم عکاسی طبیعت و پرتره هستش “البته طبیعت بیشتر ” از نظر منِ مبتدی برای عکاسی در طبیعت فوکوس باید مهم باشه ! دوست دارم شروع عکاسیم با دوربین خوبی باشه نه دوربینی بعد بخوام ارتقاع بدم ،طبق اطلاعاتی که از سایت ها بدست اوردم ،در رنج قیمت 4 م تومن ،بین دو دوربین بقول دوست عزیز کَنِن d80، و نیکون d7200 تعریف بسیاری از نیکون شده بود ! و خیلی ها گفته بودن که کیفیت عکس خیلی بهتر از d80هستش ،فقط به فیلمبرداری کنن تاکید کرده بودن که تصویرش در حد فیلمهای هالیوودی خوبه!:)))
  نقط ضعف نیکون هم تاچ نبودن صفحه نمایشی و چرخشی نبودنش بود ،جناب آینه چی بنظر شما کدوم بهتره نیاز من رفع میکنه ؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   بنظر من هرکدوم رو با یک لنز مناسب بخرید، دوربینی خواهد بود که تا چندین سال شما رو از خرید دوربین بی نیاز خواهد کرد.
   کانن 80دی با لنز کیت 135-18 بالای 5 تومن خواهد بود و نیکون دی 7200 با لنز کیت 140-18 حدود 1.5 هست.
   فکر میکنم با توجه به تاکید شما روی عکاسی، نیکون گزینه بسیار خوبی هست.
   چون با لنز کیتش هم قیمتی در حدود بودجه شما داره . . .

   1. مریم سلیمانی می‌گوید

    با این حساب هر دو با خرید لنز که فرمودین بالای 5تومن میشه ،ممنونم از راهنماییتون ،مانا باشید

 36. رها می‌گوید

  با سلام
  من رشتم معماری هست عکاسی زیاد انجام میدم مخصوصا ازمنظره ولی با دوربین های DSLR تا به حال کار نگردم برای شروع و در سطح مبتدی میخواستم دوربینی تهیه کنم که بتونم از آثار و بناها و جزییات معماری با وضوح کامل عکاسی کنم ضمن اینکه به عکاسی پرتره و همینطور طبیعت هم خیلی علاقه دارم .فوکوس برام خیلی مهمه و همینطور قدرت زوم و بزرگنمایی بالای لنز.مقداربودجه ای که دارم حدود 3.5 – 4 میلیون هست از نظر شما چه برند دوربین و لنزی خریداری کنم که نیازمو رفع کنه و خیلی نیاز به ارتقا نداشته باشه.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   توی این رنج قیمت با توجه به اینکه ظاهراً شما به یک رنج کامل از فاصله کانونی نیاز دارید، نیکون D5300 با لنز 140-18 یک انتخاب بسیار خوب برای شماست.
   در ادامه و پس از خرید دوربین، اگر احساس کردید در رنج فاصله کانونی واید (برای عکاسی معماری) به لنز دیگری نیاز دارید میتونید لنزی مثل 10-20 نیکون رو تهیه کنید!
   برای پرتره هم 50 میلیمتری اف 1.8 توصیه میشه . . .
   .
   اما ابتدا دوربین رو با لنز همه کاره 140-18 بخرید و پس از شروع به کار با اون در مورد لنزهای دیگه تصمیم بگیرید!

 37. محمد می‌گوید

  سلام
  دوربین 77d با لنز 135-18 usm با is usm چه تفاوتی دارن و کدوم بهتر هست؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   کلمه IS به معنای لرزشگیر هست که روی لنز 135-18 وجود داره،
   و دو نوع از این لنز وجود نداره و صرفاً برخی مواقع کلمه IS نوشته میشه و برخی از مواقع هم نوشته نمیشه!

  2. Afshin می‌گوید

   با سلام
   USM منظور نوع موتور فوکوس که مخفف Ultra Sonic به فارسی یعنی فراصوتی هست، و خودمونیش میشه بیصدا-که البته کم صدا مناسبتر بنظر میرسه. اماواژۀ IS یعنی Image Stabilizer یعنی تثبیت کنندۀ تصویر یا ثبت کننده و بازم خودمونیش میشه لرزشگیر. اکثر لنزها معمولا نوع بدون لرزشگیر و با لرزگیر هر دو نمونه رو دارن و با لرزشگیر قطعا گرونتر هست. نمونه دیگه با پسوند IS II نسل دوم همون لنز با لرزشگیر پیشرفته تر هست.

 38. صابر می‌گوید

  سلام
  من تازه میخوام عکاسی و شروع کنم.به دلیل علاقه بیش از حد و چ.ن هزینه اولیه برام مهمه میخوام دوربینی بخرم که فعلا منو قانع بکنه.قیمتش 5 تومن باشه.
  بین 77دی و 7200 موندم.
  عکاسی از طبیعت
  پرتره
  عکاسی شب یا نور کم
  سادگی استفاده هم برام مهمه.
  فیلم برداری هم برام مهمه اما اولویت اولم نیست.ولی فیلم هم میگیرم.
  اولا منو راهنمایی کنید.
  دوما واقعا بین فیلم برداری این 2 مدل تفاوت زیاده؟مخصوصا فوکوس

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام.
   با شرایطی که گفتید به نظرم دوربین نیکون گزینه بهتریه. این دوربین نسبت به 77D سنسور بزرگتری داره، نقاط فوکوس بیشتری بهتوپن می‌ده و در نور کم نسبت نویز به سیگنال کمتری داره. در طرف مقابل دوربین ۷۷ دی در فیلم بدراری با پابداری بیشتری فیلم برداری می‌کنه به لطف لرزشگیر ۵ محوره و گزینه‌های بیشتری تو انتخاب فریم‌ریت و رزولوشن فیلم برداری دارید. ولی از لحاظ شارپنش و کیفیت تصویر در فیلم برداری این دو دوربین تفاوت زیادی ندارند.

