مقایسه لنزهای Sigma 85mm f/1.4 Art با Sony 85mm f/1.4 GM

0 385

کاربران دوربین‌های مانت E سونی اغلب در انتخاب یک لنز پرایم ۸۵ میلی‌متری با کیفیت عالی با مشکل در تصمیم‌گیری مواجه می‌شوند. دو لنز Sigma 85mm F1.4 DG DN Art و سونی 85mm F1.4 GM برای دوربین‌های مانت E تولید شده که هر دو هم کیفیت ساخت عالی و هم عملکردی ستودنی را در اختیار کاربران گذاشته‌اند. به همین دلیل اگر برای شما هم سؤال‌برانگیز است که کدام یک از این لنزها بر دیگری برتری دارد، جای تعجب نیست؛ این سؤال در ذهن بسیاری از کاربران دوربین‌های سونی در جریان است.

تاریخچه و مقایسه برندها                        

در ده سال اخیر شرکت سونی جایگاه خود را به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان ثابت‌قدم در عرضه دوربین‌های فول فریم بدون آینه ثابت کرده است. به همین دلیل بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که برای دوربین سونی خود از لنزهای ساخته شده توسط این شرکت استفاده کنند. احتمالاً این صاحبان این عقیده بر این باورند که هیچ شرکتی نمی‌تواند بهتر از شرکت سازنده دوربین برای آن لنز بسازد. این باور به‌ظاهر منطقی است و ممکن است که در بسیاری از مواقع درست باشد؛ اما مسئله رقابت در طراحی و ساخت لنز به این سادگی‌ها نیست.

شرکت سیگما هم در این حیطه به‌هیچ‌وجه تازه وارد نیست و در طراحی و تولید لنزهای باکیفیت با سابقه ۶۰ ساله خود، قدمت بسیار بیشتری نسبت به سونی دارد. لازم به ذکر است که این شرکت خانوادگی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مستقل لنز دوربین است.

در سال‌های اخیر هر دو کمپانی محصولات باکیفیتی برای دوربین‌های فول فریم بدون آینه به بازار عرضه کرده‌اند. بهترین لنزهای تولید شده توسط سیگما در سری محصولات Art و برای سونی در سری  G Master قرار دارند.

تاریخ عرضه لنزها

لنز 85mm f/1.4 GM در اوایل سال ۲۰۱۶ عرضه و مورد استقبال قرار گرفت. لنز سیگما 85mm f/1.4 HSM Art هم بعد از آن تولید شد، اما در آغاز این لنز با مانت‌های E سونی و L لایکا عرضه نشد. سیگما این مشکل را در اواسط سال ۲۰۲۰ و با عرضه یک لنز به‌روز شده از لنز قبلی با عنوان Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art که به‌صورت اختصاصی برای دوربین‌های فول فریم بدون آینه طراحی شده، برطرف کرد.

بعد از عرضه این لنز، کاربران دوربین‌های مانت E و L با یک گزینه جدید برای تهیه لنز پرایم ۸۵ میلی‌متری مواجه شدند. لنز سونی 85mm f/1.4 GM لنز بسیار عالی است، اما در زمان عرضه مدل جدید سیگما از عرضه لنز سونی چهار سال گذشته بود. البته شرکت سونی به تولید محصولاتی که با گذر زمان از کارایی آن‌ها کاسته نمی‌شود، معروف است. به همین دلیل این شرکت لنز دیگری با فاصله کانونی ۸۵ میلی‌متر را برای رقابت روانه بازار نکرد.

در کل باید به این موضوع اشاره کرد که بحث این که کدام یک از این دو لنز، لنز بهتری است؛ بحث بسیار جدی در جامعه عکاسانی است که با این سؤال مواجه شده‌اند. با مقایسه این دو لنز در مقابل هم امیدواریم بتوانیم برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک از این دو لنز بیشتر مناسب شما است، مفید واقع شویم.

 

طراحی و ساخت

مقایسه ابعاد و ظاهر لنزهای ۸۵ میلی‌متری سیگما و سونی

 

هر دو لنز دارای بدنه‌های آلومینیمی هستند و در مقابل نفوذ گردوغبار و رطوبت هم مقاوم هستند. همچنین دو سمت مقایسه دارای حلقه تنظیم فوکوس، سوئیچ فوکوس خودکار/دستی، هود قابل قفل شدن، دکمه قابل برنامه‌دهی AFL، حلقه دیافراگم و قفل نگه‌دارنده فوکوس هستند.

لنز ۸۵ میلی‌متری سیگما ۶۳۰ گرم و لنز سونی ۸۲۰ گرم وزن دارد. دوربین‌های مانت E سونی، مخصوصاً دوربین A7c بسیار کامپکت طراحی شده‌ است و استفاده از لنزهای سبک و کوچک بر روی آن‌ها مزیت بزرگی محسوب می‌شود. چیدمان اپتیکال هر دو لنز از طراحی تحسین‌برانگیزی برخوردار است.  لنز سونی 85mm f/1.4 دارای ۱۱ عدسی شیشه‌ای در ۸ گروه است که شامل سه عدسی ELD و یک عدسی XA می‌شوند. عدسی جلویی لنز دارای کوتینگ Nano AR است که وجود آن باعث به حداقل رسیدن پدیده فلر و سایه‌دار شدن می‌شود. در سمت دیگر لنز 85mm f/1.4 دارای ۱۵ عدسی در ۱۱ گروه است که شامل عدسی‌های ویژه‌ای ازجمله پنج عدسی SLD و یک عدسی اسفریکال می‌شود. از مقایسه عدسی‌های موجود در این دو لنز می‌توان به این نتیجه رسید که تصاویر در هر دو لنز بسیار شفاف خواهند بود.

