فیلترهای کلوزآپ چیستند؟

0 4,142

عکاسی کلوزآپ، شاخه‌ای از عکاسی است که بسیار مورد توجه عکاسان تبلیغاتی قرار می‌گیرد. نمایش جزئیات یک محصول، یا عکاسی از محصولاتی که ابعاد کوچکی دارند، توسط لنز‌های کلوز‌آپ انجام می‌شود که معمولا چندان ارزان‌قیمت هم نیستند. اما بسیاری از عکاسان تازه‌کار به دلیل اینکه به صورت تجاری عکاسی نمی‌کنند، معمولا دلیلی برای پرداخت هزینه زیاد برای لنز‌های ماکرو نمی‌بینند. راه حل ارزان‌تری که برای این دسته از عکاسان وجود دارد استفاده از فیلتر‌های ماکرو، به جای لنز‌های ماکرو است.

 

فیلترهای کلوزآپ تقریبا شبیه به فیلتر‌های عادی هستند که روی دهانه لنز‌ بسته می‌شوند. اما تفاوت مهمی که با فیلتر‌ها دارند این است که شیشه آنها برجسته است. یعنی در واقع به جای یک شیشه تخت ساده، یک عدسی دارند. کافیست این فیلتر را روی دهانه لنز‌تان ببندید تا بتوانید در فاصله نزدیک‌تری فوکوس کنید. در واقع این فیلتر‌ها فاصله فوکوس لنز‌‌تان را کاهش می‌دهند.

phottix-filter-close-up-set-1-2-4-52mm

فیلتر‌های کلوزاپ معمولا با قدرت‌های مختلفی ارائه می‌شوند. مثلا اعدادی مانند +1 ، +2 ، +4 و غیره. برای یافتن آنها روی اینترنت نیز کافیست عدد دیوپتر را در ادامه کلوزآپ بنویسید و جستجو کنید، مانند : Cloasup Filter 2 .

به عنوان مثال ست فیلتر کلوزآپ 1+، 2+، 4+، ×10 ماکرو فوتیکس یا Hoya Filter Close-Up Set

هرچقدر این عدد بزرگ‌تر باشد، یعنی می‌توانید به سوژه نزدیک‌تر شوید و بنابراین بزرگنمایی بیشتری داشته باشید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.