 39. Tarane می‌گوید

  سلام؛ممنون از سایت خوبتون
  من واقعا به عکاسی علاقه دارم و تحربه کار با دوربین داشتم ولی الان به طور جدی میخوام برم کلاس و یک دوربین جدید بخرم شما به شخصه کدوم رو معرفی میکنین؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام لطف دارید
   البته جواب این سوال بستگی به این داره که چه قدر بودجه کنار گذاشتید و قصد دارید تو عکاسی تا چه حد پیش برید. ولی خوندن این مطلب می‌تونه کمکتون کنه:
   بهترین دوربین‌های DSLR برای شروع عکاسی

 40. Nazi می‌گوید

  سلام
  من بالاخره بین کنون ٧۵٠ و نیکون ۵٣٠٠ ، کنون رو انتخاب کردم برای خرید از نظر شما انتخاب خوبیه یا باید نیکون و انتخاب کنم؟؟؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   اگر به انتخابتون رو کردید بهتره که بهش عمل کنید. چون این دو دوربین از لحاظ مشخصات فنی تفاوت چندانی با هم ندارند. ضمن اینکه در فیلم براری عملکرد دوربین کانن بهتره

 41. فرهاد می‌گوید

  باسلام و احترام
  من دوربین سوپرزوم sx60کنون رو داشتم که همین چندروزپیش فروختمش.از اونجایی که حدود سه سال پیش موقع خریدش اطلاعی نسبت به کیفیت و اختلاف میان دوربین های کامپکت وdslr نداشتم،شیفته ی زوم بسیار بالای این دوربین شدم و خریدمش و فکر میکردم که زوم بالا میتونه انتخاب خوبی باشه.تا اینکه یکی از دوستان نزدیکم کانن 700dرو خرید که اختلاف کمی به لحاظ قیمت با دوربی من یعنی sx60داشت ولی در عمل می دیدم که کیفیت عکس اون خیلی بالاتر از دوربین من بود.فوکوسی که داشت و این که پس زمینه رو کاملا تار میکرد برام جال بود و خوش دستیش هم بود که منو شیفته dslr کرد.یه شبی هم با هر دو دوربین فیلمبرداری کردیم تو شرایط نوری برابر که با اینکه دوربین من با سرعت 60فریم در ثانیه بود و 700d سی فریم بود ولی کیفیت فیلم من متاسفانه خیلی خیلی پائین تر از دوربین دوستم بود.اونجا بود که متوجه تفاوت بارز میان compact و dslr شدم و به شدت علاقمند و شیفته ی کیفیت عکس ها و فیلم های dslr شدم و به نظرم گرون ترین compact ها هم پایین تر از dslr ها هستن.راستش الان میخوام یه dslr خوب بخرم البته تو سایتای مختلف مطالبی رو خوندم که تو رنج قیمت 4تومن نمیدونم چی بگیرم.البته اینم عرض کنم که این بار نمیخوام از لنزهای گرون تر بخاطر زوم بیشتر استفاده کنم و ترجیح میدم که دوربینم رو با لنز 18-55بخرم که قیمتش مناسب تره بجاش دوربین بهتری بگیرم که کیفیت تصاویر و فیلمبرداری بهتری داره.مدل های زیادی هست که آدم گیج میشه ولی به نظرم 77d گزینه عالی باشه با توجه به امکانات بالا و نقاط فوکوس بالایی که داره.ممنون میشم شما هم راهنماییم کنید.باتشکر

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام. ممون از اینکه تجربه کار با دوربین‌های دس‌اس‌ال‌آر و کامپکت رو با ما در میون گذاشتید. تو محدوده‌ای که گفتید، ۷۷دی گزینه بسیار خوبیه و دوربین جدیدی به حساب می‌آد. به علاوه که می‌تویند بعد‌ها با توجه به زمینه‌ای که بیشتر می‌خواید عکاسی کنید یک لنز با کیفیت‌ و مناسب‌تر از ۱۸-۵۵ تهیه کنید.

