DxO One، دوربین حرفه‌ای آیفون

0 1,951

DXO_ONE

DxO Lab، شرکت فرانسوی که بیشتر به خاطر نرم‌افزار اختصاصی ویرایش عکس و تست‌هایی که روی تجهیزات عکاسی می‌دهد شناخته می‌شود، دیروز خبر از ساخت یک وسیله جانبی بسیار جالب داد که در نوع خود بی‌نظیر است. این دوربین جدید DxO One نام دارد و یک دوربین بسیار کوچک 20.2 مگاپیکسلی است و ظاهرا قرار است کیفیت یک دوربین DSLR را با تلفن‌های هوشمند ترکیب کند.

در داخل این دوربین یک حسگر 1 اینچی BSI از نوع CMOS قرار گرفته است. این مشابه همان حسگری است که پیشتر در دوربین‌هایی مانند سری Nikon 1 یا سری دوربین‌های سونی RX100 هم قرار گرفته بود. به کارگیری چنین حسگری در دوربین‌های کوچک ظاهرا به شدت در حال فراگیر شدن است. همین یکی دو روز پیش بود که پاناسونیک هم همین حسگر را در تلفن هوشمند CM1 قرار داد. البته لنزی که روی DxO One قرار گرفته، فاصله کانونی بیشتری از CM1 دارد. لنز DxO One دارای فاصله کانونی 32mm با دیافراگم f/1.8 می‌باشد. دقت داشته باشید که کل این مجموعه در بدنه‌ای به بلندی 6.9 سانتی متر قرار گرفته است.

dxotable

ساخت بدنه چنین کوچکی به دلیل ماژولار بودن این دوربین امکانپذیر شده است. به این معنی که این دوربین دارای نمایشگر LCD برای بررسی عکس‌ها و کادربندی نیست. در واقع این دوربین با اتصال از طریق درگاه Lighting تلفن‌های همراه iPhone یا iPad می‌تواند با این تجهیزات ترکیب شده و با چرخش در جهات مختلف، به صورت یک دوربین کامل عمل کند.

pairedmodes

البته با اتصال دوربین به آیفون، این دوربین به عنوان دوربین پیش‌فرض شناخته نمی‌شود و عمل کنترل دوربین از طریق یک نرم‌افزار رایگان که روی گوشی نصب می‌شود انجام می‌گیرد. اما با استفاده از این برنامه می‌توانید امکاناتی مانند دیافراگم لنز (f/1.8 تا f/11) سرعت شاتر (از 15 تا 1/8000)، حساسیت (از 100 تا 51200) و نوع نوردهی از تقدم دیافراگم و شاتر تا تمام دستی یا Manual را کنترل کنید.

جالب اینجاست که خود این سایت، دوربین خودش را هم مانند دوربین‌های دیگر تست کرده و نتیجه این آزمایش را منتشر کرده است. نتیجه‌ای که خود DxO از آزمایش دوربینش بدست آورده این است: “دوربینی در حد DSLR و به شکلی باورنکردنی قوی‌تر از هر کدام از تلفن‌های هوشمند”. جالب‌تر اینکه وقتی نتیجه قابلیت SuperRAW این دوربین را هم تست کرده است، نتیجه‌ بدست آمده به 85 رسیده است. قابلیت SuperRAW در این دوربین به این شکل عمل می‌کند که از یک صحنه چهار عکس RAW پشت سرهم گرفته شده و عکس ها در نرم‌افزار دوربین در کامپیوتر با هم ترکیب می‌شوند تا یک عکس با کیفیت بالاتر و نویز کمتر ایجاد شود. دقت داشته باشید که نتیجه 85 تست DxO از این دوربین در برابر نتیجه 87 از دوربین‌های Nikon D7200 و Sony A7S و همچنین نتیجه 81 از  EOS 5D Mark IIIتا چه حد بحث‌انگیز است!

dxooneheader

از دیگر قابلیت‌های این دوربین می‌توان به فیلمبرداری Full HD با سرعت 60 فریم بر ثانیه و HD با سرعت 120 فریم بر ثانیه و همچنین عکسبرداری همزمان با فرمت‌های خام و Jpeg، حافظه جداگانه خود دستگاه با فرمت MicroSD و امکان ذخیره‌سازی عکس با فرمت DNG اشاره کرد.

ایده اتصال یک دوربین کامپکت به تلفن‌های هوشمند و تقویت یا جایگزینی دوربین‌های این تجهیزات را پیشتر شرکت‌های دیگر هم آزمایش کرده‌اند. از جمله دوربین‌های Sony QX10 و Sony QX100 که ایده عکاسی با یک دوربین حرفه‌ای را در سر داشتند. اما واقعیت اینجاست که ایده استفاده از دوربین تلفن‌های هوشمند، تنها به همراه بودن همیشگی آنها باز می‌گیرد. شخصا فکر می‌کنم اگر بنا باشد که به جز تلفن همراه یک وسیله جانبی دیگر را هم همراه خودم بردارم، دیگر چندان تفاوتی نمی‌کند که آن وسیله DxO One 108 گرمی باشد، یا Sony QX10 216 گرمی.

d41763d40b33b5c5fec334368d54eb4d

به نظر من این دوربین‌ها بیشتر روی ضعف دوربین تلفن‌های هوشمند مانند iPhone سرمایه‌گذاری می‌کنند تا امکانات مستقل خودشان را به رخ بکشند و از این ضعف و عدم کارآیی این تجهیزات گرانقیمت بیشترین استفاده را بکنند. اگرچه مطمئنا وجود چنین وسیله جانبی، بازار پررونقی برای طرفداران اپل بوجود خواهد آورد، اما شخصا ایده پاناسونیک CM1 را در درک موبایل فتوگرافی بیشتر می‌پسندم. DxO One قرار است با قیمت حدود 600 دلار وارد بازار شود. با توجه به قیمت بالای این محصول (در کنار قیمت خود گوشی‌های اپل) و کارآیی که این تجهیزات خواهند داشت، فکر می‌کنید چقدر مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.