 

فوکوس خودکار

دوربین‌های سونی به قابلیت‌های پیشرفته در سیستم فوکوس خودکار معروف‌اند. اما به‌هرحال سیستم فوکوس خودکار دوربین هرچقدر پیشرفته باشد، لنز متصل به دوربین می‌تواند برای آن محدودیت ایجاد کند. اما خوشبختانه هم لنز سیگما و هم لنز سونی به مکانیسم فوکوس خودکار پیشرفته‌ای مجهز هستند که محدودیتی برای سیستم فوکوس خودکار دوربین‌های سونی ایجاد نمی‌کنند.

سیستم فوکوس خودکار لنز Sony 85mm f/1.4 از یک موتور  RDSSM که مخفف عبارت   (Ring Drive Sonic Wave Motor) است استفاده می‌کند. موتور پیزوالکتریک به‌صورت هماهنگ با دو سنسور که وظیفه دریافت اطلاعات مربوط به چرخش و گروه‌های عدسی‌ها را برعهده دارند، کار می‌کنند و عملکردی سریع و دقیق را مهیا می‌کنند. در سمت دیگر مقایسه در سیستم فوکوس خودکار لنز Sigma 85mm f/1.4 از موتور استپینگ استفاده شده که عملکردی با دقت و سرعت مشابه لنز سونی دارد.

در تست‌های انجام شده، سیستم فوکوس خودکار هر دو لنز عملکرد بسیار خوبی را نمایش داده‌اند. هنگام نصب هر دو لنز بر روی دوربین a7 III قابلیت‌های سیستم فوکوس خودکار این لنز مانند قابلیت تشخیص چشم، عملکرد بی‌نقصی را از خود نشان داده‌اند. تنها تفاوت عمده در تولید صدا توسط لنز سونی هنگام فوکوس خودکار بود که البته این صدا آن‌قدر بلند نیست. در سوی دیگر این قیاس لنز سیستم فوکوس خودکار لنز سیگما عملکردی کاملاً بی‌صدا دارد.

کیفیت تصویر

هر دو لنز 85mm f/1.4 Art سیگما و 85mm f/1.4 GM سونی قادرند تصاویر بسیار باکیفیتی به ثبت برسانند. پرتره‌هایی که به همراه این لنزها ثبت شده‌اند بسیار شارپ و پر وضوح هستند، همچنین کنتراستی عالی و دقت رنگ بسیار خوبی نیز دارند. همچنین به لطف وجود دیافراگم ۱۱ پره‌ای، اکثر تصاویر ثبت شده با این لنز بوکه‌ بسیار لطیف و چشم‌نوازی خواهند داشت. همچنین هنگام کار با این لنزها در طول تست‌های انجام شده هیچ‌کدام از انحرافات بصری اعم از فلر و سایه‌دار شدن در تصویر مشاهده نشده است.

قیمت

در بخش قیمت،‌ باید گفت که برنده رقابت لنز 85mm F1.4 DG DN Art سیگما است. به این ترتبیب که لنز ۸۵ میلی‌متری سیگما با قیمت دلاری ۱۱۹۹ دلار در مقابل لنز سونی با قیمت ۱۷۹۸ دلار به مقدار ۶۰۰ دلار گران‌تر است.

مقایسه مشخصات فنی لنزهای Sony 85mm f/1.4 GM با Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art

با مقایسه مشخصات فنی این دو لنز در کنار یکدیگر متوجه این موضوع خواهیم شد که در این بخش هم این لنزها تفاوت چندانی باهم ندارند.

Sony 85mm F1.4 GM Sigma 85mm F1.4 DG DN Art
قیمت $1,798 $1,199
مناسب برای دوربین‌های فول فریم دوربین‌های فول فریم
مانت Sony E-mount Sony E-mount, L-mount
فاصله کانونی 85mm 85mm
چیدمان اپتیکال ۱۱ عدسی در ۸ گروه ۱۵ عدسی در ۱۱ گروه
گشودگی دیافراگم از f/1.4 تا f/16 از f/1.4 تا f/16
تعداد پره‌های دیافراگم ۱۱ ۱۱
حداقل فاصله فوکوس ۸۰ سانتی‌متر ۸۵ سانتی‌متر
زاویه دید ۲۹ درجه ۲۸.۶ درجه
دهانه فیلتر 77mm 77mm
حداکثر نسبت بزرگنمایی 0.12x 0.12x
ابعاد ۸۹.۵×۱۰۷.۵ میلی‌متر ۸۲.۸×۹۴.۱ میلی‌متر
وزن ۸۲۰ گرم ۶۳۰ گرم

نتیجه‌گیری

تصمیم‌گیری در مورد این موضوع که لنز Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art بهتر است یا Sony 85mm f/1.4 GM کاری تقریبا غیرممکن است. اما در کل می‌توان گفت که هر دو لنز عملکرد مشابهی دارند، لنز سیگما اندازه کوچک‌تر، وزن کمتر و قیمت پایین‌تری دارد. بر پایه این دلایل می‌توان گفت که لنز سیگما 85mm f/1.4 DG DN Art ارزش خرید بالاتری نسبت به سونی 85mm f/1.4 GM دارد.

منبع: focuscamera.com

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.