  2. Javadchian می‌گوید

   من هم چند سال پیش که میخواستم sx50 کنون رو بگیرم تو نظرات سایت ها نوشته بود که کیفیتش فقط برای عکس یادگاری خوبه !!.حالا به حرفش رسیدم» ولی حالا کار از کار گذشته،نیکون 7200 که اون موقع با لنز حدود ۴۷۰۰ بود الان بدون لنز بالای ۸تومن هست

 42. mina می‌گوید

  سلام
  من یک ساله دوربین نیکون D5500 با لنز 18_140 خریدم.
  واسه عکاسی فضای باز اصلا ازش راضی نیستم. راستش رنگ هارو خیلی تغییر میده. من با کنون و مدل ها و لنزای دیگه هنوز عکاسی نکردم، ولی خب یک دوربین کامپکت سونی داشتم که رنگ هارو خیلی خوب ثبت میکرد و من توقع داشتم این دوربین خیلی خیلی بهتر از اون باشه، ولی هنوز به اون چیزی که میخواستم نرسیدم!
  نمیدونم مشکل کجاست! بنظرتون کنون انتخاب مناسبتری واسه من نیست؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   دوربین های نیکون معمولا رنگ ها را همون طوری که توسط سنسور ثبت می شه در عکس نگه می دارند و هیچ دستکاری رو آن صورت نمی گیره. این از لحاظی در عکاسی بسیار بهتره. برای رسیدن به فضای رنگی مورد نظرتون می تونید عکس ها را به صورت Raw ذخیره کنید و در فوتوشاپ یا لایت روم غلظت رنگ ها یا کنتراست را افزایش بدید.

 43. دیناشی می‌گوید

  مطلب خوب بود و نظرات خوبترش کرد

 44. M می‌گوید

  سلام من بین سونی و نیکون موندم چیکار کنم؟
  دوربین خوب در حد سه میلیون میخام ب نظرتون سونی یا نیکون ؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   البته اگه بگید چه نوع دوربینی می‌خواید بهتر می‌تونم راهنماییتون بکنم. برای فیلم برداری یا عکاسی، DSLR یا بدون آینه و یا کامپکت. اگر برای عکاسی می‌خواید سونی دوربینی در این حدود قیمت نداره ولی می‌تونید دوربین D3400 نیکون را با یه لنز ۱۸-۵۵ تهیه کنید.

 45. حسینی می‌گوید

  سلام من برای عکاسی از قطعات کوچک و گاها بزرگ در فضای بسته از چه دوربین و لنزی استفاده کنم؟ سپاسگزارم

 46. حسینی می‌گوید

  سلام من برای عکاسی از قطعات خودرو کوچک و گاها بزرگ در فضای بسته از چه دوربین و لنزی استفاده کنم؟ سپاسگزارم

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   البته بیستگی داره که در چه سطحی می‌خواید عکاسی در این زمینه رو دنبال کنید. اگر قصد دارید عکس این قطعات رو آرشیو کنید، یا تو کار فروش این قطعات هستید و خودتون می‌خواید برای تبلیغات در کنار کارتون عکاسی کنید، یک دوربین کراپ و یک لنز ماکرو ۱۰۰ میلی‌متری می‌تونه گزینه خوبی باشه. اگر بفرمایید که دقیقا مصرف این عکس‌ها کجاست و تا چه مقدار قصد دارید هزینه کنید بیشتر می‌تونم کمکتون کنم. به طور کلی دوربین 750D و لنز ماکروی Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro می‌تونه تا حد بالایی نیازهای کارتون رو برطرف کنه

 47. nazi می‌گوید

  سلام خسته نباشید قبلا عکاسی میکردم ولی اولین بار میخوام دوربین عکاسی بگیرم میشه ی دوربین خوب تا سقف ۱تا ۲میلیون معرفی کنید ک کیفیت عکاسیش بالا باشه

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام دوربین coolpix B500 نیکون تو این محدوه قیمتی و برای شروع عکاسی گزینه مناسبی هستش.

 48. Hossein می‌گوید

  سلام دوستان . بنده قصد خرید دوربین رو دارم منتها با این همه مدل های مختلف گیج شدم.دوستانی که تجربه دارند اگه امکان داره راهنمایی کنن!! وضوح تصویر و کیفیت فیلمبرداری برام مهمه ! تشکر

 49. محمد می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید.برای فروشگاه جواهرات میخوام عکس بگیرم و تو فضای مجازی تبلیغ کنم.چون اکثر جنسها ریز هست و ظریفکاری داره بنظتون بهترین پیشنهاد چیه؟تا ۳ تومن میتونم هزینه کنم.برام مهمه ک صفحش قابلیت چرخش داشته باشه

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه جواهراتی که قصد دارید ازشون عکس بگیرید ریز هستند و جزئیات هم باید به خوبی ثبت بشه، بهترین گزینه استفاده از یک لنز ماکرو هست ولی با این وضعیت بازار اگر بخواید در کنارش یک دوربین DSLR بخرید، قطعا مجموع هزینه‌ها از ۳ تومن بیشتر می شه. راه حل بهتر خرید یک دوربین DSLR مثل D3400 نیکون و یک لنز ۵۰ میلیمتری و استفاده از یک رینگ معکوس است.

   1. صهبا می‌گوید

    سلام من میخوام دوربین بخرم در حد ۵ تومن ولی بین کنن و نیکون موندم بیشتر عکاسی برام مهمه با دوربین یکی از دوستام که ۷۵۰ دی بود عکاسی میکردم خیلی خوب بود ولی با لنزی که میخوام بالای ۶ تومن‌ میشه به نظرتون نیکون چه مدل بگیرم

 50. پدرام می‌گوید

  سلام
  بنده 2روزی میشه یه دوربین D800 نیکون با 2 لنز 24-120 Nano و مدل معمولی همین لنز یعنی 24-120 nikon رو خریدم . بصورت دست دوم خریدم و 1 هفته مهلت تست گرفتم . دوربین رو بصورت بیعانه و پرداخت 50%مبلغ بعد از تست گرفتم و فروشنده خودش بصورت آزاد برای مجلات هنری و حیات وحش کار میکنه . البته یه کانن 5D markiii هم داشتن و دوربین D800 شون پیشنهاد دادن . دوربین رو به دوستم که عکاسی خونده و عکاس آزاد هست و آتلیه هم داره نشون دادم گفتن ایرادی نداره و کاملا سالمه . ولی میگفتن برای فضای بسته مثل داخل منزل خوب نیست و برای طبیعت و فضای باز نیکون بهتره و کانن عملکرد بهتری تو عکسهای با فضای بسته داره . این نظر درسته؟
  بنده علاقه بسیار زیاد به عکاسی در طبیعت با نور کم دارم و صد البته جزییات عکس بسیار مهمه برام . همچنین گاهی اوقات از عکاسی از موارد بسیار با جزییات مواردی مثل مثلا کفشدوزک روی برگ درخت و … لذت میبرم . همچنین عکسهای پرتره مخصوصا تو طبیعت .
  با اون لنزهایی که گفتم در نور کم مشکل دارم و عکسهای پرتره جالبی نمیشه انداخت و عکسهایی با نمایی نزدیک و جزییات بالا خیلی رضایت بخش نیست.چه لنزهایی رو پیشنهاد میدید؟با لنز با اون مشخصات بالا که گفتم میشه با نور کم و عکسهایی پرتره انداخت و نیاز به تنظیمات خاصی داره که باید اعمال بشه ؟؟؟اصولا بین دو مدل لنز بالایی اختلافی وجود داره؟
  و یه سوال دیگه لنز 24-120 نانو بدون هیچ مشکلی کار میکنه ولی وقتی یه تکون جزیی مثل لرزش جزیی توی دست بهش میدم یه صدای تق تق کوچیک میده مثل خوردن اون رینگ بالایی به بدنه!! داره که اینو دوستم نشون داد و گفت احتمالا ضربه خورده مثلا از دست مصرف کننده قبلی افتاده ! در صورتیکه خودم متوجه اش نشدم البته کارکرد کاملا سالم هست . چنین چیزی صحت داره ؟؟

 51. Ariana می‌گوید

  من یک هفتس دوربین کنن sx510 hs رو گرفتم اما احساس میکنم قوی نیست ! میشه بگید احساسم درسته یا ن

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   این دوربین سال ۲۰۱۳ معرفی شده و در بین دوربین‌های کامپکت دوربین خوبیه ولی تا حدودی قدیمی شده است.

 52. امیر حسینی می‌گوید

  گزینه متنوعی مناسب کار شما در قیمت‌های متفاوت هستش. دوربین‌هایی از 5D Mark IV گرفته تا سونی A7r III می‌تونن ایده‌آل باشن ولی خوب قیمت زیادی دارند. اگر لطف کنید بگید قصد دارید تا چه مقدار قصد دارید هزینه کنید، بهتر می‌تونم کمکتون کنم.

 53. Negar می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید.من میخواستم یک دوربین dslr خریداری کنم که عکاسی رشته دبیرستانی من هستش که تازه میخواهم پا به عکس و عکاسی بگذارم…جناب آقای آینه چی به نظر شما canon 750d بهتر است یا یکی از مدل های برند Nikon البته با تجربیات شما؟

 54. ارمغان حیاتی می‌گوید

  سلام خسته نباشید، میشه یک مدل دوربین کانن ونیکون معرفی کنید برای عکاسی از پرتره و طبیعت خوب باشن؟

 55. Fereshteh می‌گوید

  سلام .میخوام یه دوربین خوب و حرفه ای بگیرم که تا چند سالی با ارتقا نیاز نداشته باشه و اینکه با تغییر لنز بشه نیازها رو برطرف کرد.برای عکس های خانوادگی و طبیعت و عکس در نور کم.و البته فیلم برداری.کیفیت عکس خیلی مهم.تو رنج ده تومن چیو معرفی میکنید.ممنونم

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   با توجه به رنج قیمتی کهاشاره کردین و اینکه علاوه بر کیفیت بالای عکاسی؛ فیلمبرداری هم براتون مهمه Canon 800D +18135mm انتخاب بسیار خوبیه.

 56. Fereshteh می‌گوید

  سلام .برای گرفتن عکس خانوادگی عالی.و طبیعت.و عکاسی در نور کم.چه دوربینی معرفی میکنید‌.کیفیت عکس خیلی مهم همین جور فیلم.تازه کار هستم ولی میخوام با یه چیز حرفه ای کار کنم که تا چند سال نیاز به تعویض نداشته باشه.و یا اینکه ارتقا پیدا کنه با تعویض لنز.رتج ده میلیون

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام.با توجه به اینکه کیفیت بالا در عکاسی و فیلمبرداری براتون مهم هست و اینکه لنزی مد نظرتونه که فعلا نیازی به تعویضش پیدا نکنین دوربین Canon 800D + 18-135mm STM انتخاب خیلی خوبیبرای نیاز شما.

 57. Sepid می‌گوید

  سلام خسته نباشید‌. من یک دوربین میخوام برای عکاسی طبیعت و پرتره ‌و بیشتر طبیعت و مناظر. اولین بارم هست که میخوام دوربین بگیرم. نظرتون راجع به Canon 750D با لنز کیتش چیه؟مناسب هست برای عکاسی؟

  1. a.khademhosseini می‌گوید

   سلام برای شروع عکاسی گزینه بسیار مناسبی هستش. اگر بیشتر به ژانر منظره عکاسی علاقه‌مند شدید، می‌تونید، یک لنز پرایم واید هم تهیه کنید.

 58. یعقوب می‌گوید

  سلام
  قصد خرید دوربین نیکون d5600 دارم فقط برا لنز شک دارم
  به نظرتون کیفیت تصویر کدوم یک از لنزهای زیر با دوربین d5600 بیشتره؟
  ۱. nikon 35mm f1.8G DX
  2. sigma 35mm art f1.4
  3. sigma 16-35mm f1.8
  بعد چون این لنزها لرزشگیر ندارن اصلا میشه باهاشون فیلمبرداری کرد؟ یا باید همراه اینا لنز کیت ۱۸-۵۵ هم خریداری بشه.

  1. a.khademhosseini می‌گوید

   سلام
   از لحاظ شارپنس و کیفیت تصویر، لنز ۳۵ میلی‌متر آرت سیگما عملکرد بهتری داره و حتی اگر بعدا هم قصد داشتید که دوربینتون رو عوض کنید یا یک دوربین فول فریم بخرید، این لنز هم‌چنان می‌تونه به کارتو بیاد ولی در مقایسه با دو لنز دیگه این لنز قیمت بالاتری داره. اگر قصد دارید عاسی رو تازه شروع کنید و صرفا کسب تجربه کنید و محدودیت بودجه هم دارید، نیکون ۳۵ میلی‌متر سری جی گزینه منطقی‌تری به نظر می‌آد. از طرف دیگه لنز ۱۶-۳۵ سری آرت سیگما هم لنز بسیار خوبیه ولی قیمت به نسبت بالایی داره. از طرف دیگه چون این لنز یه لنز زونم هست، آزادی عمل بیشتری در کنترل زاویه دید دارید و برای عکاسی منظره و یا معماری مناسب‌تره.

 59. حسین می‌گوید

  سلام. من به تازگی دوربین نیکون D5600 رو با لنز کیت 18/55 خریدم. تا حالا دوربین عکاسی نداشتم و تو این زمینه مبتدی هستم. ولی عکسایی که با این دوربین و لنزش گرفتم اصلا برام راضی کننده نیست. مخصوصا از لحاظ کیفیت رنگ و فوکوس. آیا این مشکلات در تنظیمات دوربین قابل رفع هست که بخوام به انتظاری که دارم برسم؟ مثلا تنظیمات رنگ رو در دوربین تغییر بدم؟ و یا باید یه لنز بهتر برای دوربین تهیه کنم؟ و اینکه لنز میتونه تو کیفیت رنگ عکسایی که می گیریم تاثیر داشته باشه؟ در کل باید بگم که من با کیفیت رنگ عکسای این دوربین و لنز کیتش مشکل دارم و اصلا ازش راضی نیستم. آیا برای رفع این مشکل راه حلی هست؟

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.دوریسن D5600 از جهت رنگ مشکلی نداره احتمالا وایت بالانس دوربین رو تنظیم نکردین.میتونین با فروشگاه یا با تعمیرگاه مرکزی دوربین تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 60. نیما می‌گوید

  سلام وقت بخیر…. در مورد پیکسل سوختگی بین نیکون یا کنون کدوم برند بیشتر دیده شده؟
  تجربه یکی از دوستانم این بود ک در کنون این مورد رو دیده. و بهم توصیه کرد از سایت پیکسل راهنمایی بگیرم
  حالا نظر شما چیه؟

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.هر سنسور هر دو دوربین راندمان برابری در بحث پیکسل سوخته داره.

 61. eli می‌گوید

  سلام خسته نباشید.ممنون میشم اگه جواب سوالمو بدید.من عاشق عکاسی هستم و به زحمت پولمو جمع میکنم برای دوربین و هر بار که پول به دستم میرسه ،باز قیمت دوربین بالا میره و من از خرید جا میمونم. میشه من رو کمک کنید که با مبلغ ۴ تا ۴.۵میلیون چه دوربینی میتونم تهیه کنم؟تا قبل اینکه دوباره گرون تر بشه.با تشکر

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام.
   در برند کانن دوربین 1300D انتخاب خوبیه و در برند نیکون D3400.

  2. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام.فیام های دوربین های اینستاکس فوجی حساس ب نور هستن.احتمالا زمانیکه خواستید فیلم رو داخل دوربین بگذازید فیلم ها نور خورده و سوختن

 62. مهري می‌گوید

  سلام من تازه میخوام عکاسی رو شروع کنم و هیچی هم از عکاسی و دوربین نمیدونم و علاقه زیادی ب عکسای هنری با ژستای خاص و ادغام باطبیعت و عکسای خاص دارم نمیدونم اسمش چیه و چجوری باید توضیح بدم ! فقط اینکه بودجم ۵ تومنه و میخوام شما لطف کنید ی دوربین مناسب با این بودجه بهم معرفی کنید ک البته دوربینی هم باشه ک بعد از یادگیری بتونم برای کار ی مدتی روش حساب باز کنم چون فعلا پول برای ارتقا ندارم

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.برای شروع عکاسی و با توجه به نوع کاسی که مد نظرتونه Nikon D3400 بهترین انتخاب در این رنج قیمت هست.

 63. آناهیتا می‌گوید

  من وقتی با نیکون کار کردم ازش خوشم اومد

 64. نگار می‌گوید

  سلام باتوجه به همه این ها ی نظر از شما دارم من تازه می خوام عکاسی بکنم و برم کلاس های عکاسی و کیفیت عکس و این ک نور خوبی بوده برام خیلی مهمه به نظرتون کنون یا نیکون؟؟؟

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام.هر دو دوربین های با کیفیتی ساختند.بسته به سلیقتون از هر کمپانی با خیال راحت میتونین خرید کنید.

 65. مرتضی می‌گوید

  سلام و دورود به دوستان
  ممنون میشم اگه منو توی انتخاب و خرید یک دوربین عکاسی راهنمایی کنید، دوربینی می‌خوام که در مسافرت و مناظر طبیعت و عکس های خانوادگی بشه روی کیفیتش حساب کرد قبلاً با دوربین گوشی موبایلم عکس میگرفتم حالا می‌خوام دوربین عکاسی بگیرم و در حد پنج ،شش میلیون می‌خوام هزینه کنم

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   با توجه به اینکه عکاسی در سفر انجام میدید و عکس خانوادگی هم میگیرید دوربین های سری Gx کانن با توجه به ۲ ویژگی ابعاد کوچک و سنسور بزرگ توانایی ثبت تصویر با کیفیتی به مراتب بالاتر از گوشی ها رو در سایز کوچک در اختیارتون میگذارند.
   Canon G7X II و Canon G9x II رو بهتون پیشنهاد میکنم.

 66. حسین می‌گوید

  سلام
  من یه دوربین میخوام هم برای عکاسی تبلیغاتی کالاهای کوچک به اندازه عروسک و لیوان و یه مقدار کوچکتر ، و هم اینکه برای تفریح و سرگرمی و عکس های خانوادگی و مسافرتی چه دوربینی پیشنهاد میکنید
  nikon D750 یا canon 6D mark ii و یا دوربین دیگه ای؟

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   sgسلام.هر دو دوربین جزو دوربین های با کیفیت بازار هستند و لی با توجه به اینکه عکس های خانوادگی هم میگیرید بین دو دوربینی که اشاره کردین Canon 6D II با توجه به سیستم فوکوس بهتری که داره رو بهتون پیشنهاد میدم .

 67. Neda می‌گوید

  سلام .
  یه دوربین که تا سقف ۴ میلیون بشه و کیفیت عکس مهم باشه و زومش.و مبتدی باشی در این زمینه
  چه دوربینی پیشنهاد میکنید شما ؟!

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام
   Canon 4000D + 18-55mm بهترین انتخابیه که میتونین داشته باشین

 68. منیزه می‌گوید

  سلام.خسته نباشید.ممنون از مطالب خوبتون.یه دوربین میخوام که قیمتش تا ده تومن باشه.هم برای عکاسی وهم فیلمبرداری.عکاسی از طبیعت ومکانهای تاریخی وهمینطور عکسهای خانوادگی

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.دوربین canon 800D + 18-135mm د راین رنج قیمتی بهترین انتخابیه که مواردی که بهش اشاره شد رو بخوبی انجام میده.

 69. reyhane می‌گوید

  سلام ببخشید من یک دوربین عکاسی مناسب فیلم برداری و عکاسی در فضای باز و اتلیه میخواستم و بودجه ام ۱۰ الی ۱۲ میلیونه شما چه پیشنهادی دارین

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام Canon 77D + 18-135mm در محدوده قیمتی که اشاره کردید بهترین انتخاب هست.

 70. احمد می‌گوید

  با سلام
  چه دوربین و لنزی برای عکاسی از طبیعت تا رنج 7-8 تومن پیشنهاد میکنید
  دوست دارم در آینده هم بتونم در صورت امکان با تعویض لنز، عکاسی نجومی هم انجام بدم

 71. فاطمه می‌گوید

  سلام من یک دوربین برای فوتوگرامتری در فاصله حداکثر سه متر با میدان دید ۳۰ سانت تا ۲ متر در همین فاصله نیاز دارم. لازم که تصویر از خطوط تفکیک خوبی برخوردار باشه و امکان زوم بالایی داشته باشم. قصد خرید canon200dرو داشتم اما الان توی مطالب خوندم که شارپنس دوربین های نیکون بهتر هست. من نمیدونم ممکنه بخوام بعدا با دوربین فیلم برداری هم بکنم و هر چی تعداد عکسی که در یک ثانیه میگیره بیش تر باشه برام بهتره. فکر می کنم پیکسل دوربین برام مهم باشه و حداقل ۲۰ رو باید داشته باشه. من عکاس حرفه ای نیستم و این اولین دوربینی که می خرم و برای موسسه خریداری میشه.
  نظر شما چیه و اگه تو خرید لنز هم راهنماییم کنید ممنون میشم.

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   با توجه به اینکه فیلمبرداری با دوربین برای شما اهمیت داره دوربین های Canon نسبت به Nikon ارجحیت دارند و من دوربین Canon 80D رو بهتون پیشنهاد میدم که از کیفیت ساخت بسیار مطلوب و عکاسی پیاپی سریعی برخوردار هست.

 72. Jabber می‌گوید

  من میخوام یک دوربین درحد ۶ ملیون بگیرم شما چدوربیی پیشنهاد می تونید البته با فیلمبرداری

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام با توجه به اینکه فیلمبردای هم مد نظرتون هست Canon 750d + 18-55mm انتخاب مناسبی در این رنج قیمتی هست.

 73. رضامیرزایی می‌گوید

  سلام.من یه اسپیدلایت گودکس دارم…با یه تریگر x1….وقتی مود فلاش رو می‌زارم رو high speed…و تریگرو نصب میکنم به فلاش ..گزینه high speed از رو فلاش می‌ره..فقط هنگامی ک تریگر نصب نیست ..گزینه های اسپید فعال میشه..ممنون میشم راهنمایی کنید…

 74. علیرضا می‌گوید

  با سلام . من یک مبتدی هستم و میخام برای اولین بار dslr بخرم. زیاد تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که تفاوت در نوع استفاده مصرف کننده از دوربین هستش. من میخام با دوربینم عکس بگیرم و زیاد فیلم برام مهم نیست. در ضمن نمیخام یه دوربینی بردارم که اصلا جای ارتقا نداشته باشه. میخاستم اساتید محترم راهنماییم کنن که بین سه دوربین d3400 و 2000d و 4000d و 1300d کدوم گزینه مناسبتره؟
  و در ضمن تکنولوژی IS که روی کنون هست با چه علامتی روی نیکون مشخص میشه ؟
  ممنون از سایت خوبتون

 75. Arash می‌گوید

  سلام
  وقت بخیر
  آقا بین canon D80 و canon D7 و nicon D7200 صرفا فقط برای عکاسی کدوم مدل را معرفی میکنید ؟؟
  با توجه به اینکه کدوم یکی بازار فروش مناسب تری داره ؟؟

  1. مجید می‌گوید

   من قبلا کنون 60dداشتم کیفیت عکساشو که با نیکون مقایسه کردم بنظرم کنون کمی مصنوعی میومد البته از یکی دو نفر هم خواستم نظر بدن که متفق‌القول بودن،بعد سوئیچ کردم به نیکون و D7000گرفتم و منو فوق‌العاده راضی نگه داشت تا جایی که حتی به آپدیت دوربین فکر نمیکردم تا چن سال چون با یکی دوتا لنز با کیفیت واقعا برام راضی کننده بود این دوربین،بعد کانن 80D رو اتفاقی یه چند هفته بدستم رسید و کار کردم تو فیلم برداری خب خیلی خوب بود ولی تو کیفیت عکس با عکسایی که قبلا با 60Dگرفته بودم مثلا از ی چیزی ک تو خونه داشتم و با همون شرایط نوری ایندفعه با 80Dگرفتم و نور و سایه‌ها هم تا ۹۰%یک شکل بودن خروجی واقعا محسوس نبود و تقریبا خود عکس60D رو بهم داد،تا اینکه بعد ۵سال از D7000 رفتم و D7500 با ی لنز 50mm 1.8g و ی لنز 24-120 و ی لنز 55-300 جمع آوری کردم و جیبو خالی کردم? و خروجی عکسا حتی تو نور کم منو واقعا حیرت زده کرد،من چون کارم حرفه‌ایی نیست هیچ وقت به فول فریم فکر نکردم چون واقعا برای ما مبتدی‌ها که عکاسی تفریحی انجام میدیم خرید فول فریم بنظرم عاقلانه نیست چونAPS-Cواقعا کافیه فقط روی لنز باید تمرکز کنیم البته نظر شخصیه منه.والان فکر کنم تا ۵ یا ۶ سال آینده دیگه آپگرید نکنم دوربینمو چون خروجی واقعا عالیه،و با کنون80D هم مقایسه کردم که به دور از تعصب گرایی واقعا ی سرو گردن بالاتر از 80D هستش،چون تو سایز سنسور‌هایAPS-C شرکت نیکون ابعادو کمی از APS-Cهای برند‌های دیگه بزرگتر تولید میکنه که خب قطعا تو کیفیت تاثیر گذار خواهد بود. و البته سنسور‌های شرکت نیکون رو سونی تولید میکنه که خب همه میدونیم سونی واقعا تو ساخت سنسور عالی بوده. در آخر هم همه این برند‌های تولید دوربین اکثرا ژاپنی هستند و کیفیت ساخت همه قطعا نزدیک بهم هستش و زیاد تفاوت ندارن.
   یا علی

 76. آرمین می‌گوید

  سلام
  کانن ۷۵۰d ۱۸_۱۳۵ واسه پرتره مناسبه؟یا در کنارش یه لنز ۵۰mm f۱.۸ بگیرم؟
  بعد اینکه شما تا ۸ یا ۹ تومن چه دوربینی پیشنهاد میدین با لنز؟بیشتر پرتره دنبالشم

  1. امید استاجی می‌گوید

   سلام لطفا با شماره تماس‌های فروشگاه تماس بگیرید.

 77. مری می‌گوید

  سلام وقت بخیر من شدیدا تمایل به خرید نیکون داشتم اما دیروز کانن ۸۰۰D خریدم به فروشگاه های زیادی سر زدم جز یک نفر همه گفتند کانن بهترین گزینه برای عکاسی پرتره و طبعیت و آتلیه هست البته من تازه کار هستم حالا که خرید کردم با خواندن نظریات منصرف شدم و احساس میکنم نیکون۵۶۰۰گزینه بهتری بود و البته رنگ لعاب بیشتری داشت و جزییات رو بهتر نشون می داد به نظر شما دوربینم را تعویض کنم یا نه

 78. مری می‌گوید

  سلام وقت بخیر من شدیدا تمایل به خرید نیکون داشتم اما دیروز کانن ۸۰۰D خریدم به فروشگاه های زیادی سر زدم جز یک نفر همه گفتند کانن بهترین گزینه برای عکاسی پرتره و طبعیت و آتلیه هست البته من تازه کار هستم حالا که خرید کردم با خواندن نظریات منصرف شدم و احساس میکنم نیکون۵۶۰۰گزینه بهتری بود و البته رنگ لعاب بیشتری داشت و جزییات رو بهتر نشون می داد به نظر شما دوربینم را تعویض کنم یا نه راستش کمی دلم با نیکون هست و احساس میکنم برای من که فیلمبرداری اصلا مهم نبود خرید کنون اشتباه بود

  1. خسرو می‌گوید

   نه اینطور نیست! اکثر مغازه دارها چیزی که خودشان دلشون میخواد رو به مشتری توصیه میکنن
   واقعیتش اینه واقعا دوربین های همرده مثل همین 800D و 5600 نیکون تفوت چندانی ندارند و فقط در یک سری اپشن های بسیار ریز تفاوت دارند که اگر بخونید مشخصات رو متوجه میشین. و این مثالا که این مدل برای پرتره بهتره اون برای طبیعت کاملا دورغه…
   کاملا سلیقه‌ایه

 79. پوریا می‌گوید

  برای فرد مبتدی تا ۵ میلیون چه دوربین هایی بهتر است

 80. جلال می‌گوید

  سلام من شدیدا درگیر این مشکل شدم و از لحاظ مالی هم به شدت خودم رو چلوندم اگه میشه راهنماییم کنید
  تا حالا با نیکون کار نکردم…با دوربینای سونی 4k فیلمبرداری کردمو توی تدوین کیفیتشون رو دیدم و خروجیشون رو
  کنون 80d داشتم خودم چند سال و یه osmo plus و الان همه رو فروختم و میخوام یه دوربینه همه چی تموم بخرم هم واسه عکاسی با بهترین کیفیت هم واسه فیلم برداری تقریبا حرفه ای…بین 5d iv و d780 موندم با توجه به اینکه بادی کنون خیلی واسم گرونتره اما مهم نیست فقط میخوام بدونم کدوم یکی ازین دوتا از تمامه لحاظ های فنی و تخصصی بهتر از اون یکی هستش ممنونم

 81. Hadis می‌گوید

  سلام خسته نباشید برای عکاسی مبتدی نیکون 7500 dبهتره یا کانن80d شما کدوم رو پیشنهاد می کنید ک حتی اگه در عکاسی هم حرفه ای شده باشیم بتونیم استفاده کنیم

 82. Mahsa می‌گوید

  سلام ببخشید من در رشته فتوگرافیک تحصیل میکنم و برای عکسبرداری دوربینی با کیفیت خوب اما قیمت مناسب میخوام و هنوز نمیدونم بیشتر میخوام در آتلیه عکاسی کنم یا مناظر پیشنهاد شما از بین کانن و نیکون کدومه و اینکه بین دوربین d7500 نیکون و 800d یا 850d کدوم بهتره ؟

  1. رضا گلکار می‌گوید

   سلام
   وقتتون بخیر
   دوربین نیکون d7500 از دو مورد دیگه‌ای که فرمودید، انتخاب بهتریه. اما پیشنهاد می‌کنیم که دوربین بدون آینه خریداری کنید. مثل کانن R10، سونی a6700 یا نمونه‌های حرفه‌ای‌تر. اما نیکون d7500 هم گزینه خوبیه.

 83. Marzieh می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من امسال انتخاب رشته دارم و واقعا هیچ اطلاعی درباره دوربین ندارم یه دوربین جنس خوب که بتونم ۳ سال هنرستانم رو باهاش بگذرونم میخوام شما چه دوربینی رو بهم پیشنهاد میکنین؟
  من سر در گمم که دوربین کانن بهتره یا نیکون

  1. احمدرضا فرزان جم می‌گوید

   سلام و عرض ادب. با این بودجه می‌تونید یک 650D دست‌دوم تمیز خریداری کنید که برای آموزش و هنرستان هم گزینه کاملاً مناسبیه. برای مشاوره تخصصی با کارشناسان پیکسل مشورت کنید: ۸۸۶۷۴۸۱۴ ۰۲۱، آقای فقیهی

 84. Marzieh می‌گوید

  سلام من یه دوربین میخام جنسش خوب باشه در حد پنج شش میلیون که بشه ۳ سال هنرستانم باهاش سر کنم من هیچی اطلاعی از دوربین ها ندارم میشه یه دوربین جنس خوب با شرایطی که گفتم بهم معرفی کنید؟

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.